Absurdní a nesmyslná

Ukrajina má dalšího hrdinu. Zajatého vojáka, kterému měli ruští věznitelé přikázat, ať před nimi velebí Rusko. Ten se na ně podíval a s cigaretou v kousku úst v klidu odvětil „Sláva Ukrajině.“

Na videu téměř okamžitě po vyslovení těchto slov následuje vražda ukrajinského zajatce. Několik ruských vojáků válečného zajatce rozstřílí samopaly.

Další válečný zločin v přímém přenosu.

Na tragickém příběhu tohoto muže se zrcadlí celá krutost a nesmyslnost války, s níž si Rusko snaží vynutit svou vůli v postsovětském, prostoru.

Zavražděný voják se jmenoval Olexandr Macijevskiy a sloužil u 163. praporu 119. samostatné brigády sil územní obrany v Černihovské oblasti. 

Macijevskiy narodil v roce 1980 v Kišiněvě, což v úterý potvrdilo moldavské ministerstvo zahraničí. Potvrdilo také, že byl moldavským občanem, a zdůraznilo, že jeho popravu považuje za válečný zločin.

Macijevskyi vystudoval elektrotechniku a pracoval v tomto oboru. Později se s rodinou přestěhoval do ukrajinského města Nijin v severní Černihivské oblasti, odkud pocházejí jeho rodiče.

Ale ještě před tím, před dvaceti lety, kdy ruské město Lensk na levém břehu řeky Leny postihly rozsáhlé záplavy, se Olexandr Macijevskyi vydal do Ruska, aby pomohl místním obyvatelům.

V Lensku se taky seznámil se svou budoucí ženou, s níž má syna narozeného v Rusku.

Olexandr Macijevskyi ve službách SBU

Když Rusko loni v únoru napadlo Ukrajinu, podle svědectví jeho blízkých se okamžitě přihlásil do boje. V prvních dnech plnohodnotné války však „pouze“ hlídkoval a pomáhal připravovat Molotovovy koktejly.

Na frontu byl povolán v březnu. Mimo jiné se v listopadu zúčastnil bojů o město Bachmut.

Macijevskij naposledy mluvil se svou matkou ve čtvrtek 29. prosince. Podle ukrajinské armády byl popraven o den později, když byl spolu s dalšími čtyřmi ukrajinskými vojáky zajat během bitvy o Soledar v Donbasu.

Ukrajinské síly nemohly na místo vyslat posily kvůli nepřetržité minometné palbě.

Původně zdroje z ukrajinské armády tvrdily, že byl popraven další voják, Tymofiy Shadura (proto taky špatný popisek u jména ve videu) z 30. mechanizované brigády. Jeho sestra dokonce uvedla, že ho na videozáznamu poznala, ale později dodala, že je třeba počkat na závěr vyšetřování.

K tomu došlo koncem minulého týdne poté, co ukrajinská tajná služba SBU provedla také forenzní expertizu.

🏇 Kdyby Putin byl schopným politikem, jeho země, nejbohatší na nerostné suroviny na světě, by patřila mezi nejrozvinutější a nejbohatší státy světa. Okolní země, bývalé satelity ve svazku SSSR, na něž mělo Rusko vždy určitý vliv by k Rusku jako k prosperujícímu centru přirozeně tíhly a země by požívala respektu nejen v okolí, ale v celém světě.

Protože je ale Putin neschopný politik, za to však schopný KGBák, je Rusko chudé jak kostelní myš, zaostalé, bez fungujícího sociálního státu, za to s plně funkčním represivním režimem, kde můžete jít za sebemenší prohřešek na desítky let do vězení.

Protože je Putin neschopný politik, ale přesvědčením KGBák, je Rusko nenáviděno od Gruzie, přes Moldavsko, až po Ukrajinu. Země, které jsou s Ruskem velmi provázané jako Kazachstán či Arménie, dělají vše proto, aby se z tohoto svazku vyvázaly a Putin má jedinou páku, jak přinutit dříve Rusku přátelské země, neodcházet z jeho vlivové sféry: násilí, agrese, hybridní války.

Rusko je říší zla. A my teď máme jedinečnou příležitost jej srazit na kolena a donutit ho, aby nám všem dala už pero jednou pokoj.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh