Chceme mír a dostaneme? Co asi?

Dnešní text bude složen ze tří pohledů, které myslím rámují současnou realitu ve válce a ve vztahu západu k ní. Nejde o veselé čtení, to texty o válce nebývají tak jako tak.

Každopádně se zdá, že jediný, kdo nejen chápe podstatu situace a zároveň se už chystá na možnosti z ní plynoucí, jsou Pobaltské státy a Polsko.

Už jsme jako západ moc daleko od II. světové války a neumíme si představit, že by takový konflikt mohl nastat. Čím víc tomuto dojmu podléháme, tím blíž velké válce jsme.

Valeryj Zalužnyj: „Je to pat a šance na změnu je malá.“

Velitel ukrajinské armády, generál Valeryj Zalužnyj poskytl v minulých dnech rozhovor deníku The Economist. Co důležitého v něm říká?

🇺🇦 „Situace na frontě na Ukrajině se dostala do stadia zákopové války, kde obě strany dosáhly přibližně stejného stupně technologického vývoje, který neumožňuje ani na jedné straně průlom. To nás dostalo do patu.“

🇺🇦 „Nestěžuji si, že západní podpora je malá, ale bohužel přichází pozdě. Nejsou povinni nám dát nic. Jsme vděčni za to, co máme, ale hovořím jen o faktech.“

🇺🇦 „Tanky a rakety, které přicházejí letos, potřebovala Ukrajina loni. Stejně tak stíhačky F-16, které by ukrajinští piloti měli dostat příští rok, nebudou znamenat velkou změnu. Rusové, kteří si udržují převahu ve vzduchu, mezitím vylepšili svůj protiletadlový systém S-400.“

V tomto odhadu se – vzhledem ke zkušenostem s totalitami – nemůže pan poslanec zmýlit. Jsme připraveni?

„Ukrajinci jsou vyčerpaní, iniciativu ve válce přebírají Rusové.“

Konrad Muzyka a jeho Rochan Consulting patří mezi nejrespektovanější analytiky dění v současné válce na Ukrajině. Minulý týden dal rozhovor Hospodářským novinám

👉 „Ukrajinská ofenziva nesplnila své cíle a nepřetnula Rusy okupovaný jih Ukrajiny na dvě části. Rusové se naopak pokusili o velký útok u Avdijivky, kde ale také neuspěli. Avšak zatímco ukrajinské jednotky jsou do velké míry unavené z pěti měsíců útoků na jihu a obrany na zbytku fronty, Rusko naopak po tuto dobu připravovalo nové síly.“

👉 „Ukrajině chybí hlavně vojáci na udržení jednotek v linii a vytváření rezerv, stoupá průměrný věk (43 let) a s tím klesá efektivita vojáků. Dalším problémem je nedostatek obrněné techniky.“

👉 „Dnes je potřeba připočíst i to, že obě strany mají dobré průzkumné operace ze vzduchu ( drony i družice), které tehdy nebyly a jež nyní umožňují v přímém přenosu sledovat, jak se nepřítel chystá k boji a kam posílá své síly. Tohle v podstatě neumožňuje provést velkou útočnou operaci.“ 

👉 „Příkladem může být velký ruský útok u Avdijivky, který ruská armáda provedla silou armádního uskupení. Skončilo to několika tisíci mrtvých a stovkami kusů zničené techniky.“ 

👉 „Jestli Rusům něco nechybí, tak jsou to lidé. Ukrajinská vojenská rozvědka se domnívá, že každý měsíc Rusové mobilizují 20 tisíc záložníků a trvá to už šest až osm měsíců.“ 

👉 „Tito nováčci jsou částečně sice posíláni hned k frontovým jednotkám, ale taky se vytváří a cvičí nové jednotky. My sledujeme pohyb všech jednotek na frontové linii, dělostřelecké brigády, mechanizované pluky a podobně. V tuto chvíli nevíme, kde je sto takových ruských jednotek. Víme, že existují. S největší pravděpodobností se cvičí někde v týlu.“

👉 „Jaký vývoj můžeme čekat během nadcházející zimy? Ukrajinci budou přecházet do obrany, možná s výjimkou předmostí u Chersonu a některých částí Záporožské oblasti. Iniciativa přejde na ruskou stranu. Útok u Avdijivky byl první z těch, které Rusové plánují na podzim a zimu.“

NBC News: Američtí a evropští představitelé už spekulují na téma mírových jednání s Ukrajinou

Nejprve předesílám, že ve stejném duchu už se neoficiálně vyjádřila italská premiérka Meloni.

🌏 „Američtí a evropští představitelé v tichosti jednat s ukrajinskou vládou o tom, co by mohla znamenat případná mírová jednání s Ruskem o ukončení války.“

🌏 „Rozhovory zahrnují velmi obecné obrysy toho, čeho by se Ukrajina musela vzdát, aby dosáhla dohody. Některé z rozhovorů, které úředníci označili za delikátní, proběhly minulý měsíc během setkání zástupců více než 50 zemí podporujících Ukrajinu, včetně členů NATO, známého jako Kontaktní skupina pro obranu Ukrajiny.“

🌏 „Tyto rozhovory jsou uznáním dynamiky vojenské situace na Ukrajině a politické situace v USA a Evropě, uvedli úředníci. Byly zahájeny v souvislosti s obavami amerických a evropských představitelů, že válka dospěla do patové situace, a o schopnost pokračovat v poskytování pomoci Ukrajině.“

🌏 „Představitelé Bidenovy administrativy se také obávají, že Ukrajině docházejí síly, zatímco Rusko má oproti Ukrajině nekonečné zásoby. Ukrajina má také problémy s náborem a v poslední době zaznamenala veřejné protesty proti některým časově neomezeným branným požadavkům prezidenta Volodymyra Zelenského.“

🌏 „Oficiální představitelé také soukromě uvedli, že Ukrajina má pravděpodobně čas pouze do konce roku nebo krátce po něm, než by měly začít naléhavější rozhovory o mírových jednáních. Američtí představitelé se o svůj názor na takový časový plán podělili s evropskými spojenci.“

🌏 „Prezident Joe Biden intenzivně věnuje vyčerpávajícím se ukrajinským vojenským silám. Lidské zdroje jsou nyní na vrcholu zájmu administrativy. USA a jejich spojenci mohou Ukrajině poskytnout zbraně, ale pokud nemají kompetentní síly, které by je mohly použít, moc to nepomůže.“

🌏 „Představitelé Bidenovy administrativy očekávají, že Ukrajina bude chtít více času na boj na bojišti, zejména s novou, těžší technikou, „ale roste pocit, že je příliš pozdě a že je čas na dohodu,“ řekl bývalý vysoký představitel administrativy.“

Česká republika by mohla být v nastávající situaci ještě v obtížnější roli, pokud se ujmou správy země populistická uskupení. Dominantní ANO je primárně dirigováno pro prospěch holdingu Agrofert a jeho majitel je v krizi neschopným politikem (viz Covid). SPD je pak otevřeně stranou ruských kolaborantů.

🏇 Game se stále over. Rusko může čelit ekonomickým dopadům války velkou hospodářskou krizí, další možností je palácový převrat. Nicméně je třeba akceptovat, že ti, kdo dokáží situaci na bojišti komplexně monitorovat (a tady máte tři různé úhly pohledu, které se na hodnocení shodují), tak pokud Ukrajina nějak zázračně nepřekvapí, na bojišti se nyní bude spíše už jen bránit.

🏇 Ruské vysoké ztráty jsou zdokumentované, jak v technice, tak živé síle, přesto nevedly k obratu a jak říká Konrad Muzyka, vojáků mají stále dost, což naopak neplatí o Ukrajině.

🏇 Pokud v příštím roce dojde k mírovým jednáním a Ukrajina de facto ztratí nějakou další část území (po těch z roku 2014) dojde k silnému útoku ruských pátých kolon v módu „My jsme to říkali, všechny peníze na podporu války byly zbytečné, drahota, energie, atd..“ a celá východní Evropa bude v dalším intenzivnějším cyklu hybridní války, kdy se bude zpochybňovat celé západní ukrajinské angažmá a sekundárně smysl liberální demokracie.

To bude regulérní součástí „nevýhry Ukrajiny“ a před tím jsem dlouho varoval. Jenže události se valí bez ohledu na toto nebezpečí a nakonec zůstane jen na nás, našich politicích, novinářích a občanské společnosti.

Největším otazníkem zůstává, co si západ myslí, že eventuálním zastavením bojů získá? Rusku nejde o žádnou ochranu menšin na východě Ukrajiny, vždyť hned v prvních dnech atakoval i Kyjev. Ruský cíl je vymazání Ukrajiny z mapy světa a ten bude uskutečňovat hned, jak uvidí, že je to pro něj reálné.

Rusko vede válku proti západu, s minimálním cílem obnovit svoje impérium na hranicích roku 1989 a tohle je jen první krok. Zastavit se (i přes chytrosti mudrlantů o síle západu a nelogičnosti útoku Ruska tam a tam) nedá, musí být poraženo.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud mě chcete také podpořit, můžete prostřednictvím služby Donio.cz

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh