Evropa se musí naučit ubránit se sama

Sorry, máme své vlastní problémy, vzkazuje část Američanů Evropě. Co se děje pod povrchem a proč se Trump může vrátit?

Zpravodaj ČRo ve Washingtonu Jan Kaliba připomíná, že pokud se vrátí Donald Trump, což není vyloučeno, může se lehce stát, že náš kontinent zůstane zcela bezpečnostně obnažen, tedy doté míry, nakolik si jej budeme schopni ubránit sami, případně jen se symbolickou (ve srovnání s dosavadní praxí) americkou pomocí.

Co se může stát a jsme na tuto možnost připraveni?

Spojené státy zahrnují Ukrajinu zbraněmi a penězi na obranu její demokracie. Ta se ale Američanům samým doma hroutí a společnost se radikalizuje. Co se děje pod povrchem a jaký vliv to může mít na další ochotu Ameriky podílet se na bezpečnosti v Evropě?

Stále hodně silným Trumpem podporovaní kandidáti v primárkách z celé Ameriky adoptovali heslo „America First“, což obnáší mimo jiné zpochybňování podpory Ukrajiny a amerického angažmá v NATO. Proto jsou letos primárky republikánů, kteří se v USA brzy mohou vrátit k moci, poměrně zásadní událost i pro Evropu.

Vanceova (z mítingu tohoto republikánského kandidáta je i reportáž v článku) proměna z protitrumpovského konzervativce v oddaného Trumpova stoupence se nápadně kryje s okamžikem, kdy ohlásil senátní kandidaturu, a je typickou ukázkou toho, co je zapotřebí k úspěchu v současné Republikánské straně. Vance v některých názorech zcela obrátil a také se zařadil do klubu popíračů výsledků prezidentských voleb 2020 i mezi americké izolacionisty.

 „Nezajímá mě, co se stane s Ukrajinou,“ řekl Vance v pořadu bývalého hlavního Trumpova poradce Steva Bannona těsně před letošní ruskou invazí. Několik dní po jejím začátku Vance napsal, že Putin představuje zlo, ale dodal, že Ameriku poškozuje, když se angažuje ve východní Evropě.

Trumpově lži o ukradených volbách i dlouho po nich věří většina republikánů, ukazují průzkumy. To jsou desítky milionů Američanů. A běžně je potkáte, v Ohiu, Virginii, Pensylvánii a dalších státech, všude můžete mluvit s lidmi přesvědčenými o tom, že volby 2020 byly podvod. Důkazy prý budou brzy. Společenská smlouva je v Americe v troskách.

Útok na Kapitol z ledna 2021 se zdá být nikoli vyvrcholením krize, ale zlověstnou předehrou možných věcí příštích. Jde o širší trend. Trump i další republikáni se v mnoha státech snaží prosadit do funkcí klíčových pro schvalování volebních výsledků kandidáty, jejichž kampaň se opírá o lži a konspirace o volbách 2020. Je to třeba případ Pensylvánie, kde se prezidentské volby tradičně (spolu)rozhodují.

Republikánskou nominaci na guvernéra, který tam bude mít zásadní vliv na certifikaci volebních výsledků při prezidentských volbách 2024, získal Doug Mastriano. Ten se účastnil pochodu na Kapitol loni 6. ledna, na tuto akci pomáhal svážet Trumpovy příznivce a v téže době se také snažil prosadit v Pensylvánii falešné volitele, kteří by pomohli Donaldu Trumpovi zůstat v Bílém domě i přes volební porážku. 

Ten už teď dává najevo, že pokud se stane guvernérem, může při příštích prezidentských volbách určit volební výsledek v Pensylvánii „tahem pera“. Podle amerických médií vedení Republikánské strany zpanikařilo, když zjistilo, že tento extremistický kandidát má velkou šanci primárky vyhrát. Ale když se to opravdu stalo, Mastriana podpořilo.

Radikalizaci Republikánské strany, kterou považuje už jen za kult Donalda Trumpa, spojuje Dave Kitzinger coby konzervativec a veterán amerického letectva také s budoucností transatlantické bezpečnostní spolupráce. Nevěří, že by si současní republikáni vybrali podporu tradiční stranické zahraniční politiky, kdyby měli volit mezi ní a loajalitou Trumpovi. „Jen těžko můžu s jistotou říct, že by nám evropské země měly naprosto věřit. Že tu pro bezpečnostní spolupráci s Evropou pořád budeme. Je to šílené, ale v tomhle právě svou bývalou stranu vůbec nepoznávám. Reaganova věta, ať Gorbačov strhne tu zeď, podpora NATO, to byl dlouho standard republikánské zahraniční politiky. Teď slyším úplný opak – jak je Putin chytrý chlap a proč by si nemohl přivlastnit Ukrajinu. To je šílenství,“ myslí si Kitzinger a bojí se, že pokud by byl Trump znovuzvolen, mohl by USA z NATO stáhnout.

Podobná varování zaznívají v Americe z různých míst. I několik Trumpových bývalých spolupracovníků včetně někdejšího poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona tvrdí, že takový byl plán pro druhé Trumpovo funkční období.

To může začít 20. ledna 2025, ať už s Trumpem osobně, nebo zprostředkovaně – s podobně smýšlejícím politikem v prezidentské funkci. A také s mnohem poddajnějším Kongresem v otázce zahraniční politiky, než jaký zasedá ve Washingtonu dosud.

Příznivci Donalda Trumpa útočí na vlastní parlament na základě fake news o zmanipulovaných volbách

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

,,

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh