Horečka sobotní noci

Pokud včerejší první povolební odhady vypadaly na 10 bodů z deseti, noční sčítání nakonec ukázalo +/- výsledek, který ukazovaly průzkumy většinu posledních měsíců, s tím, že Fico ostrou kampaní patrně ještě přebral část voličů fašistické straně Republika.

Realita je tedy jiná a na základě výsledků se čeká, zda se dohodne Robert Fico s předsedou Hlasu Pellegrinim a utvoří vládní koalici – ještě spolu s konspirační, homofobní a proruskou SNS – Slovenskou národní stranou.

Pellegrini se sice prezentoval – na rozdíl od otevřených ruských kolaborantů ze SMERU a SNS jako prozápadní, euroatlantický podporovatel Ukrajiny, ale to bylo před volbami. Nyní možná (a většina novinářů na Slovensku je o tom přesvědčena) ochotně usedne k vládnímu stolu.

Ve slovenské vrcholné politice už není o moc větších ruských kolaborantů, než je předseda SNS Andrej Danko.

Vítězem voleb je tak trochu on, protože bez jeho strany Hlas nemůže sestavit vládu jak Fico, tak Šimečka (samozřejmě vynecháváme teoretickou koalici PS + SMER) a Pellegrini tak rozhodne o dalším povolebním směřování země.

Protože Progresívne Slovensko mimo jiné slibuje Slovensku nepopulární reformy a společnost (její většina) není připravena je akceptovat, je i podle mě Pellegriniho účast ve vládě se SMER mnohem pravděpodobnější.

Ostatně on sám a většina jeho spolustraníků má se SMERem (jsou frakcí, která ze SMERU odešla) bohatou společnou historii a pokud by byly některé kauzy, spojené s původní stranou dotaženy do konce, zcela jistě by se při jejich projednávání a zveřejňování ušpinil i HLAS.

Je to zacyklené. Voliči jsou naštvaní, že Slovensko neprosperuje, jsou ohromné rozdíly mezi centry a perifériemi a volí politiky, kteří tuto naštvanost vytěžují u voleb, ale taky proto se nepohrnou k tomu tyto problémy řešit.

Mimochodem, podobný proces se děje i u nás, ČR ale maximálně využila shodu okolností, ohledně 5 % kvóra pro vstup do sněmovny.

Například před volbami Orbanem vytuněná lehčí uprchlická vlna, která dorazila na Slovensko z Maďarska a která je jen tranzitní. Vytěžil ji Fico, přitom mu její existence, před níž slibuje Slovensko ochránit, pomáhá a vyhovuje.

Do příštích voleb by se jeho snahy (pokud tedy opravdu sestaví vládu) zaměřily na opanování státní správy a bezpečnostních složek (tak postupně jeho kauzy vyšumí) a pozvolnou likvidaci neziskového sektoru (občanská společnost) a nezávislých médií – už o něm nikdo nebude psát „ošklivé věci na Sorosovu či bruselskou objednávku“.

I přes ne úplně pozitivní výsledek voleb, se ale nemusí nic z toho stát. Slovenská politika má stále šanci vydat se jiným směrem.

Musí ale překročit svůj stín

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud mě chcete také podpořit, můžete prostřednictvím služby Donio.cz

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh