Česká republika po volbách, varianta patrně nejpravděpodobnější.

DeníkN mluví o posledním trendu nájezdu hnutí ANO na xenopulistickou rétoriku, s politoložkou Evou Lebedovou z UP Olomouc.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v posledních dnech zveřejnil video varující před „nápady šílenců“, prohlédl si v Maďarsku na hranici plot proti migrantům a opakovaně sdílí na sociálních sítích dezinformační proruské Parlamentní listy, které mu v kampani očividně plánovaně pomáhají.

„Je to chytrý manévr. Přesně využívá znalost, jak v závěru kampaně mobilizovat určité voliče, pro které je porozumění politice poměrně obtížné.

Je mnohem jednodušší se ztotožnit s tím, co nechci, než si složitě vybírat z nabídky různých konkurenčních programů. Velká část voličů bohužel neví tolik přesně, co chce. Ale dobře ví, co nechce.

V závěru kampaně může být dobrým strategickým tahem polarizovat rozhodnutí na to, co nechci, a nabízet to takto voličům.“

„Mohou zde být dva záměry. Jednak mobilizovat některé váhající voliče, pro které může být složité si mezi stranami vybrat. Český premiér má samozřejmě výhodu, že jeho strana pravděpodobně zvítězí ve volbách. Lidé mají tendenci se psychologicky přidávat k vítězi.

Zároveň to může být snaha demobilizovat ty, kteří by do určité míry chtěli volit někoho z opozice, mají ale určité výhrady ke koalicím a podobně. V důsledku i takovéto negativní kampaně mohou přispět k tomu, že si nemají jak vybrat a nebudou volit nikoho.“

❗️ ❗️ „Spojení s Orbanem je symbolické a musíme se podívat, na kterou stranu se premiér definitivně staví. Musíme to zařadit do kontextu, že má obrovské problémy s institucemi Evropské unie a s EU jako takovou kvůli svým osobním zájmům. Existují přesvědčivé důkazy a informace o jeho střetu zájmů.“ ❗️ ❗️

❗️ ❗️ „Andrej Babiš se nyní jednoznačně staví na stranu těch lídrů, kteří takové problémy zase kvůli jiným věcem, jako je omezování svobody médií a institucí, mají také. Jedná se o jednoznačný příklon k populistům střední Evropy, kteří už jsou částečně na cestě od liberální demokracie k demokracii neliberální. “ ❗️ ❗️

❗️ ❗️ „Do značné míry už to může být připravování pozice Andreje Babiše po volbách. Pokud jsme už vlastně svědky tohoto před volbami, můžeme si klást otázku, jak bude vypadat obsazování státu ze strany hnutí ANO po volbách, pokud skutečně získá dostatečný mandát.“ ❗️ ❗️

❗️ ❗️ „Je logické, že premiér jde takto daleko v užívání negativní kampaně, protože jde ve volbách o hodně z hlediska jeho osobních zájmů a jeho problémů ve vztahu k EU a ke kauze Čapí hnízdo.“ ❗️ ❗️

🏇 Ještě nic není hotovo, skutečně asi nejvíce záleží na dvou základních aspektech: tedy jak se dokážeme zmobilizovat a dorazit k volbám, a zejména ti, kterým se zdá, že nemají koho volit a jsou i přesto jednoznačně pro západ (zjednodušeno).

Hojnou účastí bychom podpořili úspěch i u druhé podmínky – totiž, že vypadne co nejvíce populistických a extrémistických subjektů, momentálně se nacházejících kolem pěti procent preferencí, tedy KSČ(M), Přísaha, ČSSD a Trikolora.

Dobré se zdá být, že Babiš svým současným antimigrantstvím luxuje SPD a tlačí ji pod deset procent, stejně tak jako patrně odebírá desetiny procent všem zmíněným malým stranám. Celý efekt se pak dá zvýraznit naši vyšší účastí a pak může reálně vyjít varianta, kdy ANO zvítězí, ale zůstane samo, jako pověstný Jakešův kůl v plotě.

A to by mohla být pro budoucnost České republiky s nadějí očekávaná zlomová událost.

Máme to v rukách.

(grafika byznysnoviny.cz)

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh