Sestavil jsem jeden z dalších informačních souhrnů na téma dezinformací. Tenkrát jsem k němu na závěr připojil několik myšlenek odborníka na extrémismus Jana Charváta
Marie Koldinská, historička se specializací vojenství a politiku
▶️ „Informační chaos, nepřehledný obraz reality, rozmlžuje jasné kontury mezi pravdou a lží. Obvyklou metodu dezinformátorů brilantně vyjádřila Alexandra Alvarová ve svém bestselleru Průmysl lži: „Ohrožuje vás pravda? Naklonujte ji!“ Cílem je vyvolání pocitu, že nelze rozlišit pravdu a lež, že „pravda je někde uprostřed“, že „každý má svou pravdu“, že „existuje více alternativních pravd“ atd.“
Chtete vidět příklad, jak to vypadá, když tomu člověk podlehne? Ukázal nám jej herec Vojta Dyk:
▶️ „Cílem těchto dezinformací a překroucené reality je jediný – zasít do české společnosti strach a chaos. Dezinfonarativy mají totiž potenciál oslovit nejen otevřeně proputinovsky orientované čtenáře, ale také lidi z opačného konce názorového spektra – tedy ty v zásadě demokraticky smýšlející.
▶️ „Stát, který nebuduje a nebrání svou odolnost proti dezinformacím, totiž nakonec neubrání ani svou státnost. Chceme-li přežít informační válku, kterou proti Evropské unii a státům NATO Ruská federace už léta vede, zvykejme si na to. A začněme se podle toho chovat.“
Tým autorů Aktuálně.cz
✅ Nejčastější témata dezinformací v ČR:
- migrace
- zahraniční a vnitřní politika
- válka na Ukrajině
- hospodářská situace
- očkování, pandemie nemoci covid-19
✅ Dezinformacím se nejvíce daří v dobách společenského napětí. Účelovým šířením polarizovaného obsahu se často snaží poštvat vybrané sociální skupiny proti sobě. Využívají nejistot a strachu ve společnosti.
✅ Rozpoznat dezinformace není vždy snadné. Maskují se jako důvěryhodné zprávy, mohou využívat reálný základ, pracují s emocemi. Dezinformační weby napodobují obsah, občas i vzhled seriózních zpravodajských médií. Mají však utajené vlastníky, utajené financování a zamlčují informace o redakční struktuře. Často mixují dezinformace s populárními tématy a vytvářejí tak koktejl, který je pro čtenáře atraktivní.“
✅ Co je pro dezinformace typické:
- odmítavý postoj k USA, NATO, Evropské unii
- negativní postoj k Ukrajině
- negativní přístup k takzvané „demokratické“ části tuzemské politické scény
- pozitivní postoj k Rusku a Číně
- propagace proudů, které se zpravidla shodují s antisystémovými hnutími
Jan Charvát, odborník na extrémismus, IPS FSV CUNI, FSV UK
👉 Dezinformátoři vyrostli z nečinnosti politiků během migrační krize
👉 „Nástup dezinformační scény jednoznačně datujeme do roku 2015, i když si myslím, že prapočátky lze nalézt už v toce 2008. V roce 2015 se objevilo naráz velké množství webů zaměřených na téma migrace. Vzhledem k tomu, že většina politiků jako jeden muž antiimigrační pozici přijala, jsme tyto weby v podstatě nechali vyrůst.“
👉 „Nikdo to tehdy neřešil, naši politici se fotografovali u plotů s ostnatým drátem na hranicích a hřímali, jak sem nikoho nepustí. Když potom přišel covid a celá ta scéna se přeorientovala na odpor proti epidemickým opatřením a následně na podporu Ruska v konfliktu na Ukrajině.“
👉 „Najednou se ukázalo, že to už nedokážeme zastavit, protože ten ekosystém je tak velký, že i když nějaké weby vypneme, žádný efekt to mít nebude. Pokud si tedy dnes stěžujeme, že tu máme dezinformační scénu, je třeba říct i to, že jsme proti jejímu rozvoji v roce 2015 nic moc neudělali.“
Úvodní foto: Ne, stát zcela jistě nedělá dost, navíc zanedbává strategickou komunikaci, která je jednou z protizbraní otupující dezinformační kopí.
Podpořte provoz této stránky
Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.
Díky!
Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.
Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji