23. srpen – výročí nejsilnějšího protikomunistického a protiruského protestu v dějinách

Tohle je o příběh touze po svobodě. O touze po svobodě, po desítkách let trvající devastující okupace. Příběh Pobaltských národů.

⛓ Baltský řetěz:

⛓ Litva, Lotyšsko a Estonsko vyhlásily v roce 1918 svou nezávislost a v roce 1940 je právě 23. srpna anektoval a následně okupoval, na základě Paktu Molotov-Ribbentrop, Sovětský svaz.
⛓ 23. srpna 1989. 2 miliony obyvatel Litvy, Lotyšska a Estonska se chytily za ruce a utvořily tak přes 600 kilometrů (!) dlouhý lidský řetěz, který spojil všechna hlavní města tří Pobaltských republik, Vilnius, Rigu a Tallin.

⛓ Ten den vyšel demonstrovat každý (!) čtvrtý obyvatel Pobaltí.

⛓ 23. srpna v 19 hodin místního času všichni účastníci, rozmístění přes všechny tři Pobaltské státy, na čtvrt hodiny spojili ruce a vytvořili tak nepřerušený řetěz po celé délce.
⛓ Litevci, Lotyši a Estonci tak demonstrovali svoji touhu vystoupit ze Sovětského svazu a být opět občany nezávislých a svobodných států.
🇱🇹 🇱🇻 🇪🇪 To se jim nakonec podařilo a dnes jsou všechny tři státy hrdými členy NATO i EU, o několik světelných let dále, než si stojí dnes jejich tehdejší okupant…

Dokument zachycující tuto událost se také dostal na seznamu UNESCO Paměť světa, který registruje památky dokumentárního dědictví lidstva.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh