Buď jako Věra

Několik českých a slovenských profesionálních hokejistů podepsalo na nadcházející sezónu smlouvy v ruské Kontinentální hokejové lize (KHL).

Obvyklá výmluva na místo ,,Dělám to peníze a ty druhý věci jsou mi jedno“ zaznívá zhruba v duchu ,,Nemíchejme politiku do sportu!“

Bohužel jsem nikdy neslyšel tyto sportovce a jejich agenty vystupovat právě proti tomuto principu, kdy ruská vládnoucí mafie provozovala státem řízený dopingový program od gymnastů, přes atlety, až po lyžaře a biatlonisty, čímž nelegálně ovlivňovala celá sportovní odvětví.

Kateřina Neumannová, která dostala právě kvůli dopujícím ruským soupeřkám několik svých medailí až dodatečně, by mohla vyprávět. (Celkem se posouvala na OH v Salt Lake City dopředu o tři místa ve dvou závodech- původně měla bronz a jedno čtvrté místo a po odhalení dopingu dvě stříbra).

Stejně tak jsem jsem všechny ty ,,Politika do sportu nepatří“ pochopitelně neslyšel odsuzovat na základě politických rozhodnutí Kremlu prováděnou likvidaci ukrajinských sportovišť, stadiónů a ostatně i samotných sportovců a jejich rodinných příslušníků.

Jmenuje se to vyšší princip mravní a máme (měli jsme) ve svém středu úspěšného sportovce, který ukázal ve svém životě dotírající totalitě – ač to pro něj bylo po všech stránkách nevýhodné -zdvižený prostředníček.

Ano, je jím paní Věra Čáslavská.

Nejprve text Ivana Husára, státního tajemníka pro sport na Ministerstvu školství, vědy, výzkumu a sportu Slovenské republiky.

Zatímco totiž naši hokejisti podepsali do KHL čtyři, Slováků už rovnou šest a podporu jim vyslovily i legendy slovenského hokeje, včetně Jozefa Golonky, jednoho z hokejistů, který projevoval odpor k okupaci ČSSR v roce 1968 veřejně.

Samotné Věře Čáslavské se věnoval text Lucie Bodorové na twitteru:

🇨🇿 ,,Věra Čáslavská. V roce 1968 se zúčastnila Letních olympijských her v Mexiku, kde získala zlato za víceboji, přeskok, bradla a prostné. Během slavnostního ceremoniálu předání medailí gesty protestovala proti okupaci Československa.“

🇨🇿 ,,Během slavnostního hraní sovětské hymny otočila hlavu od soupeřky ze Sovětského svazu směrem do země. V roce 1968 se také zapojila do politického života a podepsala k režimu velmi kritické prohlášení Dva tisíce slov, které bylo jednou ze záminek vstupu sovětských vojsk na území Československa.

🇨🇿 ,,Normalizační režim se ji proto snažil zlomit. Chtěli aby odvolala svůj podpis a následně ji vyloučili z Tělovýchovné jednoty Rudá hvězda Strašnice z důvodů nedostatečné spolupráce.“

,,Prožívala jsem to dost krutě, protože z takového vrcholu, z radosti, že se mi podařilo získat ty olympijské medaile, se mi podařilo porobenému národu zvednout hlavu. To pro mě bylo důležité, alespoň na okamžik, symbolicky, že svět prostřednictvím té olympiády o nás věděl. Díky Dvěma tisícům slov a tomu, že jsem neodvolala, to bylo dvacet let perzekuce. Svým způsobem jsem odepsala dvacet let.

🇨🇿 ,,Profesi trenérky se mohla věnovat až od roku 1979 díky tomu, že Sovětský svaz neuměl dodávat uhlí Kubě a Mexiko navrhlo, že dodávky splní výměnou za Věru Čáslavskou. Tak se také stalo, v květnu 1979 odešla trénovat do Mexika i s celou rodinou.“

🇨🇿 ,,Byla to jediná sportovkyně, která se postavila režimu,“ uvedl prezident Václav Havel v dokumentárním filmu Věra 68.“

🏇 Čím více je země v krizi, tím více bude potřebovat elity, které neohnou záda, ani nevymění plný žlab za ztrátu vlastní tváře a svědomí. Možná si to ani neuvědomujeme, ale naše země jich má víc, než se na první pohled může zdát. Naštěstí.

Jen si na ně pojďme ukázat.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh