Červenobílé Bělorusko. Nezapomínáme.

Ani dnes, téměř dva roky po pokusu o běloruskou revoluci, neuplyne týden, kdy by agentury nezveřejnili nějaký nový rozsudek na dlouhé roky do vězení, někoho z těch, kteří se od léta roku 2020 ještě skoro rok pokoušeli do dvé země přinést svobodu místo Lukašenkovy totality.

Poslední příklad ze čtvrtka:

Novinářka opozičního webu Belsat, Kacjaryna Andrejeva. Ta byla zatčena už před dvěma lety, za stream rozhánění demonstrace lidí, kteří si přišli připomenout Lukašenkovým režimem zavražděného Ramana Bandarenka, a pak spolu s kolegyní odsoudili na dva rok. Minulý týden byla odsouzena na dalších 8 let za vlastizradu.

🤍❤️🤍 Šestnáctý červenec roku 2020 mohl být zlomovým datem pro revoltující a nespokojené Bělorusko.

🤍❤️🤍 V tento se spojily štáby tří běloruských žen, původně se angažujících v prezidentských kandidaturách v tu chvíli již zadržených běloruských aktivistů.

🤍❤️🤍 V tento den se domluvily Maria Kalesnikava, Veronika Tsepkalo a Sviatlana Cichanouska (a jejich podpůrné týmy) na podpoře společné kandidatury Sviatlany Cichanouské, jejíž vězněný manžel byl jedním z původních prezidentských kandidátů.

🤍❤️🤍 Kampaň v průběhu krátké doby nadchla celé Bělorusko a Sviatlana Cichanouská podle všech objektivních hodnocení a zpráv, prezidentské volby opanovala a měla se stát první prezidentkou Běloruska, které povede zemi k alespoň částečné demokracii.

🤍❤️🤍 Diktátor Lukašenko však podle očekávání výsledky voleb neuznal a vyhlásil vítězem sám sebe.

To samozřejmě vedlo mnohatisícovým protestům a bohužel následně k rozpoutání i na Bělorusko dosud nevídaných represí, zatčení desítek tisíc svobodymyslných Bělorusů, jejich perzekuci, bití a mučení.

Běloruské protesty byly i přes silné represe režimu opravdu mohutné.

🤍❤️🤍 Výsledkem je dnešní stav strnulosti a rezignace, kdy je část opozice pozavírána ve vlasti a odsuzována k mnohaletým trestům a další část se nachází v exilu, především v Litvě či Polsku.

🤍❤️🤍 Země je v režimu mnohem tvrdší diktatury, v minulých dnech byl zlikvidován zbytek opozičních médií, navíc se stává čím dál více závislá výhradně na Putinovském totalitním Rusku, jehož válku proti západu bezvýhradně podporuje, ruští vojáci útočí a ostřelují Ukrajinu i z běloruského území.

🤍❤️🤍 Bělorusové ukázali velkou touhou po svobodě, statečnost a vytrvalost, jejich čas na opravdovou svobodu teprve ještě přijde.

A bude to možná bolet víc, než si dnes jsou ochotni připustit. Nemůžete totiž jen měnit diktátora, aniž byste se usilovali změnit celý systém.

🤍❤️🤍 Totiž proruskou orientaci společnosti i politiky. Bez ní nemá Bělorusko na změnu šanci.

Ukrajina to pochopila a tuto změnu krví a potem provádí.

🤍❤️🤍 Stojí jí to však nezměrné úsilí, mraky peněz a především tisíce životů jejích občanů.

Mám však obavu, že jiným způsobem totalitní velmoci, která si na vás dělá nárok, dát sbohem nelze…

🤍❤️🤍 Na nás, Češích a Slovácích je, abychom jim v tomto boji byli maximálně nápomocni, jak nás k tomu zavazuje pomoc západu naší protikomunistické opozici a odkaz na ideje našeho prvního demokratického prezidenta po padesáti letech totality, Václava Havla ✌️

🤍❤️🤍 Výmluvným faktem na závěr budiž skutečnost, že dvě ze tří dam na snímku byly donuceny k emigraci a ta třetí, Maria Kalesnikava, která se nucenému vyhoštění postavila, dodnes sedí v trestanecké kolonii v Gomelu, odsouzena na 11 let …

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh