Bělorusko, rok poté

🤍❤️🤍 Včera tomu byl přesně rok, kdy v Bělorusku proběhly prezidentské volby, jejichž výsledky (ale podle očekávání) se ukázaly jako zfalšované a namísto opoziční Svjatlany Cichanouské, která získala nejvíc hlasů, se vítězem prohlásil panující diktátor Lukašenko.

🤍❤️🤍 Následoval výbuch, do té doby nevídané, občanské neposlušnosti a protestu, provázený ovšem i na běloruské poměry drastickými a tvrdými zásahy běloruské policie a KGB.

Běloruské ženy, jedna z hybnýrh pák protestů

🤍❤️🤍 Dnes už víme, že pomocí represí, vražd, mučení, věznění a vyhazovů z práce, se režimu podařilo občanskou společnost zadupat do země a ta je udržována pomocí bezpečnostního aparátu totality v “klidu“.

🤍❤️🤍 V podstatě se dá říci, že rten, kdo z opozičních lídrů a organizátorů protestů, neemigroval, sedí ve vězení, zničena jsou prakticky všechna nezávislá média, jejich novináři jsou rovněž buď v emigraci, nebo ve vězení, či jsou stíháni na svobodě.

K tomu, aby vás zkopali, stačí kolikrát pouhá vaše přítomnost na ulici.
Brutalita bezpečnostních sil byla moc i mírumilovné Bělorusy

🤍❤️🤍 Přesto, že na Lukašenkův režim zavedla EU poměrně rozsáhlé sankce a snažíme se pomáhat tamní opozici i jednotlivým perzekuovaným Bělorusům, Lukašenko zcela zbaven slupky politika, jako diktátor, upevňuje svou pozici a pokračuje v likvidaci opozice. Stačí vzpomenout na únos letadla s novinářem Pratasevičem, nebo nedávnou likvidaci opozičníka Šišova v Ukrajině, který se šel proběhnout a v parku jej našli oběšeného.

Šváb, jak Lukašenka Bělorusové nazývají, se má kde učit…

🤍❤️🤍 O tom, že momentálně v Bělorusku drží diktátor vše pevně v rukou svědčí i fakt, že se včera, na první výročí zfalšovaných voleb, v zemi nekonaly ani žádné větší demonstrace, jen protesty několika hloučků těch nejodvážnějších.

🤍❤️🤍 A není divu:

Novináři:

Běloruská asociace novinářů uvedla, co se rok od zfalšovaných voleb a začátku protestů režim má na svědomí 497 zadržených novinářů, 68 případů násilí vůči novinářům a jejich zranění, 119 administrativních zatčení novinářů, 29 zástupců médií ve vazbě, 50 a 1551 zástupců médií trestně stíháno1551, (vše via @Fbeyeee), dále bylo provedeno135 domovních a osobních prohlídek v redakcích a u novinářů. Je také zdokumentováno než 100 případů zablokování přístupu na veřejno – politické a mediální weby 10 médií muselo zcela skončit.

Když se v běloruské státní televizi mluví o opozičních politicích a aktivistech…

🤍❤️🤍 A to není není zdaleka vše:

Za posledních dvanáct měsíců pobývalo za mřížemi v souvislosti s protesty 40 000 občanů Běloruska a v současné době je v zemi 600 čistě politických politických vězňů.

🤍❤️🤍 Proto jsem se rád, že se na své poměry, aktivně Bělorusům snaží pomáhat i Česká republika.

🤍❤️🤍 Bělorusko čeká nejspíše ke svobodě a demokracii ještě dlouhá, strastiplná cesta, která může i hodně bolet. Buďme připraveni jim ze všech sil a možností jim být na cestě za jejich snem nápomocni.

Zaslouží si to.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh