Energetika- Česko se zataženou ruční brzdou

Michal Šnobr,  investor, minoritní akcionář ČEZ a expert na energetický trh o současném stavu naší energetické konverze.

Podle něj nejdeme dobrým směrem a vlastně ani žádnou realistickou koncepci (vycházející ze skutečného stavu věci) nemáme.

Konverze energetiky ve vztahu k Evropě, Německu

⚡️ „Česká energetika musí reagovat na změny, které se odehrávají za našimi hranicemi. Domácí trh ovlivňuje Německo, originální česká cesta postavená na domácích zásobách uhlí je nereálná.“

⚡️ „Německá zelená revoluce bude mít zásadní vliv na českou energetiku. Ačkoliv se to nezdá, tento vliv už je tady minimálně deset let. Jen ho politici a energetici zatím úspěšně ignorují.“

⚡️ „Na přerod na novou energetiku nejsme připraveni. Změny ale už odstartovaly a nová německá vláda ještě přiloží pod kotel. Všechno, o čem jsme si mysleli, že půjde postupně, chce urychlit. Česko na to musí reagovat. A to rychle.“

⚡️ „V Evropě vzniká problém, protože reálnější je tato změna pro bohatší a ekonomicky silnější země, jako je právě Německo. Rozdíly v energetických politikách vyhlubují v Evropské unii největší příkopy, jaké tu kdy byly. Zejména státy střední a východní Evropy i jihovýchod Evropy, rozhodně nejsou připravené na tempo, které nastoluje Německo.“

⚡️ „A co je ještě horší, ani si neuvědomují, že na to mají být připraveni. Myslím, že politické delegace, které jezdí do Bruselu, si neuvědomují, když tam pro něco hlasují, jaké důsledky to bude mít pro domácí trhy, pro spotřebitele. Důsledky ale přijdou právě v této dekádě, a budou zásadní.“

⚡️ „Někteří čeští politici, byznysmeni a akademici si myslí, že Němci nakonec ze změny energetiky couvnou. Německo ale neustoupí. Je možné, že se jim třeba nepovede splnit do detailů cíle do roku 2030. Ale o energetické politice Německa je v zásadě rozhodnuto. Oni z té cesty neuhnou. Jsou připravení to opravdu do důsledku naplnit.“

⚡️ „Stane se tak i přesto, že to bude stát obrovské peníze. Jenže německého spotřebitele už to peníze stálo i v minulé dekádě. Oni jsou na přerod energetiky pod vlajkou Green Dealu připraveni. Zatímco my tady říkáme, že to Německo dělá hloupě, že jim to nedopadne, sami jsme na začátku toho procesu a nejsme na něj připraveni vůbec.“

⚡️ „Myslím, že jejich postup v rozvoji obnovitelných zdrojů řešitelný je. Už v minulé dekádě se dostali z relativně nízkého instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů na vysoká čísla a dnes běžně pokrývají 40, někdy až 50 % své spotřeby čistě z obnovitelných zdrojů.“

⚡️ „Cíle mají ambiciózní, fakticky každý rok by v Německu měl narůst instalovaný výkon solárních a větrných elektráren skoro o pět tisíc megawatt. Což je neuvěřitelné tempo. Zda se jim to podaří, je otázka, právě v té následující dekádě Němci ukážou, jestli dokáží překlopit jadernou a uhelnou energetiku na ten budoucí mix. Tedy na obnovitelné zdroje v kombinaci s plynem, který se využije v okamžicích, kdy nebude dost slunce a větru.

⚡️ „Základem je absolutní propojení trhu v Evropě, které má největší vliv na střední a východní Evropu. Pokud by trh nebyl propojený a my si tu mohli vytvářet svoje ceny elektřiny a své ceny za emise CO2, mohli by všichni zapomenout na celoevropský cíl v oblasti klimatu. Takže jsem si téměř jistý, že jak Brusel, tak Německo budou na tomto trvat do posledního dechu.“

Česko, které samo tápe

⚡️ „Já se obávám, že my tu pořád hrajeme politiku, která nevede k žádnému řešení. Celá česká politika v energetice spočívá na stavbě jednoho bloku jaderné elektrárny.“

⚡️ „My si tady lžeme, že nás Dukovany budou stát 150 miliard. Mluvíme o tom, že po Dukovanech musí následovat hned stavba dvou reaktorů v Temelíně. Pokud se ale podíváme na reálné ceny, tak se musíme držet čísel kolem 300 až 350 miliard za jeden blok. A to ještě v minulých cenách, ne v těch současných.“

⚡️ „Pokud to vynásobíme třemi bloky, tak se bavíme o bilionu korun. Je potřeba říct, jestli na to máme, a jestli jdeme správnou cestou v tom, kdo má tyto peníze investovat.“

⚡️ „A teď podstatná věc: Chcete investovat tak velkou částku, s takovým rizikem, v čase dvaceti let, do technologií, které známe dnes, ale nevíme, jaké budou za dvacet let? Ale když se do ní rozhodnete investovat, tak přirozeně bráníte rozvoji celému zbytku energetiky.“

⚡️ „S jádrem bych byl prostě opatrný. Ale ještě tu je další věc. Čas se krátí, situaci musíme řešit ne k roku 2040, ale už ke konci roku 2030. V tak krátké době se o stavbě jaderné elektrárny vůbec nemůžeme bavit.“

⚡️ „Český energetický mix má na rozdíl od jiných zemí v Evropě jen dva výrazné zdroje ve výrobě elektřiny: Hnědé uhlí a jaderné elektrárny – a skoro nic jiného není. Deset let tady v rámci energetické koncepce politici utlačují ostatní segmenty rozvoje energetiky právě pro to, aby ochránili bezpečnost investice do jádra. Ale my teď musíme něco udělat, abychom už do roku 2030 energetiku někam posunuli. A to opravdu není o jádře. Je to o obnovitelných zdrojích a plynových elektrárnách.“

Zdroj: SeznamZprávy

⚡️ „Pokud si ponecháme uhlí a budeme čekat, jak se situace vyvine, jdeme do obrovského rizika, že za pět, deset let bude povolenka na emise COtak drahá, že to bude mít zásadní vliv na ceny elektřiny. A nám bude daleko utíkat energetický mix, na základě kterého se ty ceny vytváří.“

⚡️ „Nejde jen o OZE a plyn. Je to také o technologii skladování energie, o trendu decentralizace energetiky. Dnes už jsou baterie v kombinaci se solárními elektrárnami u rodinných domů běžnou záležitostí. A decentralizaci energetiky můžete dělat u plynu, u obnovitelných zdrojů, ale těžko ji uděláte v jaderné energetice a nebo u toho uhlí.“

⚡️ „Když mluvíme o plynu, tak je samozřejmě řeč nejen o velkých paroplynových elektrárnách, ale také o mikrokogeneračních zdrojích, o výkonu pět nebo 10 kilowat, jeden megawatt a tak dál. To je ta decentralizace, která se nabízí.“

⚡️ „My jsme se dostali do pasti, kdy pořád hledáme způsob, jak jadernou elektrárnu postavit. Kdo ji má investovat, kdo ji má stavět? V Evropě jsme jediná země, která toto nepochopila. Všude jinde jsou do stavby jaderné elektrárny buď stoprocentně nebo dominantně zainteresovány přímo jednotlivé vlády, nikoliv soukromé subjekty.“

⚡️ „Vzal bych to od podlahy. Prvně bych udělal samostatné ministerstvo energetiky. Musí skončit doba, kdy tím ministerstvem v Česku je ČEZ a kdy všechny energetické dokumenty, které putují do vlády, vznikají v ČEZ. Poslední ministři průmyslu a obchodu jsou v podstatě žáčci vedení ČEZ, jen opakují jejich fráze.“

⚡️ „Česká energetika by se měla zaměřit i na krátkodobý horizont, na cíle pro rok 2025 a 2030. Soustředit se na podporu obnovitelných zdrojů, efektivní a rychlou, směrovanou nejen k velkým firmám a velkým podnikům, ale i k občanům, na střešní fotovoltaiku a podobně. Tato podpora by měla být zásadní.“

⚡️ „Klidně bych řekl: dejme lidem solární elektrárny na střechy zadarmo. Protože ty peníze nám Brusel v následujících letech bude cpát a já mám obavy, že je nebudeme schopni spotřebovat.“

⚡️ „Třetí věc je podpora decentralizace a plynové energetiky. Tím nemyslím primárně stavbu velkých paroplynových elektráren, ale podporu menších zdrojů. A určitě se připravit na malé jaderné elektrárny, to ale musíme připravovat hodně dopředu a velmi obezřetně.“

⚡️ „Nezatracuju ani pokračující přípravu jaderné elektrárny Dukovany. Může se ukázat, že v nějaké fázi budeme potřebovat velké jaderné bloky, ale rizika jsou obrovská. Někdo je musí otevřeně vyslovit, musí konečně říct, kolik to bude stát a co to bude znamenat pro spotřebitele. Musí se přestat tvrdit, že to přinese Čechům levnou elektřinu. Protože ono to přinese velmi drahou elektřinu, možná dražší než tu, kterou dneska platí lidé dodavatelům poslední instance.“

⚡️ „Jsme v jiné situaci, než když se tady nešťastně budovaly solární elektrárny v letech 2009 a 2010, což platil spotřebitel ve složenkách a dnes významnou část z těch nákladů platí každý rok státní rozpočet. Teď jsme v jiné situaci. EU nám bude skrze Modernizační fond a jiné nástroje cpát peníze, abychom investovali do nové energetiky.“

⚡️ „Ale to jsou peníze na podporu investic. Jsou vydané na začátku, ve finále by už neměly ovlivňovat cílovou cenu elektřiny. Tato politika je jiná a tomu se musíme přizpůsobit. Pochopit ten systém, přestat bědovat nad tím, jak nám Němci ublíží, a přizpůsobit se tomu, jak se to bude v Evropě následujících deset let dělat.“

⚡️ „Ceny elektřiny postupně budou pro spotřebitele dvojnásobné proti tomu, kde byly v letech 2018 nebo 2019. Cena povolenky je vysoká právě proto, že by měla vybudit přirozený přechod emisní energetiky k té nízkoemisní. A pokud budeme trvat na zachování naší uhelné energetiky, za nějaký čas, je otázka, jestli v roce 2030 nebo 2035, nás to může stát velké peníze.“

⚡️ „Mimochodem, ono to také není vždycky úplně špatně. Teprve s věcmi, když jsou drahé, se začíná šetřit. Pak se konečně začíná přemýšlet, jestli vyměníte žárovky, kde je a není potřeba svítit, kde zateplit. Toto rozhodování už dnes míří do provozního rozhodování běžných firem, což je dobře. A do budoucna to přinese své efekty.“

V podobném duchu o našich postojích, které nejvíce škodí nám samým, mluvil i Mikuláš Bek, ministr pro evropské záležitosti

➡️ „České postoje ke klimatickým návrhům z Bruselu jsou plné emocí, které nejsou podložené analýzou.“

➡️ „Do debaty o balíčku Fit for 55 (jeho cílem je snížení emisí produkovaných v EU o 55 procent do roku 2030, pozn. red.) jsme šli se sedm let starou státní energetickou koncepcí. Neměli jsme aktualizované klíčové dokumenty, což tedy platí pro debatu ohledně Lex Dukovany nebo o zákonu o obnovitelných zdrojích.“

➡️ „My prostě nejsme dobře argumentačně připraveni a vláda zaujímala distancovaná stanoviska k některým návrhům s odůvodněním, že Evropská komise nedodala dopadové studie. Ale Evropská komise dopadové studie na úrovni jednotlivých členských zemí nedodává. A budeme-li takové dopadové studie chtít, tak bychom si je měli dělat sami.“

➡️ „Bez toho nelze vést efektivní debatu, protože když se podíváme na stanoviska k Fit for 55, jsou plná emocí nebo obav, ale není to podložené analýzou. A jediný, kdo předkládal nějaké pohledy či scénáře České republiky, jsou soukromé firmy jako McKinsey či Greenpeace. Z vlády nepřišel žádný alternativní scénář, který by mohl být základem pro debatu. A to považuji za fatální selhání.“

🏇 Ano, vím, je to dlouhé čtení, ale spolu s otázkou bezpečnosti, která je ale z energetikou úzce spojena, jde asi o nejdůležitější téma příštích let.

A ruku na srdce, slyšeli jsme od politiků nastávající vlády v posledních měsících toto téma diskutovat a řešit? Tady je fakt za pět minut dvanáct…

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh