Bravo Isolit!

Dnešní psaní je o takové zdánlivě nenápadné cedulce, kterou jsem vyfotil ve skladu humanitární pomoci poblíž Chersonu.
Český podnikatel Kvido Štěpánek a jeho firma Isolit – Bravo lifrovali kamiony pomoci na Ukrajinu po roce 2014, což bylo například v době kdy jiná česká firma PPF, táhla naši zemi k Putinovu Rusku jen proto, aby si tam mohla víc namastit kapsy.

Ihned po napadení Ukrajiny Ruskem před devíti lety začal pan Štěpánek organizovat pomoc po vlastní ose a už po na přelomu let 2014 – 2015 vypravil na Ukrajinu první konvoj svých pěti kamiónů pomoci.

Důkaz níže.

Pan Štěpánek moc nemluví, ale io to víc jedná. V médiích o něm neuslyšíte zdaleka tak jako o pánech Šmuclerovi, nebo Ševčíkovo například, ale dobré jméno naší země šíří (ač by jako miliardář nemusel) vskutku usilovně.

Podobných výprav na bránící se Ukrajinu bylo nakonec jen do začátku velké války několik desítek (!).

Za mě velkou věc udělal pan Štěpánek i v době uprchlické krize, respektive v čase, kdy v Řecku zůstaly jako bezprizorní desítky tisíc lidí, kterým Řecko už nezvládalo zajistit ani základní lidské potřeby.

Tehdy z areálu Isolit – Bravo vyjely dva kamióny naložen é humanitárními potřebami a vyjely až na daleký ostrov Lesbos. Jeden z nich přitom řídil sám majitel firmy sám pan Štěpánek.

„Mám radost, že je to cílená pomoc. Naše přípravy byly důkladné a vše jsme nasbírali přesně podle seznamu požadavků uprchlíků. V Řecku jsme pronajali i hangár, ve kterém bude pomoc uložena, než bude rozdistribuována. Máme nasmlouvané i dobrovolníky, kteří ji rozvezou přímo na místo určení,“ říká Štěpánek.
Do uprchlického tábora v Řecku míří z Jablonného nad Orlicí, kde firma sídlí, zimní oblečení pro muže, ženy i děti, boty a základní hygienické potřeby. Do sbírky se ale zapojily i děti z okolních škol, které darovaly své hračky. Na místě budou ještě dokoupeny potraviny.

Po přepadení celé Ukrajiny firma Isolit – Bravo se svou pomocí nekončí a do válkou zmítané země humanitární pomoc dováží její kamióny dál.

Už od 24. února 2022, tedy prvního dne invaze, začala firma organizovat několik způsobů pomoci.

Štěpánkovy kamióny směřující na Ukrajinu

Kromě navážení humanitárních a zdravotnických potřeb, pořádání sbírek a podobných aktivit, dovezli do České republiky i několik rodin ukrajinských uprchlíků a pomohli zařadit uprchlické děti do školek v ČR.

Dále Isolit – Bravo realizoval nákup dronů, termovizí, neprůstřelných vest, finančně zajišťuje převozy raněných, dva milióny korun byly poslány přímo na účet ukrajinské armády.

Za rok velké války vyslala firma na Ukrajinu 13 kamiónů napěchovaných pomocí.

Článek mě donutil napsat poslední šťouch pana Štěpánka. Jak už jsem napsal, jeho jmění se počítá v miliardách, plus jistě nemalé cash flow na provoz firmy.

Kvido Štěpánek

Jeho peníze mu spravuje skupina Raiffeisen bank. Ta se však zatím nestáhla z Ruska a vesele tam vydělává dál, válka – neválka.

Majitel Isolit-Bravo Kvido Štěpánek dal ultimátum skupině Raiffeisen: pokud se do měsíce nestáhne z Ruska, odejde z banky i s i penězi.

„Dáme jim ještě měsíc, a pokud se nic nezmění, odcházíme,“ prohlásil majitel firmy pan Štěpánek.

Neexistuje jiná západní banka, která by v Putinově Rusku momentálně měla tak významnou pozici jako rakouská skupina Raiffeisen. I kvůli tomu ale zároveň není jiný finanční ústav, který by čelil tak výraznému tlaku na odchod ze země, která napadla Ukrajinu.

Nejvíce Štěpánka už začátkem roku rozlítilo, když si v médiích přečetl, jak šéf Raiffeisen Bank International Johann Strobl omlouval byznys v zemi agresora tím, že situace ohledně Ruska je „komplexní“.

„Jak tohle může nějaký chlap říct? Příšerně jsme se tady naštvali, napsali jsme s hlavní ekonomkou a dalšími lidmi dopis, že od nich odstoupíme. A oni se najednou začali aktivovat. Přijeli k nám tři vysoce postavení čeští manažeři banky, přičemž argumentovali, že oni o podnikání v Rusku nerozhodují, že jsou jenom pěšáci,“ popsal průběh jednání podnikatel.

Chtěl tedy prý po manažerech, aby jeho rozhořčení – „že se významní zákazníci bouří“ – tlumočili přímo do Rakouska, což mu, jak Kvido Štěpánek říká, přislíbili. 

🏇 Co dodat? Pokud by se takto chovaly všechny větší firmy v Evropě, Rusku by se dozajista dýchalo hůř.

A je jen škoda, že podnikatelské i politické prostředí v zemi formoval zásadním způsobem Petr Kellner a nikoli Kvido Štěpánek.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh