Babišovy ukrajinské miliardy

Cíleně štvavá a rozdělující kampaň bývalého premiéra v posledních týdnech zesiluje.

Při svých vystoupeních na náměstích si pomáhá manipulačními praktikami ruského dezinformačního ekosystému.

Problémem je, že jeho cílem je primárně likvidovat důvěru občanů ve stát a jeho právní nástroje. Což vede k destrukci demokracie a volbě antisystémových stran, neboť touto rétorikou oslovení voliči mají pocit, že stát už je n funkční a je třeba změnit celý systém -tedy vystřídat demokracii něčím jiným.

S tím si Babiš zahrává (má velký mediální výtlak) a vsadím se, že je mu to úplně jedno.

On demokracii ke svému eventuálnímu vládnutí nepotřebuje.

,, … a znovu opakujem, že já nechci být politik, nebudu kandidovat ani do parlamentu, ani za senátora, ani na prezidenta.“ Tak určitě.

Dnes chci psát o jednom z jeho nejčastěji opakujících se argumentačních faulů, který má potenciál rozdělovat občany ČR asi nejvíce.

,,Naši lidi dostali 5000 jenom jednou, ale Ukrajinci dostávají 5000 každý měsíc!“

Babišovy citace z tohoto článku o zastávkách obytňáku na jihu Čech. Říká to ovšem úplně vždy a všude.

Ano, to je pravda ale:

 • Ukrajinci nově příchozí v ČR jsou mezinárodně uznáni jako váleční uprchlíci. Z tohoto statusu vyplývá povinnost jim poskytnout útočiště a postarat o zajištění jejich základních potřeb (aby měli kde spát, co jíst, lékařskou péči, školní výuka pro děti, atd). Právě k tomu oněch 5000 směřuje.
 • Jakkoli je část našich spoluobčanů v tíživé ekonomické situaci, nehrozí jim že přijdou (nebo dokonce, že už přišli) o všechen svůj desítky let budovaný majetek, práci, školy, sociální vazby a to navíc vše najednou. Ztrátu rodinných příslušníků ani nezmiňuji, přesto, že už se týká (mrtvé děti, rodiče, sourozenci, prarodiče) statisíců ukrajinských rodin.
 • Další pomoc pro české občany (i když se mi nelíbí její forma) už je navíc na cestě, například úsporný tarif na energie
 • Souhrn všech vyplácených dávek v ČR činí cca 750 miliard korun ročně
 • Pokud bychom vypláceli všem Ukrajincům dávku 5000/ měsíčně , stát takto vydá přibližně 50 miliard za rok. Tedy ani ne 1/10 peněz vydávanou na dávky občanům České republiky
 • A to jsme ze vztahu výdaje / příjmy jen u výdajů, přičemž Babiš a další xenopopulisti vůbec nezmiňují druhou stranu rovnice
 • Zhruba polovina Ukrajinců (práceschopných) už pracuje. To bude zhruba 1/4 ze všech 400 příchozích uprchlíků. Kdyby pracovali jen za 30 000 brutto, (průměrná mzda v ČR 38 000, medián 32 000), pak by státu těchto 10 000 lidí odevzdávalo na daních a ostatních srážkách cca 8000 měsíčně za osobu. osm miliard měsíčně.
 • A je tu ještě další sekundární příjem, který z přítomnosti uprchlíků plyne do státní kasy: oni tu velkou část svých příjmů (včetně těch 5000 korun ze státních příspěvků) utratí a ty zase od poskytovatelů služeb a obchodníků státu částečně vrátí zpět pomocí daní.
 • Navíc ani není pravdou, že každý příchozí Ukrajinec dostane 5000 měsíčně po celý rok. Podporu 5000 korun na pořízení základních potřeb pro začátek života v Česku dostávají uprchlíci za měsíc, v němž získali vízum k ochraně. Mohou ji pobírat ještě dalších pět měsíců, když prokážou, že dávku potřebují. Tato novela s názvem ,,Lex Ukrajina“ od příštího března podmínky zpřísňuje.
 • Lex Ukrajina např. – Na humanitární dávku nově nevznikne nárok uprchlíkům, kterým bylo bezplatně poskytnuto ubytování včetně celodenní stravy a základních hygienických pomůcek.
 • Reálně se tedy součet pětitisícových dávek ani zdaleka oněm 50 miliardám za rok blížit nebude.

Stát má jistě s uprchlíky i další výdaje mimo oné pěti tisícové dávky, ale mě šlo pouze o rozbití tohoto konkrétního argumentačního faulu.

Navíc například jen na valorizaci (povinnou ze zákona) dá vláda letos 50 miliard korun navíc. Stejně ta se upravuje výše dalších dávek, což vyjde stát na další desítky miliard.

Obecně platí, že pokud se státu podaří integrace migrantů (a pro tu jsou u občanů Ukrajiny vysoké předpoklady), imigrace do země bývá takřka vždy pro stát ekonomicky výhodná.

Tohle všechno bych ovšem neměl připomínat já, blogger s malým dosahem, ale v masivních kampaních by o tom měl všechny informovat stát. Takhle zbytečně nahání lidi, obávající se vlastní budoucnosti, na Babišovu lopatu.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh