Důležitý střípek informací od ruského ekonoma a bývalého státního tajemníka pro energetiku Vladimira Milova.
V rozhovoru vysvětluje jaká situace v samotném Rusku a na základě toho předvídá další vývoj.
Ano, nepřekvapivě to nejvíc záleží na nás, jestli v podpoře Ukrajiny nepolevíme.
Podobných rozhovoru jsou nyní spousty a když zveřejňuji cca tři příspěvky denně, tak pokud by tento nebyl výjimečný, neobtěžoval bych vás tím a nezdržoval sám sebe.
Ale ten rozhovor je opravdu dobrý.
„Přeložte do slovenštiny (a češtiny!), co otevřeně říkají ruští politici o Ukrajině a o vás. To je nejlepší zbraň proti ruské propagandě.“
Ruský ekonom a otevřený kritik Putinova režimu dnes žije v exilu. Několik jeho kamarádů a známých bylo od té doby co z Ruska odešel odsouzeno k dlouholetému vězení. Setkali jsme se na konferenci Globsec.
🧵„Když před měsícem zasáhly drony Kreml, trefily přesně budovu, kde sedí vedení prezidentské administrativy. V té části sídlí rada národní bezpečnosti a její aparát. Jsou tam kanceláře jejího předsedy Nikolaje Patruševa, někde přímo pod tou zasaženou střechou, takže je to mimořádně ponižující. „
🧵„Nálada je pochmurná. Nikdo si nemyslí, že Rusko může vyhrát. A není to jen o válce. Nikdo nevěří v model rozvoje, který si zvolil Putin svojí orientací na Asii, kde se snaží nahradit export. Nikdo opravdu nevěří, že to bude fungovat. Všichni jsou přesvědčeni, že Rusko je odsouzeno k nějaké formě degradace a úpadku.“
🧵„Zároveň jsou však také velmi vystrašení a neschopní. Putin za posledních dvacet let záměrně vybudoval systém, aby navzájem izoloval lidi, kteří se podílejí na rozhodnutích. Zavedl také nadvládu bezpečnostních služeb. Moji bývalí kolegové mi říkají, že se bojí mluvit, protože je sledují a odposlouchávají. To je hlavní faktor, který omezuje jakýkoli druh nespokojenosti a neposlušnosti.“
🧵„Ale pozor, z pohledu Putina věci nemusí vypadat až tak špatně. Pořád má zdroje, aby vedl válku. Má mnoho pracovních sil, munice, zbraní, ropy a plynu, vliv na světový trh s potravinami. Rusko je velké a stále je jistým způsobem vlivné a bohaté na zdroje. Zároveň Putin vidí, že západní demokratické společnosti jsou zranitelné.“
🧵„Západní vlády jsou závislé na veřejném mínění, které se mění podle několika vlivů. Například podle ekonomické situace. Pro lidi není normální, aby dlouho žili ve válečném prostředí. Recese, inflace, únava z války mají svůj vliv.“
🧵„V tomto má Putin navrch. Říká si, pokud já můžu tolerovat, že to bude trvat dlouho, a vy ne, tak pak jsem vyhrál. Takto uvažuje. Uvědomil si, že jeho armáda nebyla tak bezvadná, jak si původně myslel. Je však přesvědčen, že může bojovat a vyhrát v opotřebovací válce.“
🧵„Sesazení Putina je absolutně mimo, s tím nepočítejte. Slyšel jsem ty řeči, jak ho generálové chtěli sesadit. Putinova ochranka by je odzbrojila dříve, než by vstoupili do jeho místnosti, už dvě míle od něj.“
🧵„Není to jako v sovětských dobách, kdy se všichni usadili v Kremlu. Nasazení tanků v Moskvě nemá smysl. Někteří mluví o obsazení Kremlu silou, tam však nikdo není. Kreml je v podstatě jen muzeum. Aparát tam sedí, ale Putin tam skoro nechodí.“
🧵„FSB opravdu sleduje, monitoruje a odposlouchává všechny hlavní představitele. Pokud by proběhlo setkání několika lidí, kde by diskutovali o sesazení Putina, je jistota, že to bude zaznamenáno a nahlášeno. Navíc v Rusku proběhl velmi negativní výběr elit za posledních 20 let. Nejsou tam odvážní lidé. Jsou velmi bázliví a neschopní, s převratem nepočítejte.“
🧵„Ekonomické dopady sankcí a ukrajinská vítězství na bojišti by mohly změnit veřejné mínění v Rusku.“
🧵„Putin je opravdu velmi pokročilý v dezinformační propagandistické válce, to ovlivňuje veřejné mínění v mnoha západních zemích a snižuje účinnost vojenské pomoci Ukrajině, sílu sankcí a podobně. Důležitá je trpělivost. Vyvíjení tlaku ze všech stran způsobí, že to praskne.“
🧵„Mluvil jsem o tom na konferenci Globsec s mnoha lidmi: to, co musíte udělat, je ukázat lidem, co skutečně mluví ruští představitelé, jako jsou Medveděv či Volodin, kteří otevřeně hovoří o tom, že Rusko potřebuje více území. Jejich skutečným cílem je získat ukrajinské území a připojit jej k Rusku. Takové výroky byste měli přeložit do češtiny a ukazovat je v televizi, aby se lidé dozvěděli, co je jejich skutečným cílem. To, že nepovažují Ukrajinu za skutečně suverénní zemi a že jí mohou vzít území. Říkají také, že země, které vstoupily do NATO po roce 1997, nepovažují za suverénní. To znamená, že pokud budete tolerovat zabírání půdy Ukrajině, můžete být další na řadě. V Rusku o tom otevřeně mluví, ale pouze v ruském jazyce. Lidé na Západě si to neuvědomují.“
🧵„Obecně mě mate, že mnozí západní komentátoři bagatelizují účinek sankcí, což podle mě nahrává Putinovi. Rusko je v plné rozpočtové krizi státních financí. Deficit federálního rozpočtu překročil roční plán o 17 % už nyní Meziročně o 1/2 klesly příjmy z ropy a plynu. Soukromé investice jsou mrtvé – kapitál opouští Rusko ve velkém a slibované čínské a indické investice nepřicházejí. Jak můžete říci, že sankce nefungují? Chce to jen čas a trpělivost.“
🧵„Putin ale také úspěšně obchází účinky sankcí. Podařilo se mu obnovit dovoz do Ruska přes Turecko, SAE, střední Asii a Čínu. Západ by se opravdu měl starat, jak to zastavit.“
🧵„Ukrajina je opravdu schopna získat zpět značnou část okupovaného území poměrně rychle. A to bude mít významný a psychologický dopad na ruskou společnost. Pro Ukrajinu však bude velmi obtížné získat celé území.“
🧵„Komplikovány jsou dvě části okupovaného území. Prvním z nich je jih Krymu. Jedná se o pobřežní města obklopená horami. Druhé komplikované místo je okupovaná oblast Donbasu již po roce 2014, která sousedí s ruskou Rostovskou oblastí a velmi se s ní prolíná. Pro Rusy bude mnohem snazší ji bránit.“
🧵„ Čerstvě obsazená území se snáze získávají zpět. Řekl bych, že 5 % nebo možná 6 % ukrajinského území bude velmi obtížné získat zpět. Také si představte, že pokud Ukrajina znovu získá všechna obsazená území a Putinův režim zůstane nedotčen, tak pouze doplní vojenské zdroje, přeskupí se a znovu udeří.“
🧵„ Znovuzískání území neznamená konec války a nebude automaticky zárukou míru. Je mi líto, že někteří lidé na Západě se leknou, když to uslyší, ale změna režimu v Rusku bude stejně důležitá.“
🧵„ Použití jaderné pumy by nic nezměnilo. Nepřineslo by to žádné vojenské výhody. Přišlo by obrovské globální pobouření a negativní důsledky. I země, které se dosud nepřipojily k protiruské koalici, by mohly velmi negativně reagovat – například Indie a možná i Čína.“
🧵„ Další věc je, že pokud použijete taktickou jadernou zbraň, tak by měly následovat nějaké konvenční vojenské kroky, ale on k tomu nemá personální kapacity. Všichni se leknou, ale nic nedosáhnete kromě rizika kontaminace životně důležitých ruských regionů.“
🧵„Základní scénář je zdlouhavá válka, protože žádná ze stran není v této chvíli schopna ji rychle vyhrát. Pokud nebudeme mít odvahu a zdroje k vedení dlouhotrvající války proti Putinovi, pak vyhraje. Takže se raději připravme na dlouhotrvající konflikt. Únava z války na Západě může fungovat a to by Putinovi vyhovovalo.“
🧵„ Posun k praktické demokracii nebude jednoduchý. Lidem v posledních 20 letech extrémně vymyly mozky. Vezměme si, jak se změnil názor lidí na Stalina, na kterého se už nedívají tak negativně. Kdysi většina chtěla vstoupit do evropského společenství.“
🧵„ Rusko za válku bude muset zaplatit, to je jasné. Pokud Ukrajina znovu získá zpět všechna území, ale Putinův režim zůstane nedotčen, to neznamená konec konfliktu. Přístup Západu by se neměl zmírnit ani o milimetr.
Podpořte provoz této stránky
Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.
Díky!
Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.
Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji