Elity? Máme! Jen se rozhlédnout.

💪 Mohlo by se zdát, a leckerý z nás si v tomto duchu skutečně občas posteskne, že současná Česká republika nemá svoje hrdiny a morální elity.

Ono tomu ale tak docela není, jen prostě nejsou přes mediální šum hlasitě dunících prázdných sudů, příliš slyšet a vidět.

💪 Nedávno odešla Kamila Moučková, před rokem Jan Sokol, Ivan Havel, teď čerstvě Petr Uhl, stejně tak odešli v posledních letech váleční hrdinové Dubec, Plovajko a Liškutin, Papánek stále ale mezi námi žijí například Marta Kubišová, Miluška Havlůjová , za top Chartisty třeba Tomáš Hradílek ,…

💪 A mezi nimi i Dana

🥀 Dana Němcová, *14. ledna 1934. Dnes 88 let.

➡ Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

➡ Zakladatelka jednoho z nejúpornějších protikomunistických projektů: VONS, Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných.

➡ Poté byla nejprve i s manželem vyhozena z práce (měli v té době sedm dětí)

➡ Pak byla zatčena, souzena a uvězněna. Naposledy se tak stalo ještě v roce 1989.V komunistických věznicích strávila v součtu několik let.

„Protože jsem měla děti, které dorůstaly, nechtěla jsem, aby nějakým způsobem vzpomínaly na mou osobní netečnost vůči tomu, co se děje ve společnosti. Myslím si, že to bylo hodně důležité.“

➡ Po Sametové revoluci založila Poradnu pro uprchlíky (nyní SIMI) a dalších 15 let se věnovala právě práci s uprchlíky a migranty . Zůstala tak lidským právům a respektu ke každému „věrná“.

Dano, díky!

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh