Bílá smrt Simo Häyhä

Rozhodnutí přepadnout v zimě 1939 Finsko nebylo od Stalina šťastné rozhodnutí. Místo „několikadenní a ž několikatýdenní speciální operace“ a zabrání celé země, byl Stalin za 4. měsíce rád za podepsané příměří, které kromě hrozivých ztrát a demoralizace armády, znamenalo taky „zisk“ asi 1/10 toho, co měl původně v plánu.

Stalin míní, Finové mění, aneb jak je důležité postavit se silnějšímu okupantovi na odpor.

Boj v extrémních podmínkách s naprosto odhodlanými obránci, se postupně změnil v krvavou noční můru Rudé armády.

Jedním ze symbolů celé Zimní války (Talvisota) se stal proslulý finský odstřelovači Simo Häyhä, řečený Bílá smrt. Ten měl potvrzených neuvěřitelných 259 zásahů protivní a to, prosím pěkně, většinou ruskou puškou Mosin-Nagant bez dalekohledu.

Optika se údajně v třeskutých mrazech nedala účinně používat.

Häyhä byl sám zasažen střelou do obličeje, Byl týden v kómatu. Zranění jej doživotně poznamenalo.

Häyhä byl původně lovcem, přičemž se naučil různým zákonistostem přírody, podobně jako legendární trapeři a lovci Divokého západu. Byl mistrem kamufláže a jeho oblíbenou metodou bylo, že si vybudoval stanoviště a nechal se zapadat sněhem. 

 Jeho domov z doby před válkou, byl plný trofejí a medailí z různých soutěží v ostrostřelbě. Po válce se zabýval chovem psů a lovem. Svoje poslední léta strávil ve vesničce Ruokolahti v jihovýchodním Finsku, 15 kilometrů od ruské hranice.

Simo Häyhä – Bílá smrt, finský národní hrdina, lovec rudoarmějců a jeden z nejlepších odstřelovačů všech dob – se i přes svůj riskantní vojenský život a těžké zranění dožil úctyhodného věku. Zemřel v roce 2002 v nedožitých 97 letech, a přežil tak o více než deset let Sovětský svaz, proti kterému tak srdnatě bojoval.

Myslím, že směr severozápad by byl ze všech možných směrů ten poslední, na nějž by dnešní Rusko (eventuálně) zaútočilo. A nejen proto, že Finové jsou už prakticky členy Seroatlantické aliance 🙂

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh