Heslo: odolnost

Myslím, že jedním z hlavních důvodů, proč evropské volby (a nejen ty, ve sněmovních propadl téměř milión hlasů pro nedemokratické strany a hnutí) dopadly tak jak dopadly, je téměř nulová odolnost české společnosti.

Vůči bezpečnostnímu ohrožení například taky, ale na mysli mám především obecnou společenskou odolnost vůči krizím a nepohodlí.

Česká společnost reaguje totiž na válku úplně stejně jako v době Covidové pandemie (pomiňme nyní těch cca 5 -8 % dezinformacemi zcela semletých lidí).

Nejprve vzepjetí a vzájemná solidarita (viz příchod uprchlíků a jejich společenské přijetí) a posléze, když se ukáže, že válka (pandemie) trvají dlouho a budou od nás vyžadovat nějaké reálné oběti, deziluze, hysterie a vzdor.

A teď jsme ve fázi blbé nálady, protože válka (zejména) přinesla nárůst cen energií, inflace, dalších životních nákladů, což logicky znamenalo pokles životní úrovně. Navíc to vypadá, že válka hned tak neskončí a že tedy budeme Ukrajinu podporovat ještě dlouho.

A tak se část voličů rozhodla (neříkám, že jde o jedinou příčinu výsledků voleb, ani že něj může primárně jen válka) vytrestat vládu za to, že je uvedla do nejistoty.

To je ale velmi neadekvátní a nezodpovědná reakce, která právě svědčí o velmi malé odolnosti vůči krizím. Tím spíš, když většina lidí toto období přestála bez zásadnějších problémů.

Ačkoli část vlády přispěla k nárůstu inflace už před válkou (zrušení SHM s ANO a SPD), za většinu ostatních průvodních jevů nemůže (prošli si tím ve většině zemí) a je zcela jistě tou partou – na rozdíl od dnešní opozice – která se negativní důsledky snaží alespoň částečně řešit.

A například důchodová reforma (nepopulární to krok) je nedodělek po Babišově a dalších předchozích vládách. Kdyby dnešní pětikoalice byla totéž co dnešní opozice, mohla se na celou reformu vykašlat, protože až ten problém na státní rozpočet dolehne, už dávnou budou dnešní aktéři v politickém důchodu. (Až na Marka Bendu, samozřejmě 🙁 )

Odolná společnost nikdy nebude v aktu pomsty trestat politiky, kteří se snaží řešit její nejpalčivější problémy, na úkor těch, kteří se před tím jenom vezli a všechny problémy hrnuli před sebou.

Pokud tohle (výše řečené) ovšem ví.

Aby bylo jasno a ještě jednou to zdůrazním, nemyslím a ani to nejde, že by se racionálně měli zachovat všichni voliči, ale nějaká část mainstreamové (neextrémistické) populace, by měla umět zhodnotit realitu lépe a bez emocí.

Stejně je tomu i v případě pomoci Ukrajině, ta je nyní totiž mnohem levnější, než když ji Rusko porazí a stane u našich hranic.

Pak budeme muset zbrojit sami mnohem více, než si dnes kdo umí představit.

Jestli nás do té doby Rusko neporazí zevnitř a nezvolíme si sami proruskou vládu.

Pak bychom ani nezbrojili, ani bychom se Rusku nebránili.

Ale jsem přesvědčen, že tohle stále ještě velká většina Čechů, Moravanů a Slezanů nechce.

Proč se to ale děje?

👉 Důvodů je několik a mezi jeden z hlavní patří i oligarchizace České republiky a tedy i veřejného prostoru. Přičemž tyto subjekty, do velké míry dělají byznys ve fosilních palivech, (která v Evropě rychle ztrácí relevanci), mají velký vliv v politických stranách a prostřednictvím médií výrazně ovlivňují, co si o některých problémech myslíme.

Navíc z těch „novin“ – protože jsou výlučně předmětem zisku – nejde ven žurnalistika, ale bulvár a především strašení čímkoliv, což zaručuje vysokou čtenost.

Ovšem za cenu toho, že společnost masírovaná negativnem je hysterická a neschopná rozpoznat skutečnou hrozbu.

Další dva příklady, kdy škodíme sami sobě

👉 … což vede například k tomu, že část populace se staví proti rozvoji OZE (tedy, pokud nemají možnost si dát sami soláry na střechu), ačkoliv na jejím rozvoji nemohou tratit.

Politikům svázaným s oligarchy to samozřejmě vyhovuje, tak tento Darwin Awards syndrom ještě podporují.

Momentálně tak máme elektřinu (protože z fosilních zdrojů a jádra nejvíce) dražší než v Německu.

👉Pro úplnost k informaci dodávám i stejná čísla k jádru, které ale není v ČR předmětem kulturních válek politiků, ba naopak, je protežováno téměř všemi politickými formacemi, ačkoliv se stále ani přesně neví kolik (reaktorů), kdy a za kolik, což vše bude ovlivňovat zásadním způsobem cenu energie z něj vyráběné.

V textu chybí věta: „Doufáme, že naše analýzy a modelování přispějí ke konstruktivní a smysluplné debatě v transformaci elektroenergetiky.“

Pro zájemce odkaz na celou studii faktaoklimatu (2020 Cena OSN za komunikaci globální změny klimatu a také hlavní cena ClimAccelerator v kategorii Science Communication) ZDE.

Tedy jádro ⬇️

Jeden pán psal jinde, že si takový graf, aby zase vyhovoval jemu, může vyrobit někde na koleni taky.

Samozřejmě že ne a já sám bych s takovými zdroji ani nepracoval. S analýzami Fakta o klimatu pracuje jak ČEZ, tak ministerstvo životního prostředí, nebo společnost Deloitte ⬇️

👉 Další situace, kdy volíme sami proti sobě: Prodlužování doby odchodu do důchodů a snížení valorizací penzí je stejně vnímané, jako eventuální spoluúčast ve zdravotnictví.

Nejprve výhled financování zdravotnictví ⬇️

Samotný obrázek. Můžete si jej otevřít přes pravou myš na nové kartě ⬇️

V tweetu zmíněný článek ZDE.

A co říká lidem například Babiš? Že je to lež, že peníze budou, eventuálně se můžeme zadlužit, protože dluh ČR je nízký. A taky slibuje penzijní reformu, kterou ovšem po osmi letech vládnutí sám oficiálně odpískal krátce před volebním rokem 2021.

A stejný příběh píšeme i ohledně penzijní reformy.

Chceme jít do důchodu co nejdříve, rádi bychom jej měli co nejvyšší.

Přitom se počty seniorů budou v příštích dekádách zvedat o desítky procent, a to ví téměř každý.

Logika gdě?

Pokud chceme zachovat sílu penze (co si za ní v dané době koupíme) jen o málo nižší než dnes, zatím nikdo nepřišel na jiné realizovatelné řešení, než prodloužit dobu odchodu do důchodu, nebo zvýšit buď daně, nebo sociální odvody. A rozjet individuální připojištění jednotlivců.

Ano, lze (teoreticky) reformovat provoz státu a snížit jeho výdaje, ale jestli na to chcete spoléhat, tak připomenu, že reforma provozu státu, která by ušetřila až nižší desítky procent výdajů, za 35 let trvaní demokracie v ČR, neproběhla ještě nikdy.

Takže se s nějakou vyšší míry pravděpodobnosti nestane ani v následujících letech, tím spíš, když ke kormidlu dost možná míří populisté a extrémisté, kteří všude, kde jsou u moci výdaje státu znatelně navyšují.

Na závěr varování: Pokud bude tento trend, kdy nedokážeme přesvědčit nějakou část populace, volících proti jejich i našemu zájmu, přesvědčit o tom, že je to chyba a vysvětlit proč tomu tak je, pojedeme všichni společně do Bratislavy.

Rusko, mafie, korupce, nevýkonnost, zaostávání, zhoršení sociálních služeb, zdravotnictví, propad životní úrovně, rozhádaná společnost, která nevěří ničemu.

A ještě na úplný závěr opakuju po sté, protože vás ovlivňuje obraz sociálních sítí. Takoví lidé, kteří mají potenciál volit tak, aby nás to společně nepoškozovalo, tu samozřejmě jsou a není jich málo.

Jenže je ovlivňuje, (stejně je váš úsudek o tom, jak jsou všichni stejní) záplava sraček (ezinformace, rasismus, xenofobie, ruská propaganda) na sociálních sítích, kterou tam šíří ti nejvymletější padlí v informační válce, kteří jsou i v tom černém kroužku nalevo.

Jejich v podstatě jen pár, ale jsou emočně rozstřelení a motivovaní a to je právě to čím vás převyšují a proč naprosto zbytečně přenecháváme sociální sítě jim. (viz poslední obrázek)

Informační válka se nevede o názorové preference lidí v černém kroužku, ale o ty v tom (+/-) červeném. Je jich (zase odhadem) více než třetina a nesmíme je odepisovat, protože pak je postupně pohltí dezinformační bažina.

Nebo aspoň část z nich. A to bude Mordoru stačit.

Práce na odolnosti společnosti je i společná naše věc.

Jeden z návodů jak nepřenechávst veřejný prostor Mordoru sestavil redaktor deníků SME Jakub Filo, je TADY. Vybírám z něj aspoň první bod:

1.Šiřte informace a fakta
Sledujte ověřené zdroje, které jsou podloženy vědeckými poznatky a fakty. Nemusí se jednat o jeden zdroj, jednoho novináře nebo jedno médium. Nevěřte anonymním zdrojům. Ujistěte se, že znáte lidi, kteří informace produkují, jejich jména nebo tváře.
I oni se dopouštějí chyb, ale nikdy není jejich cílem vědomě klamat čtenáře nebo diváky. Šiřte důležité informace z těchto zdrojů, abyste zaplnili prostor, který jinak zabírají lži a dezinformace.“

Úvodní foto: Jiří Koťátko

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh