Čína i Rusko už s námi válčí a měli bychom to vědět

„Válka není jen střílení. Západ by měl konečně pochopit podstatu moderních válečných konfliktů.“

Karel Dolejší píše o dluhu politických reprezentací globálního Západu, když nepředávaly svým občanům takové informace, aby byli schopni rozeznat, že se země nachází v bezpečnostním ohrožení.

Takové to „volte mě (nás) a nestarejte se, my to zařídíme.

Ono to ale neplatí ani v míru, tím méně ve válce.

⚔️ „Co spojuje války ve Vietnamu, Afghánistánu a Iráku? Šlo o přesvědčivá taktická vítězství, která korunovala strategická porážka. Pokud nemá válka na Ukrajině dopadnout obdobně, je nutné v širokém povědomí společností demokratického Západu změnit zažité, avšak příliš úzké, zastaralé a neadekvátní chápání toho, co vůbec znamená slovo „válka“.“

⚔️ „Většina lidí na Západě chová naivní představu, že „válka“ je činností, kterou vykonávají vojáci nasazení u bojových jednotek. „Válka“ je, když se střílí. Jinak je „mír“.“

⚔️ „Baltské a skandinávské země chápou, že „mír“ v sousedství imperiálního Ruska vyžaduje mnohem více než jen vojenskou připravenost. A že je přinejmenším nutné, aby vzdělávací systém vybavil celou populaci kvalitní mediální gramotností, a otupil tak ostří nepřátelskou mocností vedené dezinformační války.“

⚔️ „Bohužel, Česká republika stále trvá na tom, že i tyto minimální válečné lekce bude zcela ignorovat. Ale válka vedená „jen těmi, kdo střílí“, je pojetí sto padesát let beznadějně zastaralé, které stále dokola vede k porážkám.“

⚔️ „K výše jmenovaným porážkám samozřejmě nedošlo proto, že by měl Západ mezi čistě vojenskými specialisty méně schopné kádry, a už vůbec ne kvůli tomu, že by snad byl ekonomicky slabší stranou.“

⚔️ „Porážky jsou kromě jiného důsledkem toho, že protivníci v tradici reprezentované Maem, Guevarou, Schmittem a dalšími teoretiky partyzánské války pojali konflikt jako celospolečenské úsilí s totální mobilizací.“

⚔️ „Moderní válka se neomezuje jen na vládní aparát, byť třeba napříč rezorty. Také vlivem ruské a čínské politické a zpravodajské války, kterou jsme, počínaje Obamovou administrativou, „povzneseně“ ignorovali, jsou dnes západní společnosti ve věci zahraničních hrozeb rozpolceny – a některé politické segmenty na obou extrémech zcela otevřeně kolaborují s nepřáteli.“

⚔️ „Naši nepřátelé Rusko a Čína, objevili Hitlerova právníka Schmitta a jeho koncept, dnes nazývaný lawfare. Lawfare představuje využití legálních systémů, institucí i právní teorie k poškození a delegitimizaci oponenta v konfliktu. Velmi zjednodušeně bychom mohli říci, že jde o hodně specifikou oblast PR.“

⚔️ „O tom, že například EU má ve zvyku finančně přispívat i svým kritikům, samozřejmě běžný Rus nikdy neslyšel. V zemi, kde poradce premiéra šermuje tvrzením, že „nedokáže definovat dezinformace“, si ovšem „obránci svobody projevu“ mohou vesele hájit právo šířit lži ohledně vědeckých zjištění spojených s pandemií nebo očkováním. Stejně tak je tomu s „alternativními názory na válku na Ukrajině“, podle nichž celý konflikt, který výhradně o své vůli inicioval Kreml, „vlastně zavinil arogantní Západ“.“

⚔️ „Samotné odvolávání se na platná mezinárodní pravidla, nemluvě ani o jejich účinném vymáhání, je už v lawfareové perspektivě chcimírů „drzým aktem západní imperialistické agrese“, který odkazuje na „americký velmocenský prostor“.“

⚔️ „Čínští stratégové označují západní přístup k válčení jako příliš závislý na technologiích, postrádající jakoukoliv jinou dynamiku. A navrhují, že Čína může této síle čelit prostřednictvím války soustředěné do jiných oblastí, například politické nebo ekonomické. Tam má podle nich Západ slabiny, které ani nedokáže rozeznat, takže úder vedený v této oblasti může být dokonce ještě účinnější než čistě vojenský úder.“

⚔️ „Z pohledu čínské tradice Spojené státy jakožto („dočasně“) dominantní mocnost nedokážou vidět ucelený obrázek vojenské strategie, včetně „nevojenských“ faktorů. A právě proto v daných oblastech mohou utrpět rozhodující porážku.“

⚔️ „Je nepochybně důležité soustředit se také na čistě vojenské hrozby jako riziko čínské invaze na Tchaj-wan, jež by v nějakém ohledu byla analogií ruské invaze na Ukrajinu. Avšak tato geograficky a specializací ostře vymezená „bezprostředně hrozící nebezpečí“ by neměla zakrývat skutečnost, že nejen ruská, ale i čínská cílená konfrontace se Západem jsou mnohem širšího a zásadnějšího charakteru….

🏇 … což je záležitost, která se v našem veřejném prostoru odehrává dennodenně už celou dekádu. A Rusové v ní nejsou bez úspěchu.

Bývalý český prezident, bývalý český prezident, parlamentní strana, neparlamentní strany, zástupy tzv. expertů v médiích, kteří setrvale razí ruské vysvětlování daní problematiky – naposledy excelentně předvedl olympionik Svoboda, Parlamentní listy, …

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh