Čínský vliv v Česku, další střípek mozaiky.

Pořád je to tady.

👉 Vysoce postavený výzkumník Akademie věd, který má Čínu nezávisle zkoumat, zároveň promlouvá v propagandě komunistické vlády a obhajuje i porušování lidských práv.

👉 Vedení Filosofického ústavu Akademie věd v reakci na zjištění Aktuálně.cz odvolalo šéfa podřízeného Centra globálních studií Marka Hrubce.

👉 Novináři zjistili, že Hrubec je napojený na čínskou komunistickou vládu. V prestižní instituci zastřešoval právě nezávislý výzkum Číny.

👉 Hrubec také platil z peněz Akademie věd odsouzeného antisemitu. Oba je angažovala čínská organizace podezřelá ze špionáže.

👉 Na jedné straně Marek Hrubec na Akademii věd zastřešoval nezávislé zkoumání Číny. Na straně druhé sedí v akademické radě organizace China-CEE Institute se sídlem v Budapešti, kterou experti označují za projekt čínských zpravodajců.

👉 Jako reprezentant Akademie věd také pravidelně vystupuje v čínských propagandistických médiích. Peking ho mimo jiné využil k obhajobě zákona, který zvláštním orgánům umožňuje bez soudu, právníka či vědomí rodiny zadržet kohokoliv označeného za korupčníka.

👉 Podle vyjádření ústavu je odvolání z funkce reakcí na Hrubcovo působení v China-CEE Institute a externí spolupráci s analytikem tohoto institutu Ladislavem Zemánkem, odsouzeným v roce 2016 za podněcování nenávisti vůči Židům.

Vítání předražené a často nefunkční „pomoci“ z Číny na letišti českou vládou. Foto Aktuálně.cz

🏇 A teď citace výroční zprávy BIS za rok 2018: Čína se v poslední době snaží oslovovat a získávat pro spolupráci i české vědce a příslušníky českých bezpečnostních složek. „Snaží se dostat do kontaktu s nejrůznějšími vědeckými pracovníky, s lidmi z univerzit, ale také samozřejmě kontaktovat naše politiky. Velmi nebezpečné podle našeho názoru je, když jsou tito lidé od nás zváni na výlety do Čínské lidové republiky, tam jsou hoštěni, všechno je to čínskou stranou placeno a potom na konci přijde nabídka na spolupráci. My se snažíme nejen vědeckou obec, ale také univerzity a politiky varovat před tím, že toto nebezpečí hrozí. V poslední době cítíme tento trend bohužel i u bezpečnostních složek a snažíme se o tom velmi nahlas mluvit.“

🏇 Připomínám i nedávnou aféru, kdy Aktuálně.cz loni odhalilo tajnou kampaň společnosti Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, který má v Číně na spotřebitelských půjčkách rozpůjčováno na 300 miliard korun, a má tak velký zájem na dobrých vztazích Česka s Čínou. PR agentura placená Home Creditem, spojená s lidmi webu Info.cz, vytvořila síť odborníků, novinářů a politiků, z nichž někteří ani nemuseli vědět, čeho jsou součástí. Agentura založila tlumočníkovi prezidentů Vítu Vojtovi webové stránky institutu Sinoskop věnujícímu se zdrženlivým a nepříliš kritickým způsobem Číně, Vojta přitom vystupoval v médiích jako nezávislý expert. Agentura si účtovala i napadání a monitoring veřejných vystoupení kritiků čínského režimu.

Screen via DeníkN

🏇 Taky připomenu pročínské aktivity s nimiž se zapletl rektor (dnes bývalý) Tomáš Zima.Několik konferencí, které zaštítil rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, skrytě financovala čínská ambasáda.

🏇 A nelze opomenout už provařeného nejaktivnějšího pročínského kolaboranta z EP, českého europoslance Zahradila. Ten se velmi intenzivně zapojil do iniciativ, které úzce spolupracují s vlivovými agenturami komunistických stran těchto zemí. Původně zarytý bojovník proti komunismu, zakončil názorovou přesmyčku tím, že poslal poslal zdravici 19. sjezdu KS Číny.

🏇 A nakonec v září francouzský Vojenský školní institut strategického výzkumu (IRSEM) publikoval 650stránkovou zprávu týkající se čínského vlivu v evropských zemích. Významná část dvouleté práce francouzských výzkumníků patří i České republice.

➡️ V ní se píše např:

✅ V konkrétních zemích jsou projevy čínské infiltrace jednoznačné a místy do nebe volající.

✅ Šíření pekingské propagandy na plný úvazek zaměstnává dva miliony Číňanů, na částečný úvazek 20 milionů.

✅ Značnou sílu mají také média. „V praxi dochází používání PR k publikování obsahu sladěného s propagandistickými příběhy ČLR. Jako příklad lze uvést web Sinoskop spuštěný v České republice v roce 2019. (viz výše Home Credit&Info.cz). Tyto činnosti „představují určitý druh ‚praní lobbingu‘, v němž zdánlivě nezávislá organizace či třetí strana vystupuje jako hlavní agent lobbování ve jménu ČLR“.

✅ Nákupy zahraničních médií jsou trendem nejen v Asii, ale i v Evropě. Ani Česká republika nezůstala ušetřena. Když se pod kontrolou čínského konsorcia CEFC ocitla média „jako Týden nebo TV Barrandov, jejich obsah se začal vyznamenávat nadšeným zpravodajstvím o Číně“.

✅ Výzkum naráží i na složitě rozklíčovatelné vlastnictví společnosti Huawei a podmínky, ve kterých zaměstnanci pracují. „Dva bývalí manažeři české pobočky Huawei anonymně v místním rádiu prohlásili, že do databáze společnosti musí vkládat osobní informace o svých partnerech, počtu dětí a finanční situaci. Tyto databáze pak spravovalo velitelství a oni nevěděli, kdo k nim měl přístup. Shromážděné informace byly také pravidelně projednávány se členy čínského velvyslanectví. Obdobně sesbírávány byly také informace o českých úřednících. Někteří z nich pak dostali pozváni do Číny.“

✅ „Česká republika je na evropském poli zajímavý případ. Čínský vliv zde dosáhl do vrcholné politiky,“ uvádí studie. „Práce provedená MapInfluenCE popisuje masivní pronikání do českých politických sítí a zejména do České strany sociálně demokratické (ČSSD). Vazby strany na Komunistickou stranu Číny předcházejí nástupu prezidenta Miloše Zemana k moci a jsou založeny na několika klíčových osobnostech, jako je Jan Hamáček nebo Jan Kohout, poradce prezidenta a vedoucí Institutu nové Hedvábné stezky,“ uvádí zpráva.

✅ Obdobně výstražně studie zmiňuje také propojení českých univerzit s čínskými institucemi. China Traffic Universities Tracker je nástroj schopný posoudit riziko spolupráce veřejných a soukromých institucí s čínskými zařízeními. „Pomocí této databáze Sinopsis a Český rozhlas zjistily, že 14 z 26 českých veřejných vysokých škol navázalo spolupráci s civilními čínskými univerzitami, kterým databáze ASPI přiřazuje střední až velmi vysoké riziko.“

🏇 Nelze je podcenit. Makají stále na tom, aby tu měli čím dál větší vliv.

A jak je vidět, vždycky si tu najdou nějakou křivou páteř, která si nechá zaplatit za utajované posilování vlivu této totalitní velmoci v naší zemi.

Mapa koncentračních táborů v Číně. Via SeznamZprávy

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh