Britská lekce demokracie jako vzor pro Českou republiku.

Na příkladu jednoho v podstatě banálního politického selhání, si můžeme demonstrovat, že pres všechen někdy až pragmatický cynismus, relativizaci a kritiku pořád existuje jakási kvalita, která je obsažena pod nálepkou „západní demokracie“.

Co se stalo?

Britský konzervativní poslanec Owen Paterson, lobboval v parlamentu ve prospěch společnosti, které jej platily jako konzultanta.

Případ vyšetŘovala speciální komise a shledala ho vinným z porušení pravidel lobbyingu.

Podle jejího verdiktu by měl Paterson přijít o funkci.

A teď: Vláda ovšem bryskně podpořila poslanecký návrh změnit pravidla a pravomoci výše zmíněné vyšetřovací komise. To by Patersona zachránilo. A oslabilo moznosti šetřit podezřelé případy lobbyingu i do budoucna.

Prostě to zkusili způsobem, který je populistům vlastní a v našich končinách se stává normou.

Ohnout pravidla.

Ohýbání pravidel, kterému se západ +/- úspěšně brání, se stalo v ČR a zemích na východ od nás normou. Nebo normou ještě být ani nepřestalo.

A teď II.: Již ten den večer a v noci se ovšem zvedla občanská vlna odporu, lide psali svým poslancům, opozice se samozřejmě přidala, a řada konzervativců se také zalekla nezvyklého ohýbání systému kvůli jednomu kolegovi.

Výsledkem je, že vláda si vše jednoduše řečeno „rozmyslela“ a od podpory účelové změny pravidel ustoupila.

Předseda parlamentu za „Patersonovu“ konzervativní stranu, ve čtvrtek oznámil, že bude hledána shodu na pravidlech napříč politickým spektrem, že žádné další případné změny nebudou retroaktivni a poslanec Owen Paterson s definitivní platností rezignoval.

Užitečná lekce z demokracie pro Českou republiku a státy od ní ležící směrem na východ.

(S využítím materiálů od @llacca1)

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh