Myšlenka panslavismu, tolik protlačovaná ruskou propagandou neznamená v podstatě nic jiného než zamýšlenou ruskou dominanci nad ostatními slovanskými státy, namísto přátelství a spolupráce.
Panslavismus se dá označit za historicky umělý konstrukt, který měl být odpovědí na rakousko- uherskou hegemonii v části východní Evropy. Postupně se tento termín stal nástrojem prosazování agresivní politiky Ruska v různých fázích jeho existence.
Ostatně, o tom, jak si šíření této ideje mezi Slovany Rusové představují, vidíme právě v těchto týdnech a měsících v Ukrajině.
Posledních sto let panslavismu v podání ruské říše
A. 1922: Přičlenění nezávislé Ukrajiny k sovětskému Rusku
B. 1932 – 1933: Programově řízený hladomor v ukrajinské části SSSR. Zemřelo kolem 5 miliónů Ukrajinců
Třicátá léta XX. století v SSSR: deportace a likvidace slovanských národnostních menšin, zejména Poláků (90 000 mrtvých). Represe se dotkly i české menšiny žijící v ukrajinské části SSSR.
C. 1939 Přepadení Polska
D. 1940 Katyňský masakr
Z okupovaného Polska Stalinova NKVD vyvezla přes 20 000 členů polské inteligence a důstojnického sboru polské armády a na několika místech SSSR je povraždila a zahrabala do hromadných hrobů
E. Anexe Podkarpatské Rusi Československu a následná deportace desítek tisíc Čechoslováků do sibiřských gulagů
F. Přelom čtyřicátých a padesátých let: Zatýkání všech i potenciálních protivníků v poválečně okupovaných zemích a jejich mučení, vraždy a internace v pracovních lágrech
G. 1968 Okupace Československa.
Ta proběhla zcela v režii SSSR, žádná země neměla v rozhodování autonomii. Ostatně právě proto, že se o ni pokoušeli českoslovenští komunisti, byla naše země napadena
CH. Ostřelování a přepady neokupovaných částí Ukrajiny v následujících osmi letech
I. Únor 2022: Přepadení Ukrajiny
„Rusové rádi nazývají všechno ruské slovanským, aby pak mohli tvrdit, že všechno slovanské je ruské.“ Karel Havlíček Borovský
Zkrátka: Kdo Rusko miluje a imponuje mu, ať se tam odstěhuje. Ovšem není v zájmu nikoho, aby se Rusko stěhovalo za těmito lidmi.
Podpořte provoz této stránky
Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.
Díky!
Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.
Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji