Evropská unie: kontext, který by nás neměl minout.

Češi si neuvědomují (jsme nejvíce euroskeptickým národem Unie), ale členství v EU je vysoce exkluzivní skutečností. Každá evropská země se snaží o to, aby byla do Unie přijata, jde o nejbohatší a nejbezpečnější prostor na planetě s maximální ochranou práv každé lidské bytosti.

Často se v ČR snažíme najít na EU chyby (má je, ale ty má i každý samostatný stát), ale plusy jednoznačně převažují. A ty, řekněme si upřímně, tak nějak bereme jako samozřejmost.

My Češi jsme měli jsme to štěstí, že jsme o něj nemuseli nasazovat svoje životy, to je samozřejmě dobře a v pořádku.

Jsou ale národy, které si své prozápadní a prounijní směřování musí vybojovat vlastní přičiněným, často s nasazením vlastních životů. Tak hodně pro ně příslušnost k evropské rodině znamená.

Euromajdan zima 2013 – 2014. Černá můra všech autoritářů a diktátorů.

To nyní intenzivně zažívají Ukrajinci. Putin se je snaží potrestat za to, že chtějí patřit do západního okruhu, do EU i NATO, za to opovrhli jeho ruským světem, stojícím na korupci, nepotismu, unešeném státu, násilí a neúctě k lidskému životu.

Jejich revoluce s příznačným názvem Euromajdan začala v listopadu 2013, to znamená, že Ukrajinci už bojují a umírají za evropskou myšlenku už neskutečným jedenáctým rokem.

V současnosti si prochází podobným testem i Gruzie. Její vláda zatahuje zemi do ruského vlivu a aktuálně se snaží zakázat činnost neziskových organizací mapující porušování lidských práv v zemi a podporující silnou občanskou společnost.

Podle ruského vzoru mají dostat tyto organizace nálepku zahraničního agenta jakmile podíl financování ze zahraničí překročí 20 %. To je samozřejmě v chudé zemi podmínkou jejich fungování, za „gruzínské“ peníze bojovat s úřady efektivně nelze.

 Pokud by byly návrhy zákonů přijaty, znamenalo by to také další ztěžující požadavky na podávání zpráv úřadům, kontroly a správní a trestní odpovědnost, včetně až pětiletého vězení za porušení předpisů.

„Návrhy zákonů o „zahraničních agentech“ se snaží marginalizovat a zdiskreditovat nezávislé, ze zahraničí financované skupiny a média, které slouží širšímu veřejnému zájmu v Gruzii,“ uvedl Hugh Williamson, ředitel pro Evropu a Střední Asii ve společnosti Human Rights Watch. „Jejich jasným cílem je omezit kritické skupiny a klíčová média, porušují mezinárodní závazky Gruzie a měly by vážný ochlazující účinek na skupiny a jednotlivce, kteří se snaží chránit lidská práva, demokracii a právní stát.“

Tbilisi těchto dní

Gruzínci proto zoufale protestují, krok je dalším rusifikačním prvkem v řadě jiných. Chtějí mít šanci na budoucnost ve svobodě a demokracii.

Pro nás samozřejmost, pro mě existenční záležitost.

Mě včera zaujalo níže umístěné video z Tbilisi. Je v něm tak silná symbolika, až to mrazí.

Važme si toho, že můžeme být členem EU, užívat výhod, které to obnáší i toho, že máme Rusy zatím daleko od našich dveří.

A přejme těm, kteří usilují vlastními životy, aby to měli stejně, ať se jim do co nejdříve podaří.

Úvodní foto: Tbilisi 4. července 2022, Gruzínci už si jdou za svým evropským snem taky dlouho.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh