Červený svetr v hnědém oparu

Za posledních několik let jsem si na mnohé zvykl, ostatně na tom pracovaly party neschopných politiků a dělníci dezinformačního prostoru léta.

Přesto mě síla, s níž opanovali dezinformátoři velkou část (i přes jejich výrazně malý počet) veřejnou debatu a následně i část společnosti, zneklidňuje.

Už dávno totiž nejde o nějaký názorový střet jak nejlépe zabojovat s pandemií, ale o snahu antisystému rozvrátit rozbíjením mantinelů dosud platných norem, právě celý systém.

A ten systém i přesto, že momentálně do čela posadili voliče Zemana a Babiše, je pořád ještě demokracie.

Ostatně Babiš právě končí a Zeman jej napodobí nejdéle za rok.

Varující jsou pro mě oba póly, patologické dno společnosti, jako z doby II. republiky, naposledy pořádající opakovaný hon na předsedu ČLK Kubka, posilováni vyloženými neonacisty a kremloboty typu Vandase, Bartoše či Volného, kteří mluví z tribun z demonstrace údajně demokratů s názvem Festival odvahy a svobody, ale i absolutní nečinnost ministra vnitra Jana Hamáčka a jeho aparátu ke všem podobným událostem z poslední doby.

Vzhledem k tomu, jak agilní byl ve veřejném prostoru před volbami a jak se (ne)prezentuje nyní, si potvrzuji svůj dosavadní názor, že je to nikoli demokratický politik, ale prospěchářská figurka, která už má starost jen o svou budoucnost.

Víc už v článku od Josefa Boušky:

👽 Antivaxerská scéna se stále těsněji propojuje s nejtemnějšími proudy politického okraje. Vláda rezignovala na prosazování svých vlastních pravidel. Každodenní realitu začíná formovat právo bezohlednějšího.

👽 „Utvořte skupiny po dvaceti lidech a mezi jednotlivými skupinami udržujte rozestup dva metry. Účastníci demonstrace mají mít také nasazenou ochranu dýchacích cest,“ vyzývá předtočený policejní hlas z amplionu. Z pobaveného davu zaznívá smích. Nedělní demonstrace odpůrců proticovidových opatření přilákala na pražskou Letnou tři tisíce lidí. Jeden vedle druhého, rouška není k vidění ani jedna. Nechybí naopak stánek s pivem, aby byla ignorace vládních nařízení kompletní.

👽 Policisté vše bedlivě pozorují – a neudělají zhola nic. Jejich mluvčí následně uvádí, že strážci zákona na akci řešili „jednotky případů“ porušování protiepidemických opatření a spokojeně doplní, že „větší problémy nenastaly“

👽 Nic nedokáže lépe vystihnout momentální stav země. ANO a sociální demokracie – pod jejíhož ministra neviditelnosti Jana Hamáčka policie stále ještě spadá – předávají novému kabinetu kolabující stát. Či spíš rozviklané kulisy státu, za nimiž se šíří bezvládí.

👽 Část podniků otevřeně ignoruje bezpečnostní opatření a v klidu dál funguje. Města otevírají zakázané adventní trhy pod jiným názvem. Přetížení zdravotníci čelí útokům, aniž by exekutiva udělala cokoliv pro jejich větší ochranu. Na pravidla pro veřejná shromáždění kašlou organizátoři i účastníci, nikdo se už ani nesnaží předstírat opak.

👽 Policie usilovně stíhá venkovské malovýrobce konopných mastí, zato tisícinásobné porušování bezpečnosti na vrcholu pandemie, která zabila už 33 tisíc Čechů, ji nechává v klidu – „větší problémy nenastaly“.

👽 Stát, který nedokáže vymáhat stanovená pravidla a chránit zdraví svých občanů proti hlučné menšině nespokojených, selhává v jedné ze svých základních funkcí. Neschopnost zajistit dodržování vlastních předpisů a poskytovat základní veřejné služby – mezi které ochrana veřejného zdraví patří – se řadí k hlavním znakům stavu nazývaného „failed state“, tedy zhroucený stát.

👽 K situaci Somálska nebo Jemenu má Česko samozřejmě na míle daleko, míra úředně tolerované anarchie zde ale začíná být alarmující. Tohle nemůže pokračovat.

👽 Žádná „zlatá střední cesta“ z krize ven nevede, byl by to jen eufemismus pro předhození té spořádanější části společnosti na pospas bezohledným a extremistům.

👽 Ano, extremistům. Nedělní protest na Letné naplno ukázal již delší dobu patrný trend. Totiž že antivaxerská scéna odpíračů ochranných nařízení se stále silněji propojuje s nejtemnějšími proudy politického okraje.

👽 Už nejde o to, že se kamsi na konec davu postaví pár divných lidí s prapory a parazitují na cizí akci. Na letenském pódiu se v roli oficiálních řečníků objevili lidé proslulí napojením na neonacistickou scénu, propagátoři nejhrubší verze antisemitismu a společenské nenávisti.

Minimálně polovina uskupení zde jako uvedených spoluorganizátoři má problémy s demokracií, nezřídka i se zákonem.

👽 Lékaři, biologové, epidemiologové a další experti, jejichž tvářemi se antysystémová hnutí zaštiťují, posloužili jako zástěrka a podpora pro nejhorší existence české extremistické scény. Model „nepřítel mého nepřítele je můj přítel“ zde v praxi znamená, že po zádech více či méně respektovaných odborníků lezou na výsluní ryzí náckové.

Obrázky skutečných nácků a ruských kolaborantů (z Ruska k nám přichází hlavní proud dezinformací) na podiích demonstrací frustrovaných lidí (pardon, ale rozdílnost názoru není omluvou pro akceptaci a přijímání „influencerů“ Goebbelsovského typu) a různé excesy násilné povahy, jsou důsledkem jak selhávání základních funkcí státu, tak prorůstání násilníků a extremistů do „protestní“ scény. A s jídlem roste chuť.

Od chaotického násilí k tomu organizovanému bývá nebezpečně blízko.

Orgánizátoři demonstrace ze sdružení Chcípl PES Otevřeme Česko s neonacistou a předsedou DSSS Tomášem Vandasem. Láska na první pohled.

K úvodní fotce: nahoře odshora zleva: Lubomír Volný, Michal Semín, Tomáš Vandas, Jana Volfová, Marian Kotleba, Adam Benjamin Bartoš.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh