Co si myslí Češi o válce

Kdo nese větší vinu za rusko-ukrajinský konflikt? Nedávný společný průzkum Institutu politických studií při Karlově Univerzitě a dalších ústavů na reprezentativním vzorku (1017 respondentů) české populace ukázal, že většina Čechů viní ze vzniku i pokračování konfliktu Rusko.

Plus / mínus stabilně malá (i podle dalších podobných průzkumů) menšina dává vinu Ukrajině, většina respondentů jednoznačně ukazuje prstem na Rusko.

Negativem budiž cca čtvrtina respondentů, která vinu za současnou válku rozděluje stejně na obě strany.

Kategorie odshora: 1. Neví 8.8 % 2. Jednoznačně Ukrajina 4.8% 3. Spíše Ukrajina 5.3 % 4. Obě země stejně 24.9% 5. Spíše Rusko 15.5% (i tato kategorie je v součtu cca o třetinu vyšší než oba proruské postoje) 6. Jednoznačně Rusko. 40.6 %

Průzkumníci zatím zveřejnili jen jeden sekundární výstup průzkumu a totiž, jak tyto kategorie rozdělili voliči obou prezidentských finalistů.

Tady je graf:

Nedejte na sociální sítě, kde to vypadá jako na předměstí Moskvy. Je to účelově vytvářený falešný obrázek české společnosti, jehož účelem je ovlivňování veřejněho mínění ve prospěch narativů ruské dezinfprmační války.

Tento průzkum je už několikátý, který ukazuje, že Češi – až na nerostoucí skupinu extrémistů – dobře vědí, co a proč se v Ukrajině děje, kdo je náš nepřítel a komu a proč pomáháme.

Zaplať pán Bůh.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh