21. srpen 1969: národ sobě.

Co s duší národa nestačil udělat samotný akt okupace ze srpna 1968, to bylo dokončeno o rok později, ve dnech prvního výročí příjezdu okupačních vojsk.

Už tu byla etablována skupina politiků a jejich výkonných orgánů, ochotných sloužit novým pánům a likvidovat ohniska protestů brutálním bitím a střelbou do vlastních lidí.

21. srpna 1969 si naši kolaboranti v oblecích i uniformách svých třicet stříbrných dozajista vysloužili, stejně jako potom v dalších letech normalizace a v čase předlistopadových demonstrací.

Tento den vyšly desítky tisíc Čechoslováků do ulic, vzpomenout prvního výročí potupné okupace. Už konsolidovaná komunistická strana se silou sovětských vojsk umístěných v několika našich městech v zádech, nasadila proti svým spoluobčanům těžkou vojenskou techniku, vodní děla a někde rozháněla davy ostrou střelbou. Mnoho demonstrujících bylo postřeleno a několik dokonce bylo policisty, milicionáři (ozbrojená složka KSČ) a vojáky zavražděno.

Jeden příběh tohoto dne za všechny:

Danuše Muzikářová, 18 let.

Byla vyučena pánsku krejčovou, pracovala v oděvním družstvu KRAS na Bratislavské ulici. bavilo jí divadlo a kreslení, hrála dokonce v ochotnickém kroužku Jitřenka

Zastřelena členem komunistických milicí 21. srpna 1969 na Moravském náměstí v Brně, při první připomínce okupace ze srpna 1968 a to ačkoli sama aktivně nedemonstrovala, jen se na místě shodou okolností ocitla.

Zastřelená dívka je odnášena z místa činu. Tragickou smrt Danuše zachytili fotoreportéři časopisu Quick a Corierre della Sera. 

Střela ji zasáhla ze zadu do hlavy a na místě usmrtila.

Kulka z pistole, která uvízla v nosní dutině a která dokazovala, že ji zabil někdo z příslušníků Lidových milic nebo SNB – vojáci tehdy měli jen samopaly – se ale po několika dnech z důkazů ztratila.

Viník nebyl nikdy dopaden, vyšetřování bylo na příkaz tajemníků městského a krajského výboru KSČ zastaveno.

Danuši zavraždil tedy příslušník té části našich spoluobčanů, která se dobrovolně dala do služeb komunistické totality proti vlastnímu národu.

Nikdy neproběhlá dekomunizace společnosti je naším dluhem všem obětem okupace i totality jako takové. Stav, kdy se vraždami spoluobčanů udělá tlustá čára a z vrahů a jejich nadřízených jsou vážení občané republiky, není v demokracii normální.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh