Elektrická pirueta

„Česko doplácí na svou liknavost z posledních let.“

Výroba elektřiny z uhlí má podle vládních plánů skončit v roce 2033.
Ekologové i majitelé uhelných elektráren jsou v překvapivé shodě, že to bude mnohem dřív.
Už v roce 2025 se s padajícími cenami elektřiny a rostoucími cenami emisních povolenek provoz uhelných elektráren nevyplatí a začnou zavírat.
Česko nestihne vybudovat nové zdroje a zůstane odkázané na dovoz energií ze zahraničí.
K energetické soběstačnosti je potřeba postavit fotovoltaické a větrné elektrárny a budovat jádro.
Bez snadnějšího povolovacího řízení to nepůjde. Jestli zůstane rigidní, stane se z Česka velký importér elektřiny už dávno před rokem 2030.
Obecně Česko doplácí na svou liknavost z posledních let. Energetickou bezpečnost země budou jistit hlavně Němci.

🏇 Ačkoliv minulá i současná vláda dlouhodobě chlácholí veřejnost, že energetickou budoucnost máme dobře naplánovanou a zajištěnou, zdá se, že tomu tak není a v několika málo letech se z vývozce staneme dovozcem elektřiny a ještě navíc z Německa, které často dávali politici za příklad, jak by se energetika dělat neměla.

Důvody jsou dva a vlastně to není nic nového, sám jsem o nich už několikrát psal.

🏇A. Konec uhlí.

Ten nastane bez ohledu na plány a přání politiků, přesně tak jak tvrdili lidé, kteří se problematikou zevrubně zabývají a jak taky už delší čas tvrdí distributoři – tedy mnohem dříve.

Proč: cena jedné vytěžené tuny stále stoupá, jednak kvůli zvyšujícím se nákladům na těžbu a kvůli růstu cen emisních povolenek.

Navíc na trh vstupuje velmi rychle velká počet obnovitelných zdrojů, jejíž ceně nemůže uhlí konkurovat.

Tam, kam dřív naši producenti prodávali, se dostávají čím dál méně, OZE je rychle vytlačuje a český trh je určitě neuživí.

Všechno si rozebereme na podkladě textu ze Seznam Zprávy.

🏇B. Nereálné plány ohledně výstavby jaderných zdrojů, v tomto případě se ani tak nebavíme o ceně (což je kapitola sama pro sebe), ale době a kapacitě výstavby.

Pokud by měl článek pravdu, vypadne nám na cca 12 let zhruba 40 % zdrojů energie, tedy právě ten podíl uhlí. A ty, protože jsme se na rozvoj OZE vykašlali, nemáme jak nahradit.

Více už samotný článek:

Uhlí v Česku skončí mnohem dřív, než se čekalo. Energii budeme dovážet.

🔌„Česká uhelná energetika skončí zřejmě dřív než v roce 2033, jak předpokládá vláda. Uhelným elektrárnám hrozí ztráty už za dva roky, začnou zavírat. Česku pomůže jen dovoz elektřiny, nové zdroje nestihneme postavit.“

🔌„Vláda Petra Fialy slíbila, že udělá vše pro to, aby Česko mohlo skončit s uhlím pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2033. „Uhelné elektrárny budou odstavovány pod podmínkou zajištění dostatečných záložních kapacit,“ ujišťuje pětikoalice ve vládním programovém prohlášení.“

🔌„Jenomže realita její plány bortí. „Konec uhlí nebude na politickém rozhodnutí, ale určí ho ekonomika,“ říká energetický expert Hnutí Duha Jiří Koželouh. V překvapivé shodě s ekologickými aktivisty jsou dnes i byznysmeni.“

🔌„S tím, jak padá cena elektřiny, se nám výroba přestane zřejmě vyplácet už v roce 2025. Rok 2026 bude evidentně ztrátový, rok 2027 vypadá pro naši uhelnou energetiku už jako naprostá katastrofa,“ řekl Seznam Zprávám druhý největší výrobce elektřiny v Česku Pavel Tykač

🔌„Před podobnou hrozbou stojí i polostátní ČEZ. „V situaci, kdy by elektrárny začaly prodělávat, je musíte s povinností řádného hospodáře zavřít nebo odstavit,“ řekl k tomu nedávno pro MF Dnes hlavní ekonom ČEZ Pavel Řežábek.“

🔌„Pokud se elektrárny skutečně začnou v příštích letech zavírat, budeme muset elektřinu masivně dovážet. Není to moc komfortní ani bezpečné, ale je to řešitelné,“ říká jeden ze státních úředníků, obeznámených se situací. Situaci nechce detailně komentovat s ohledem na citlivost tématu.“

🔌„Ekonomiku uhelných elektráren rychle zhoršuje klesající cena elektřiny a drahé emisní povolenky. Jejich cena sice v poslední době spadla z únorových rekordů kolem 100 eur za tunu emisí na něco přes 80 eur, v dalším výhledu se ale čeká znovu růst.“

🔌„Uhelné bloky také začíná v určitých obdobích vytlačovat z trhu zelená elektřina, jejíž cena padá při příznivém počasí až do záporu. Například v posledních dvou týdnech proudí do Česka v nebývalém objemu levná elektřina z Německa, což je zcela nový fenomén, který bude sílit.“

🔌„Jak přibývá obnovitelných zdrojů, ubývá hodin, kdy jsme on the money. K tomu zlevňuje plyn, který má menší nároky na emisní povolenky. Z prodeje elektřiny nebudeme schopni pokrýt naše fixní náklady,“ vysvětluje. Pokud se ekonomický výhled nezmění a vláda nenajde řešení, jak uhelnou výrobu podpořit, aby neprodělávala, je Tykač podle svých slov připraven začít s útlumem už v roce 2025.“

🔌„Udržet uhelnou energetiku bude obtížné a těžko věřit, že se to podaří ve stávajícím rozsahu,“ odpovídá na dotaz Seznam Zpráv ohledně šancí uhlí ve druhé polovině této dekády Pavel Řežábek z ČEZ.“

🔌„Česko není na zrychlený útlum uhelných zdrojů připravené. Většina politiků i expertů dlouho spoléhala na to, že bude možné podpořit ztrátové uhelné zdroje takzvanými kapacitními platbami. Ty vyplácejí některé evropské státy majitelům elektráren za to, že je drží v rezervě pro případ potřeby. Systém ale musí schválit Evropská komise, která už od něj ustupuje.“

🔌„Již několik let pro kapacitní mechanismy existují velmi jednoznačná pravidla,“ říká Pavel Řežábek z ČEZ. „Je zapotřebí počítat s tím, že kapacitní mechanismy jsou primárně určeny na zajištění dodávky v hodinách se špičkovou spotřebou. A že odměňují kapacitu, nikoli výrobu. Pro baseloadové zdroje (dodávající základní stabilní dodávku, tzv. základní zatížení ) jsou tedy málo vhodné.“

🔌„Pokud chceme v Česku zachovat energetickou soběstačnost, je třeba postavit fotovoltaické a větrné elektrárny a budovat jádro. Hlavní přitom nejsou peníze, ale snadnější povolovací řízení. Jestli zůstane rigidní jako doposud, ČR bude velký importér elektřiny už dávno před rokem 2030,“ varuje Řežábek.“

Každopádně jsme se alespoň (díky našim hlasům) výrazně posunuli v oblasti energetické bezpečnosti. Level tohoto typu nám už nehrozí: „Prezidentu Miloši Zemanovi by nevadilo, kdyby stát zadal dostavbu dalších bloků dukovanské jaderné elektrárny bez výběrového řízení Rusům.“ (grafika @uywube)

🔌„OZE a jádro, jak je doporučuje Řežábek, rozhodně neřeší problém zrychleného uhelného útlumu. Větrníky a soláry je třeba zálohovat fosilními elektrárnami, které za ně zaskakují, když „nesvítí–nefouká“. Jaderné bloky pro vyrovnávání jejich produkce nejsou vhodné. Nejsou flexibilní a regulace jejich pomocí by byla velmi drahá.“

🔌„Hlavně to ale nesedí časově. I když se podaří splnit harmonogram na stavbu nového reaktoru v Dukovanech, nerozjede se dřív než v roce 2036. Problém uhelného útlumu už ve druhé půli 20. let tak neřeší ani jádro, ani obnovitelné zdroje.“

🔌„Česko bude muset budovat náhradu odstavovaných uhelných elektráren a zálohy obnovitelných zdrojů v podobě plynových elektráren. Stavět bude paroplynové ale třeba i menší plynové kogenerační jednotky, které vyrábějí zároveň elektřinu a teplo, jsou vysoce účinné a mohou také poskytovat „regulační“ elektřinu na vyrovnávání výpadků OZE. Přebujelá stavební byrokracie, před níž varuje Pavel Řežábek, bude pochopitelně bránit i výstavbě plynových elektráren.“

🔌„Firma ČEPS, která zodpovídá za provoz české elektrizační soustavy, už delší dobu varuje, že se nové investice do energetiky nerozjedou bez investičních pobídek, které je třeba nechat schválit v Bruselu.“

🔌„Kapacitní platby, jimiž podporují investice do zdrojů sloužících jako záloha k přibývajícím solárům a větrníkům další evropské státy, nemá Česko u EK vyjednané. A to i přesto, že už před několika lety vznikla při Ministerstvu průmyslu a obchodu pracovní skupina, která se notifikací těchto nástrojů měla zabývat. Její aktivnější činnost rozjela až letos, kdy firma ČEPS ve své pravidelné zprávě o zdrojové přiměřenosti důrazně varovala před hrozícím nedostatkem elektráren v příštích letech.“

🔌„Kapacitní platby za to, že někdo drží v rezervě výkon, dnes EK nemá ráda. Povolují se výjimečně a podmínky se přitvrzují. Všichni okolo nás si toto vyjednali včas, my to honíme se zpožděním. Navíc jsou plošné kapacitní platby velmi drahé pro konečné spotřebitele,“ říká pod podmínkou anonymity zdroj obeznámený s jednáním.“

🔌„Ekonomika bude tlačit na zrychlený uhelný útlum a pokud v tomto závodě s časem nestihneme vyřešit náhradu za uhlí, bude se Česko muset spolehnout na dovoz. Českou energetickou bezpečnost tak nakonec budou jistit hlavně Němci.“

„Ceny elektřiny na evropském trhu s rychle přibývajícím podílem zelených elektráren budou stále výrazněji kolísat: v létě či při větrném počasí na severu Německa bude energie extrémně levná, při nepřízni počasí naopak extrémně drahá. Pokud budeme muset kromě levné zelené elektřiny dovážet i „regulační“ energii v době nečinnosti solárů a větrníků, může to přijít české spotřebitele či daňové poplatníky velmi draho.“

🏇 Text celkem srozumitelně a obšírně popisuje v jakém stavu se nachází naše energetika s výhledem na příští léta. Pomiňme nyní, že může být skrytým tlakem od producentů energií na vládu, aby rozhýbala legislativu, protože mám pocit, že autorka často hovoří jazykem energopodnikatelů, v tomto případě to nevadí. Jde o ten plošný popis současné situace a ten je dobrý. (Ve stejný čas s tímtéž vyjel i hybridní konferenciér ve službách Daniela Křetinského, viz obr. níže, takže asi o náhodu nepůjde)

🏇 Ovšem sledujeme zářný případ, kdy politici svou neschopností zadělají na velký problém a cenu za jejich amatérismus zaplatíme my všichni, zatímco oni budou z obliga a případně se na vejminek přesunou do nějaké dozorčí rady.

🏇 A to se ještě v textu nezmiňuje, že ve smlouvě o výstavbě Dukovan, kterou má stát s ČEZem, je napsáno, že ČEZ dostane záruku garantované výkupní ceny na elektřinu vyrobenou v novém bloku. Tím by pro ČEZ odpadla prakticky všechna hlavní tržní rizika.

🏇Prostě, že si ČEZ bude moci promítnout do ceny elektřiny všechny náklady. Což znamená, že kolem roku 2040, kdy už bude velký podíl OZE (a už mohou být vyřešena úložiště), bude všude okolo několikrát levnější cena, než budeme platit my ČEZu. Protože ty náklady samozřejmě budou promítnuty v cenách pro koncové zákazníky. Více TADY.

🏇Energetika je po bezpečnosti (souvisí spolu) nosným tématem naší politiky, proto mě znepokojuje, jak málo o ni politici s veřejností diskutují a proto mě fascinuje, jak málo voliči na politiky u tohoto tématu tlačí.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh