Co se nevysedí – budoucnost důchodů

Vláda Andreje Babiše si nechala od expertů vypracovat už tehdy opožděnou důchodovou reformu.

Protože Babišův štáb usoudil, že jde před volbami o příliš komplikované téma, oznámil, že důchodová reforma ve zbytku volebního období není na pořadu dne – a to i přesto, že ji právě tato vláda měla uvedenu jako jednu ze svých hlavních programových priorit.

Je tedy jasné, že role předkladatele nové důchodové reformy zbyde na vládu Petra Fialy.

A jaká je tedy současná situace? O tom mluvil v časopisu Reportér Martin Švec, šéf nové penzijní společnosti Rentea. 

Na důchody snad bude. Otázkou je, na jaké

🏂 „Je poctivé před mladými lidmi přiznat, že jim stávající penzijní systém solidní stáří nezajistí.“

🏂 „Demografický vývoj je neúprosný. Podíl osob v produktivním věku 15 až 64 let bude klesat, z nynějších zhruba čtyřiašedesáti procent na necelých padesát sedm procent v roce 2050. Současně s tím bude přibývat seniorů.“

🏂 „Současný systém byl nastaven na jiné demografické parametry a od devadesátých let se výrazně neupravoval, posouvala se leda hranice odchodu do důchodu. Financuje se pouze z aktuálně odváděného pojistného na sociální pojištění a to nebude stačit, už dnes to stačit přestává.“

🏂 „Nejprve je potřeba říct lidem pravdu a přiznat jim, že na solidní penze to se stávajícím systémem dlouhodobě stačit nebude. Pokud se podaří veřejnosti vysvětlit reálný stav, mohla by být diskuse o změnách systému jednodušší.“

🏂 „Další velký problém vedle důchodů vidím i ve financování zdravotní péče. Ta je už dnes velmi nákladná. Obávám se však, že do budoucna nemusí být dost prostředků, aby mohla být na stejné úrovni financována i pro dnešní mladší generaci, až zestárne a bude tu péči potřebovat.“

🏂 „Pokud jsem svědomitý, mohu si od raného věku ukládat na stáří. Máme k dispozici takzvaný třetí pilíř penzí (viz box vpravo) a spoustu dalších nástrojů. U zdravotní péče nic takového neexistuje. Snad se podaří přesvědčit politiky, aby se otevřela možnost pojištění dlouhodobé zdravotní péče.

🏇 Nová vláda slibije, že bude schopna provést tuto reformu, díky tomu, že ušetří na státní správě a pomůže si vyšším výkonem ekonomiky. Nad tím se však pozastavují nejen nezávislí experti, ale pochybnosti vyjádřil i Miroslav Kalousek: „Na současné náklady sociálního státu si nejsme schopni dlouhodobě vydělat. Nutné úspory ve státní správě jsou pouze nic neřešícím zlomkem. Buď omezíme transfery, nebo budeme víc platit. Howgh. Někdo to říct musel.“

🏇 Transfery by měly v tomto případě být nižší valorizace důchodů, vyšší spoluúčast ve zdravotnictví, menší rodičovská, menší podpora penzijního a stavebního spoření, menší podpory regionální dopravy atd, …

A teď co?

OECD v loňské zprávě doporučila Česku zvyšovat důchodový věk a platit část důchodů z daní. Posílit se má také spoření na stáří, měly by se zvýšit odvody živnostníků a má se zkrátit povinná doba pro získání důchodu.

🏇 Navíc ve svých propočtech, které byly vytvářeny někdy na jaře, asi žádná strana budoucí vlády nekalkulovala z takto masivní vlnou koronaviru, která za prvé ještě nekončí a za druhé se její následky zcela jistě přenesou i do příštího roku.

Pokud se tam nepřenese ona vlna sama…

🏇 Bude tu početnější skupina lidí, jejichž životní situace jim na spoření na důchod neumožní, tudíž i efekt soukromého připojištění bude nejspíš nižší, než jaký byl zamýšlen.

A situace současná situace těchto lidí se nejspíše nezlepší v řádů několika měsíců…

🏇 Nadcházející vládě není opravdu co závidět, do kyselého jablka neufinancovatelnosti příštích penzí, ale kousnout bude muset.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh