Důchody? Každý sám na sebe.

Výtah článků, ke kterému mě podnítila slova známého ekonoma Davida Marka, toho času hlavní ekonoma Deloitte. Pokud je pro vás článek dlouhý, nebo nezáživný, zkuste shlédnout alespo|ň následující video:

„Nejefektivnějším řešením je říct lidem, že se o své penze musí postarat sami. Jejich důchod, který dostanou od státu, bude kolem 1/3 jejich mezd před odchodem do penze. Lidi si musí spořit a postarat se částečně sami o sebe.“

Seznam Zprávy:

Asociace penzijních společností ČR: „Staré“ penzijní fondy již několik let svým zhodnocením zdaleka nedokážou překonat inflaci, která doslova požírá lidem úspory na důchod. V tomto systému však i nadále zůstávají téměř tři miliony účastníků.

Klienti penzijních společností, kteří si spoří ve „starém penzijku“, a sázejí tak na garantovanou jistotu nezáporného zhodnocení, za posledních devět let reálně prodělávají šest až deset procent

„Asociace penzijních společností ČR vyzývá lidi, kterým do penze zbývá ještě více než deset let, aby zvážili přechod do vyvážených nebo lépe dynamických fondů nového penzijka. 

Co vás možná překvapí … Ale to se jedná o současnost a minulost, nikoli budoucnost

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny

Stát nastaví důchodový systém tak, že třetina lidí odchází do předčasného důchodu. A to v situaci, kdy na trhu chybí desetitisíce lidi, napjatý trh práce podporuje inflaci a demografická prognóza říká “a bude hůř”. To nevymyslíš.“

Dál sdílí rozhovor s ekonomem a poradcem na MPSV Filipem Pertoldem:

 „Na kompenzacím bude důchodový účet v příštím roce v deficitu asi 60 miliard korun. Je to dané tím, že roste inflace okolo těch 18 %, ale příjmy, ze kterých se důchody platí, rostou asi okolo osmi procent. Takže je tam deset procent rozdíl.“

„Na valorizace vydáváme vysoké desítky miliard korun a ty chudé důchodce s nízkými důchody to ale nechává v situaci, kdy si chodí pro nepojistné sociální dávky. To bude náš stát stát další peníze. Variantní možnosti, jak to změnit, jsem zatím od ministerstva neviděl. Nízkopříjmoví důchodci mají spotřební koš nastavený tak, že dávají vysoké procento výdajů na bydlení a energie, a proto mají při inflaci 17–18 % mnohem rychleji rostoucí výdaje.“

„Z pohledu financí nás ale čeká na konci 30. let nástup tzv. Husákových dětí do důchodu, to jsou velmi silné generace, které pracují a není za ně náhrada. Začnou tedy naskakovat výrazné deficity jen z pohledu demografických příčin. Ty mohou způsobit až pětiprocentní deficit HDP, pokud nic nezměníme.“

„Důchodový věk nemůžeme měnit ze dne na den, takže je potřeba něco dělat. Je třeba nastavit trajektorii dostatečně rychle dopředu. To, co se zvolí, bude politická volba. Podle mě to bude poměr důchodů proti průměrné mzdě pod 40 %.“

Deník.cz: Nespoléhejte na stát, ale na sebe

„Spoříte si? Tyto úspory bývají obvykle příliš malé na to, aby lidem i ve stáří zajistily stejný komfort, na jaký byli zvyklí předtím v produktivním věku. „Data ukazují, že si Češi plánují z penzijka našetřit v průměru 517 tisíc korun. To je bohužel naprosto nedostačující.“

„Podle propočtů by si totiž měli lidé na spokojené stáří našetřit nejméně bezmála čtyřnásobek této částky, tedy přibližně dva miliony korun. To by pak mužům s ohledem na dobu dožití poskytlo měsíčně navíc přes 11 tisíc korun a ženám téměř devět tisíc korun (navíc k důchodu od státu).“ 

„To, co už dnes skutečně víme, vypadá dost černě. S tím, jak česká populace stále stárne, přibývá důchodců rychlým tempem. Dětí se naopak rodí příliš málo na to, aby je jednou v dospělosti uživily.“

Průběžně financovaný důchodový systém funguje na principu, že lidé v produktivním věku „živí“ seniory. Protože společnost stárne, bude postupně klesat takzvaný náhradový poměr, tedy vztah mezi průměrným důchodem a průměrnou mzdou.“

„Kdyby se náhradový poměr udržel, systém by sklouzával do obrovských deficitů. Nůžky mezi mzdou a důchodem se tedy budou dlouhodobě rozevírat v neprospěch penzí.“

Kromě úspor do penzijních fondů se dá na stáří šetřit více způsoby. Někdo může investovat individuálně na finančních trzích, dneska už jsou tyto možnosti celkem snadné,“ míní Marek. Rozumné jsou rovněž investice rodičů do svých dětí, které by se o ně potom v jejich stáří postaraly.“

Součástí článku je i ona důchodová kalkulačka.

Nemůžeme se ani spolehnout na to, že budeme ve stáří dlouho zdraví a vitální a budeme schopni saturovat svoje materiální potřeby i jinými cestami, než jen penzí. Někteří skutečně ano, ale část zcela jistě bude sužována některými zdravotními neduhy stáří a nezbyde jí nic jiného, než žít z důchodu a úspor. To je realita a s ní je nutno v plánech kalkulovat.

Martin Čaban, novinář specializující se na ekonomiku.

„Ministr práce musí přesvědčit dostatečný počet svých kolegů, že argument „na důchody bude vždy“ musí zmizet ze scény. Jinak si Česko nenávratně podváže veškerý potenciál růstu.“

„Pokud se s penzijním systémem neudělá nic – tak jako se s ním nic neudělalo za posledních 25 let – bude stát na výplatu důchodů v roce 2040 vynakládat o polovinu víc peněz než dnes. Konkrétně 14 % HDP místo dnešních 9 %.“

„Na důchody sice být musí, ale oněch pět (a posléze i mnohem víc) procent HDP bude státu nutně chybět někde jinde – v investicích, ve vědě, v obraně, v inovacích, ve zdravotnictví…“

„Podle Jurečkova vystoupení a ochoty mluvit o nepříjemných věcech: zvyšování věku odchodu do důchodu, reforma nefungujícího připojištění, motivace k prodlužování pobytu na pracovním trhu nebo změny valorizačního schématu, dostala udržitelnost penzí snad konečně přednost. Škoda, že ve vládě pořád platí zákaz mluvit o strukturálním vylepšení státních příjmů, jinak by to samozřejmě k těm nepříjemným věcem a do téhle debaty patřilo. Ale ono to přijde tak jako tak.“

🏇 Žiju tady s vámi, tak je mi jasné, že dobře pro čtvrtinu lidí jsou veškeré rady k ničemu, protože ta žije z ruky do úst a šance, že se jí život v budoucnu nějak zásadně změní je malá. Tady bude muset pomoci záchranné sociální síto, ale bude to stáří hodně finančně na doraz.

Všichni ostatní, kteří mohou, by asi ale šetřit měli, možnosti se nějak alespoň částečně zajistit tu jsou. Čím méně z nás bude opravdu chudých, tím menší bude podmnožina (a těch seniorů bude už brzy dvakrát více než nyní) lidí v důchodu, kteří budou odmítat demokracii jako systém nižší.

Když je to jedno současným politikům, musíme se více snažit my. Já osobně na jaře splatím auto a začnu si stejnou částku, jako platím teď, odkládat na důchod. Jen ještě nevím jak a kam, to se teprve budu muset porozhlédnout.

Přičemž přehledné rady jsou v komentářích vítány a jistě nejen pro mě.

Mimochodem mi nedá podotknout, že tato situace je důsledkem nezodpovědnosti voličů, když netlačili dost silně politiky k tomu, aby důchodovou reformu provedli včas. Teď už je na to, aby tato změna nastala a společnost to výrazněji nepocítila, pozdě.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh