Evropan Karel Kryl. Aneb, bereme si zpátky ukradené symboly

🇨🇿 Vždy stál zcela jasně proti totalitně, zejména proti totalitnímu Rusku (v daném úseku dějin pod jménem SSSR)

🇨🇿 Zrovna tak navždy nenáviděl komunisty. Už jako dítě viděl, jak jejich tiskárnu komunisti rozmlátili a rodinu okradli a vystěhovali z jejich domu

🇨🇿 Měl odpor ke všem komunistickým organizacím typu Pionýr, Svaz mládeže a další, jejichž dnešní příznivci (notující si v FB skupinách a stránkách, jak to tehdy bylo super) si Karlem Krylem dnes v jejich historické lži tapetují tajmlajny.

„Kryl tak vždy stál za svou rodinou, nikdy nevstoupil do KSČ ani do Pionýra, což byla organizace pro mladé budoucí komunisty..“ Zdroj ZDE

🇨🇿 Kryl za komunistů NESMĚL studovat, což je opak Andreje Babiše, nadějného mladého svazáčka z komunistické rodiny, později i nadějného komunisty a StBáčka, jehož příznivci si bez Krylových idejí a zásad Krylem tapetují svoje Facebooky.

„Proto nemohl studovat na gymnáziu, doporučení dostal až na bechyňskou keramickou průmyslovku. Tam učili kantoři, které vyhodili ze škol z vyššího stupně.“ Zdroj

(A ne, není to totéž, co prezident Pavel, který sice byl komoušem taky, ale už 30 let hájí demokracii a zásady na nichž vzniklo masarykovské Československo – což Andrej Babiš nedělal nikdy).

🇨🇿 Téměř jistě by nesnášel Andreje Babiše a nejen za jeho komušství a práskačství, ale i za dnešek: „Lidi vidí bývalého tajemníka, jak si hoví dál, momentálně coby podnikatel. Jak chcete, aby vyrostla nová lepší generace, když se každý může přesvědčit, že se vyplácí lumpárna a ne poctivost.“ Zdroj ZDE.

🇨🇿 Měl odpor k tupému nacionalismu, naopak opakovaně vyzdvihoval diverzitu v evropském prostoru:

„ Jezdím po světě, mluvím německy a několika dalšími jazyky, abych se domluvil s lidmi, mám své přátelé a několik svých lásek a mám svou ženu a svůj německý, kanadský, australský, švédský, norský, finský a dánský okruh, kam si zajíždím za svými poustevníky, co ještě zůstali slušnými lidmi, stejně jako zajíždím na Moravu, Slovensko, do Čech a do Slezska a ke svým skvělým olašským cikánům, s nimiž jsem slavil své 47. narozeniny.“

Dobře, ať exhumují ty tisíce mrtvých, ať každý z nich řekne, jaké je národnosti, abychom se konečně dobrali původu naší Evropy. Až na to přijdeme, který byl a nebyl Žid nebo napůl Žid, který byl intelektuál anebo nebyl intelektuál nebo napůl intelektuál, který byl Cikán a nebyl Cikán, anebo byl Rom…, až přijdeme na to, který byl Angličan, Francouz, Němec, Slovák a Čech a kdovíjakého původu ještě, až se toho dobereme, možná, že přijdeme na základy Evropy.“

„Je krásné, když človek jede z Mnichova na jih a za čtyři hodiny projede asi šest kultur. Sednu si za 25 marek do autobusu a projedu Bavorsko, kus Rakouska, jižní Tyroly a skončím v Itálii – všechno je to jiná kultura a mně to naprosto nevadí, protože mi to všechno patří.“

🇨🇿 Václav Klaus je velezrádce (Miloše Zemana naštěstí pro něj už v nejvyšších funkcích nezažil):

„Považuji za strašný podraz, když se lidé, kteří Československo bourali, odvolávají na Masaryka a Hovory z Lán. Považuji to za podlost a velezradu zájmů republiky.“

🇨🇿 Není žádný chcimír, odmítající se bránit agresorovi:

„ O potřebě vojáka jsem nezapochyboval. Naopak, ví Pán Bůh, že nejsem pacifista. A znám fantastickou spoustu fantastických lidí, kteří bojovali jako krysy u Tobruku, kteří létali nad Kanálem, sestřelovali. Jsou to člověci, kteří se o tuhle zemi prali a nejsou to jen Češi, Slováci a Ukrajinci, popřípadě Rusíni. Jsou mezi nimi dokonce i Němci, kteří se za to prali.“

„ Kryl věřil v nutnost aktivní obrany proti zlu. Šílel, když mluvil o statisícových demonstracích v západním Německu, kde demonstranti nesli nápisy „Lepší rudý než mrtvý“ a schvalovali jednostranné odzbrojování.“ Zdroj ZDE.

🇨🇿 Karla Kryla vyštvala ze země ruská okupace v srpnu 1968 (kecy stranou: Rusko všechny ty další národy, které se musely zúčastnit útoku na naši zemi okupovalo a často i vyvražďovalo: holodomor, deportace na Sibiř Pobalťanů, likvidace maďarského povstání v roce 1956, atd, atd). Byl jejím zapřísáhlým odpůrcem a proti tuzemským kolaborantům s Rusy byla podstatná část jeho repertoáru

Proč asi tuto píseň tuzemští chcimíři u Kryla tak nějak vytěsňují? 🙂

🇨🇿 Byl členem silně protiokupačního exilového Radia Svobodná Evropa, které se dlouhodobě hlásilo k evropským hodnotám, tedy humanitě, empatii, lidským právům a sociální spravedlnosti. Tedy všemu, na co dnes kanály ruské propagandy a jejich tuzemští sluhové útočí.

„Nesmí se opakovat rok čtyřicátý šestý, kdy jsme za zločiny na sudetských Němcích vyhlásili všeobecnou amnestii. To hluboce pokurvilo český charakter.“ Zdroj ZDE.

Politikům se nevěří, politici kontrolují! A proto my, dezolé, volíme největší lháře, heč!“

🇨🇿 Top věcí českých dezolátů ovšem je známý Krylův výrok: „Politikům se nevěří, politikové se kontrolují. Kdo politikům věří, je idiot!“, přičemž oni tato slova postují jako mantru směrem k prozápadním politikům v ČR, ačkoli zcela prokazatelně lžou nejvíce s přehledem jejich idoly, Zeman, Babiš a Okamura. (Zdroj)

A to včetně několika soudních rozsudků, které tyto dobré muže donutily k omluvě ….

Takže:

Zeman jedna nepravda na 2.7 pravdivých výroků

Babiš jedna nepravda na tři pravdivé výroky

Okamura jedna nepravda na dva pravdivé výroky

A teď ta údajně nejprolhanější vláda v historii, jak si častuje už několikrát soudem označený lhář Andrej Babiš

Fiala jedna nepravda na 11 pravdivých výroků

Pekarová: jedna nepravda na 7 pravdivých výroků

Rakušan jedna nepravda na osm pravdivých výroků

Bartoš: jedna nepravda na deset pravdivých výroků.

Není nic vtipnější, než politiky kontrolující zástupce naší páté kolony 🙂

🇨🇿 Selektivní demokracie lůzy při přivlastňování si Karla Kryla:

Další typický příklad, píseň Demokracie, napsaná těsně po roce 1989.

Všichni dezoláti adoptovali tuto sloku, která jim sedí na lidí, které nenávidí:

„Král Václav jedna parta je se šmelinářským šmejdem
Pod střechou velký partaje se u koryta sejdem.“

Tedy zjevná narážka na Havla, Hrad a to, že jsou mu blízko různí mafiáni, například Junek z Chemapolu.

Ale, jak už to u nich bývá, zcela opomíjí, že si přivlastňují Krylovu píseň, jejíž první sloka zní takto a nekompromisně:

„Demokracie rozkvétá byť s kosmetickou vadou
Ti, kteří kradli po léta dnes dvojnásobně kradou
Ti, kdo nás léta týrali nás vyhazují z práce
A z těch kdo pravdu zpívali dnes nadělali zrádce.“

Což je zjevná zmínka o bankéřích z dob socialismu, pracovnících PZO, vekslácích a dalších podobných, kteří se tehdy ve fialových sáčkách stali – díky svým předlistopadovým kontaktům, novou elitou země.

Takové lidi představoval na jedné straně třeba František Mrázek (kšefty se Zemanovými lidmi), nebo Andrej Babiš, který z normalizačního StBáčka vyrostl v jednoho z nejzaslouženějších „podnikatelů“, nebo Václav Klaus, který se od hájení komunistického zřízení a odmítání „rychlých změn“ ještě v listopadu 1989, vyšplhal až do nejvyšších státních funkcí.

Zeman, Babiš a Klaus, dnes svatá trojice dezolátů a ruských kolaborantů.

🇨🇿 Další problém, který Karel Kryl nedokázal přejít, bylo nepotrestání viníků komunistické totality. Nesnesl, že nebyli potrestáni ti, kteří mohli za současný stav země v poslední dvaceti a více letech, nejen stav země, ale i za duševní stav lidí – těch, kteří tu zůstali, i těch, kteří ne. Neměl pochopení pro to, proč komunistická strana nadále existovala (a existuje).

Což je další velký rozpor mezi Krylem a skupinou kolaborantů, kteří si jej dnes chtějí ukrást pro sebe.

🏇 Aby bylo jasno: jsem si jist, že Karel Kryl by kritizoval i současnou prozápadní a proevropskou vládu. A velmi pravděpodobně oprávněně.

Ale zcela jistě by ji nekritizoval za pomoc ukrajinským uprchlíkům (vždyť byl uprchlíkem před totalitou sám), tak jak to ve své tupé nenávisti činí i ti kolaboranti, kteří si Kryla sdílí na své sociální sítě.

A zrovna tak by ji nekritizoval vojenskou pomoc zemi, která se brání tomu, před čím musel Karel Kryl opustit svoji zemi.

Podle vzpomínek písničkáře Jaroslava Hutky se nemohl do smrti vzpamatovat z toho, že se objevil na Václavském náměstí spolu s Karlem Gottem, tedy v podstatě normalizačním umělcem. On s ním ovšem zpívat nemusel, bylo to jeho rozhodnutí, byť v časovém presu.

Osobnostně byl celý život přehnaně kritický, už od dětství. Pro politiku nebyl konsensuální (podobnost například s Hanou Marvanovou) a proto jej Hrad a politické strany, kde působili disidenti i exulanti, kteří jej blíže znali, drželi od politiky na distanc. (Pro jeho tvorbu to ovšem bylo velké plus)

Kryla to štvalo, měl za to, že měl být mezi těmi, kteří formují naši polistopadovou realitu také a to vyústilo v několik kritických poznámek pro média, nebo se přetavilo v některé jeho texty.

Netuším, jestli by s ním byla politika jiná, spíš nikoli, ale tak zůstal zapsán jako písničkář a mezi nimi je dodnes povážován za number one.

A vzhledem k tomu, že demokracie – pro možnost svobody projevu – nepřeje protestsongům, už jako ten nejposlouchanější písničkář zůstane navždycky.

🇨🇿 Fascinovalo mě, že kdykoli někdo v socialistickém Československu, vzal někde na veřejnosti kytaru (když nebyla v dohledu policie) a začal hrát Kryla, vždycky se našlo několik lidí, kteří se přidali a začali s kytaristou zpívat.

Mě se to stalo třeba i na noční ulici v Olomouci, kde bylo umístěno hodně okupačních vojáků, běžně ve vlacích, na čundrech, kdekoli u ohně a je známé, že píseň Zkouška z dospělosti složil v exilu v roce 1986, na přímou žádost jedné střední školy z Michalovců, která jej požádala o motto na stužkovou.

Kryl byl v době totality až neskutečným symbolem odporu, možná proto, že statečných, kteří se s ní byli doma tváří v tvář bylo tak málo.

Proto je směšné, že se jeho odkazem dnes zaštiťují bezpáteřní mloci, jejichž životním mottem je klid na práci, izolacionismus, nacionalimus a nenávist k jinakosti.

Což jsou všechno atributy, které jsou s Krylovým životem v přímém rozporu.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh