Americká pomoc Ukrajině: za pět minut dvanáct

Po včerejším hlasování v Kongresu, ji bude v úterý (patrně formalita) schvalovat Senát a nejpozději druhý den ji chce podepsat prezident USA Joe Biden.

 A pak už to pofrčí – vojenská materiální pomoc se už podle deníku Financial Times hromadí v Polsku u hranic s Ukrajinou a čeká jen na schválení.

Takto schválená americká pomoc pro Ukrajinu zcela jistě bude znamenat pro obránce materiální i morální vzpruhu.

Rovněž bude znamenat, že Rusům se bude na frontě hůř dýchat a hlavně pohybovat.

Při souhře několika faktorů může být včerejšek i obratem v celé válce.

Ale spíše to tak nebude a nejschůdnější řešení pořád bude vyčerpat Rusko bojem a ekonomicky.

Podmínkou je ale intenzivní zapojení Evropy do dodávek Ukrajině a do vlastní obranyschopnosti. Mluvím o jiném tempu než se zde odehrává dosud.

Je tu stále několik faktorů, u nichž je zatím velký otazník a které budou mít na výsledek války (Ruska proti západu) podstatný vliv.

1. Výsledek voleb do EP.

Nárůst hlasů pro radikální pravici a různá izolacionistická hnutí patrně bude znemožňovat dosavadní konsensuální rozhodování EP.

Politici se budou nadále bát dělat nepopulární rozhodnutí, výsledkem čehož budou neakční kompromisy a virtuální politiky na sociálních sítích

2. Výsledek prezidentských voleb v USA

3. Početní stav a únava ukrajinské armády. Ta nemá lidi (a v nejbližší době jich dostatek mít nebude) a vojáci, kteří už slouží na frontě i roky, novým zákonem o mobilizaci, ztratili možnost demobilizace.

To o situaci hodně vypovídá

4. Stav ruské ekonomiky

Reálný stav neznáme nikdo. Faktem je, že sankce částečně obchází, fosilní zdroje Rusko ekonomicky dobře saturují. Na druhou stranu jejich válečně (celkově obranné) výdaje jsou enormní a některá příznivá ekonomická čísla jsou právě za válečnou výrobou.

Čtyři ohlasy na včerejšek, každý z jiné části společenského spektra

A Jan Lipavský, ministr zahraničních věcí:

„Rozhodnutí Sněmovny reprezentantů 🇺🇸 přichází v nejvyšší čas. Ruskou agresi proti Ukrajině, svobodě a demokracii zastavíme jen společně. I Evropa ale musí dělat víc. Naše váhání a nerozhodnost v účinné podpoře Ukrajiny motivuje Kreml k další agresivitě a stojí lidské životy.“

B. Jan Votápek, bývalý český konzul v Sankt Petrburgu a analytik zaměřený na Rusko

„Nyní nás čeká dlouhá řada dalších kroků. Renesance zbrojní výroby v Evropě a obecně na Západě. Budování obrany a samozřejmě trvalá podpora Ukrajiny a všech dalších obětí nevyprovokovaných útoků. Protože historie bohužel neskončila a síly chaosu to zkouší znovu a znovu.“

C. Jan Wirnitzer, novinář pokrývající military tématiku v DeníkN:

„Měsíce zdržení pomoci nejdou odestát. Ukrajina ztratila mnoho sil, které mohla a potřebovala mít a využít. Pokud americká pomoc dorazí, je možné, že bude hlavně zachraňovat před nejhorším. Dynamiku to posunulo hodně proti Ukrajině, ruská vůle válčit je nyní od prahu, kde by mohlo zvažovat odchod, mnohem dál, než mohla být a než bychom ji chtěli mít. A stálo to spoustu životů.“

D. Ivo Zelinka, velitel Skupiny kybernetických a informačních sil AČR:

„Strategický efekt: Plán Ruska byl dobře čitelný. Za pomocí svého vlivu v USA a EU blokovat zásadní letální pomoc Ukrajině, a to do amerických prezidentských voleb (listopad). Do té doby rozšířit své územní zisky a následně je „zacementovat.“ Ruský plán je nyní v troskách.“

„Operační efekt: Bude trvat několik týdnů, než se efekt americké letální pomoci, společně s českou iniciativou na nákup dělostřeleckých nábojů a předáním letounů F-16z evropských zemí , plně projeví na bojišti. Do té doby: 1. Obrovská morální vzpruha pro Ukrajince. 2. Konec nutnosti extrémního šetření municí.“

Připomínám, že minulá týden za schválení pomoci v USA lobovali jak náš prezident, tak premiér. 👍

Jistě to nebyla JEN jejich zásluha, ale určitě minimálně částečně TAKY.

Naše politika je skutečně v laufu a je to něco, v co většina z nás doufala, že budeme předvádět celých 35 svobodných let.

🏇 Boj za demokratickou a nezávislou budoucnost východní části Evropy je zkrátka realitou, kterou nyní žijeme. Po třiceti letech, kdy jsme získali pocit, že mír a svoboda jsou něco samozřejmého, jde o tvrdé probuzení, které navíc vlastně teprve probíhá.

Nežijeme v lehké době, ale všechny materiální výhody jsou v této válce nakonec na naší straně.

Teď jen se stát odolnými, tak jako se to musela v poslední dekádě naučit Ukrajina.

Buďme usilovní a trpěliví, impérium se nehroutí měsíce, ale roky a někdy i dekády.

To dáme.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh