Česká desítka pro svět

Nedávno jsem tu sdílel text, který vyzdvihuje švédské firmy a značky, které se staly známými pro celý svět.

Už tehdy jsem si říkal, že by bylo pěkné, udělat totéž pro Českou republiku. Hodně jste pomáhali i vy, zasíláním návrhů, které značky by ve výběru byly být.

Nakonec jsem vybral deset z nich, přičemž je jasné, že mnoho jich bude ještě chybět a hodnocení je pořád jen subjekcí jednoho člověka.

Nicméně jako téma mi to přijde zajímavé i kvůli uvědomování si, že máme svému okolí co nabídnout, ačkoliv to často v diskuzích na sociálních sítích a jinde vypadá, že Česko = všechno špatně.

1. Avast

 Firma zabývající se počítačovou bezpečností, založená roku 2010. Zakladateli firmy jsou Pavel Baudiš a Eduard Kučera. V roce 2022 se sloučila s americkou antivirovou společností NortonLifeLock pod hlavičku nové mateřské firmy Gen Digital

Jeho nadační fond je třetím největším firemním fondem v naší zemi.

Hodnota firmy po fúzi se pohybuje mezi 8 – 9 miliardami USD.

2. Prusa Research

Výrobce 3D tiskáren, v tomto segmentu druhý největší na světě.

Firma založena roku 2012 vývojářem Josefem Průšou.

Všechny tiskárny produkované společností jsou open source – jejich konstrukční plány jsou plně k dispozici online a kdokoliv je může použít a tak např. vylepšit stávající tiskárnu.

Jedna z Průšových 3D tiskáren. Mimochodem v době Covidu zdarma tiskli a zásobovali (asi nejen) nemocnice ochrannými kryty. Sám jsem od nich jeden měl ⬇️

3. Škoda Transportation (Škoda Group)

Tentokrát ještě nejde o auta, ale o firmu Škoda Transportation, vyrábějící zejména kolejová vozidla, především vlaky, tramvaje a trolejbusy a soupravy metra, kterou vlastní PPF.

Škoda Group svou činností navazuje na hlavního dědice Škodu Plzeň. 

Stroje dodává kromě ČR například do Německa, Finska, Švédska, Slovenska, Lotyšska, Estonska, Rakouska a třeba Litvy.

Aktiva firmy se udávají kolem 40 miliard korun.

Souprava estonského národního dopravce Elron od české Škodovky ⬇️

4. Česká zbrojovka

Česká zbrojovka a.s. (CZ) je hlavním provozním závodem holdingu Colt CZ v Evropě, se sídlem v Uaherském Brodě.

 Společnost exportuje do více než 90 zemí. V současnosti jsou střelné zbraně České zbrojovky využívány ozbrojenými složkami ve více než 40 zemích po celém světě.

Patří mezi největší české exportéry. Společnost je mezi deseti největšími výrobci ručních palných zbraní na světě a pěti, kteří vyrábějí automatické zbraně.

Firma zaměstnává zhruba 1400 lidí.

Vyrábí například samopaly Škorpión, nebo útočnou pušku CZ Bren.

5. Zásilkovna.cz

Firma dnes už začleněná do holdingu Paketa je je přepravně technologická společnost, poskytující komplexní logistiku pro e-shopy a i pro fyzické osoby.

Společnost byla založena v roce 2010 Simonou Kijonkovou, do Pakety byla prodána roku 2023

Zásilkovna se od svého založení rozrostla do sedmi států v Evropě a zaměstnává přes 2 000 lidí.

Koncem roku 2023 nabízela Zásilkovna po celém Česku 9 000 partnerských výdejních (někde i podacích) míst. Z toho činí 3 556 vlastních Z-Boxů.

6. Warhorse Studios

České vývojářské studio zabývající se tvorbou počítačových her, dnes už jako součást koncernu Koch Media, s vlajkovou lodí hrou Kingdom Come: Deliverance.

Do koncernu Koch Media vstoupila firma Warhorse Studios za více než jednu miliardu korun.

Hra Kingdom Come: Deliverance je zasazená do středověku, do okolí měst Sázava, Rataje nad Sázavou a Stříbrná Skalice. Její vydání i vývoj provázelo velké nadšení a už během několika týdnů ji koupil milion lidí.

Obrázek ze hry Kingdom Come: Deliverence, publikovaný na webu televize Nova ⬇️

7. KOOH – I -NOOR

Český výrobce psacích a výtvarných potřeb.

Firmu založil dvorní knížecí architekt Joseph Hardtmuth už v roce 1790, nejprve ve Vídni, později byla přesunuta do Českých Budějovic, kde sídlí dodnes.

Před první světovou válkou držela společnost pozici největší tužkárny na světě, před druhou světovou válkou zase zaregistrovali ochrannou známku Versatil pro mechanické tužk

Dnes KOOH- I -NOOR nabízí více než 4 500 různých produktů určených pro školní, kancelářské, technické a umělecké využití, jež jsou prodávány ve více než 90 zemích světa.

V Českých Budějovicích jsou opravdu průkopníky v oboru ⬇️

8. Škoda Auto

I když v majetku VW, Škodovka v přehledu chybět nemůže.

Největší česká firma podle tržeb, největší český exportér, prosazuje se i v konkurenčním prostředí silných ekonomik (GB, NOR)

Škoda Auto zaměstnává přes 30 000 lidí a vyrobí kolem 900 000 aut ročně.

9. Elektronové mikroskopy z Brna, firmy Tescan.cz a Thermo Fischer Scientific Brno a Delong Instruments,Jablotron

 Celá jedna třetina světové produkce elektronových mikroskopů dnes vzniká v Brně. To je svým způsobem světový unikát.

Jejich výrobky umí manipulovat s hmotou menší, než je vlnová délka světla.

Jen v prostorách Thermo Fischer Scientific každý rok vznikne cca sedm set nových přístrojů, přičemž průměrná cena jednoho se pohybuje okolo dvaceti milionů korun.

Prototyp Tescan Vega z dílny firmy Tescan CZ ⬇️

TESCAN je český výrobce elektronových mikroskopů. Společnost byla založena v roce 1991 vývojovými a servisními pracovníky firmy TESLA s cílem pokračovat v tradici výroby elektronových mikroskopů v Brně. 

Mezi největší odběratele patří světové univerzity, výzkumná centra nebo průmyslové a výrobní firmy v mnoha odvětvích. Více než 500 zaměstnanců TESCAN ORSAY HOLDING vyrobí téměř 300 mikroskopů ročně, což představuje roční obrat zhruba 2 miliardy korun.

Delong Instruments Jablotron stejně jako ostatní brněnští konkurenti nevyrábí jenom elektronové mikroskopy a trysky, vakuové komponenty, komponenty pro rentgenovou mikroskopii a mechatronické systémy pro laserové aplikace.  ⬇️

10. Gramofonové závody Loděnice (GZ Média)

Ten příběh je známý. Gramofonka v době úpadku vinylových desek sice ukončila jejich výrobu, ale jako patrně jediná výrobna na světě nenechala odvézt a zlikvidovat výrobní stroje.

Dělala se CD a zdálo se, že vinyl je definitivně out. Když došlo poměrně nečekaně k renesanci a opětovné poptávce po „černých deskách“ byli najednou v Loděnici ve výhodě, kterou dokázali náležitě využít a stali se výrobcem,  který celosvětově patří k nejvýznamnějším ve svém oboru a expanduje už i do zámoří a dokonce i do Austrálie

Denně firma vyrobí až 200 000 vinylových desek, což před několika lety (dnešní stav neznám) znamenalo čtvrtinu světové produkce.

Tohle bude i osobní. Dlouhá léta v Gramofonce strávil i můj táta (a babička), který se pro fabriku vyučil nástrojařem

Jako syn sudetské Němky a otce člena Národních socialistů ČSR měl tento limit dán předem. Děti byly tři a VŠ dovolili jen jednomu, nestaršímu. Prostřední sestra mohla mít SŠ a nejmladší už ale musel podpořit dělnickou třídu osobním vkladem.

Táta byl nejchytřejší učňák, kterého jsem poznal 🙂

Myslím, že dobré firmy v Česku máme (ač už mnohdy v zádech se zahraničním kapitálem či vlastníkem) a v seznamu by jich mohlo klidně být i dvakrát tolik, (namátkou VAFO, Tatra, Linet, Lasvit, Mikov, Pilsner Urquel, Petrof, Budvar, výrobci ultralightů, TON…), ale dost nás brzdí ta nucená restrukturalice v 90. letech a dnes nejspíš i vysoká byrokratická zátěž, nepřítomnost společné evropské měny a nepříliš vysoká míra investic do vědy a výzkumu.

Každopádně, hezký seznam.

Enjoy!

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh