Hoří. A co jako?

Leta nám tu politici ze všech stran průběžně lhali (OK, Piráti ne), že je klimatická změna jen terminus technicus alarmistů, kteří jsou buď hloupí, nebo zaplaceni, případně obojí.

A nejen to v zásadě veřejně popírali i vědecké poznání a to i přesto, že nejsou odborníky na tuto problematiku. A nebo možná právě proto.

Takže (protože globální oteplování se všemi jeho důsledky postupuje a dokonce se zdá, že rychleji, než ještě vědci před několika lety předpokládali) místo toho, aby sami agendu, jak snižovat množství CO2 v atmosféře a mírnit následky klimatické změny, sami nastavovali, teď jsou znepokojeni, protože najednou (horka i požáry celá Evropa a nyní Hřensko) už velká většina obyvatel ČR vidí, že za A: změna skutečně probíhá, za B: dotýká se i nás, za C: Česko nemá program, D: sami politici jsou většinou v tématu mimo a ještě často stojí na značkách, které tu zůstaly po géniovi klimatu Václavu Klausovi.

Najednou je tu nové (nové pro většinu) intenzivní celostátní téma, které překvapilo, (až na ty, kteří jsou erudovaní, ale v menšině) všechny, včetně mistra PR Andreje Babiše. Téma, které se minimálně v těchto týdnech, vyrovná přepadení Ukrajiny, nebo ekonomickým obtížím země.

Nikdo nechce, aby mu shořel dům, či celá vesnice. A každý teď vidí, že se to může stát.

Via Fakta o klimatu

České Švýcarsko hoří, státu však podstata klimatické změny stále nedochází

DeníkN:

,,Zatímco vědci se na vlivu člověka na změnu klimatu shodnou, české úřady stále tápou a nedělají dost, aby problém s ničivými dopady zmírnily. Že státní správa dosud nepřijímala dostatečná opatření, potvrdil v červnu Městský soud v Praze a na zásadní nedostatky poukazují také argumenty, kterými se úřady u soudu vyvolaného skupinou žalobců včetně například obce Svatý Jan pod Skalou hájily.“

„Je to současnost. A v nejbližších desetiletích budou tyto změny pokračovat. I ve střední Evropě budeme mít pořád vyšší průměrné teploty, častější a déle trvající horké extrémy, delší suchá období a častější přívalové srážky. Taková je realita.“ 

,,Je přitom zřejmé, že dřív nebo později bude změna klimatu tématem číslo jedna i pro nás. Snad nám to dojde nejmíň tak rychle, jak rychle se v těchto dnech šíří požár v Českém Švýcarsku.“

Okolí Hřenska včera odpoledne, foto Filip Molčan

Ministerstvo zemědělství u soudu zpochybňovalo změnu klimatu, odkazovalo se na konspirační teorii

Web ČRo:

,,Městský soud v Praze v červnu potvrdil, že státní správa dosud nepřijímala dostatečná opatření ke zmírnění klimatické změny. „

,,Z rozsudku je přitom patrné, že ministerstvo zemědělství bránilo svoji nečinnost konspirátorskými argumenty. „Ministerstvo zemědělství poukázalo na to, že žalobci odkazují na poznatky organizací, jejichž důvěryhodnost je sporná (např. obecně známá aféra Climategate). Dokud nebudou tyto pochyby přesvědčivě vyvráceny, je třeba se závěry těchto organizací pracovat s nejvyšší opatrností,“ stojí v rozsudku.“

,,„To, že ministerstvo zemědělství ve svém oficiálním prohlášení používá tuto konspirační teorii a naznačuje, že klimatologie jako věda není věrohodná, případně že není jisté, jaké příčiny má současná změna klimatu, je naprosto absurdní a poukazuje to na žalostný stav české státní správy.” 

„Buď zástupci ministerstva zemědělství změně klimatu vůbec nerozumí a pouze opakují, co se dočetli na nějakém blogu, což by bylo smutné, nebo mají aktivní zájem popírat lidské zavinění současné změny klimatu, což je ještě horší.”

Česká města v boji s vedrem prohrávají. Nové čtvrti se budou muset zcela změnit

Aktuálně.cz:

,,Česká města nejsou na stále úmornější vedra příliš stavěná. V létě se mění v rozpálené kotle, v nichž se nehne horký vzduch, teplo sálá z množství zpevněných ploch dlouho do noci, zeleně není tolik, aby dokázala prostředí na ulici ochladit.“

,,Klimatologové dnes nepochybují o tom, že bude růst i nadále. Podle několik let staré studie Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy se budoucí vlny veder projeví nejsilněji na jižní Moravě, Žatecku, ve středních Čechách a také v Praze a Brně.“

,,“To, co stavíme dnes, se začalo plánovat před 15 nebo 20 lety, kdy u nás tato problematika ještě nebyla tak žhavá,“ zdůvodňuje Houser. Až poté některá česká města – včetně Prahy – přijala strategie adaptace na změnu klimatu, která šetrná řešení prosazují.“

,,Jak důležitým prvkem stromy jsou, ukazuje i velmi jednoduchý test redakce provedený na krátkém úseku ulice Křižíkova v pražském Karlíně – jednu část stíní stromy a druhou nikoli. Infračervený teploměr, který měří povrchové teploty různých objektů, ukázal ve čtyři hodiny odpoledne při teplotě vzduchu 36 stupňů Celsia u asfaltu pod stromy 29,4 stupně, ve druhé části ulice bez zeleně to bylo 55,8 stupně.“

Vizualizace nové podoby okolí cukrovaru v Mořanech. Dokončení developer odhaduje na rok 2030. | Foto: Skanska

Schází klimatická gramotnost

ČRo Plus:

,,Průzkum prokázal, že veřejné mínění je sice ochraně klimatu nakloněno, ale znalosti české populace o klimatických změnách jsou natolik chabé, že je veřejnost snadno manipulovatelná.“

,,Naši politici stále hovoří o nutnosti snížit uhlíkovou stopu, ovšem nikoli jako o něčem, co je v našem bytostném zájmu, ale co nám nařizuje Brusel. Všechny naše vlády zatím spíše hledaly způsob, jak se zelené transformaci vyhnout. Tím se lišíme od vyspělých států, kde Green Deal chápou jako ekonomickou příležitost.“

,,EK navrhuje vytvořit sociálně-ekologický Fond pro spravedlivou transformaci. Celkově by se mělo jednat o 17,5 miliardy eur, pro nás je vyhrazena částka téměř 43 miliard korun. Ale ČeskO je jednou z posledních zemí, která dosud nemá konkrétní plán plnění závazků vyplývajících z Pařížské dohody a Evropského zeleného údělu.“

,,Na způsob informování o změnách klimatu má vliv i skutečnost, že řadu významných médií vlastní kupříkladu Daniel Křetínský, patřící k největším uhlobaronům, a odklon od fosilních paliv rozhodně není v jeho zájmu.“

,,Ochrana klimatu znamená odklon od fosilní ekonomiky. Do budoucna bude tedy zásadní komunikace a neustálé připomínání základních faktů a čísel, která jsou pro pochopení klimatických změn a role České republiky určující.“

Bez komentáře

Souvisejí častější lesní požáry s globální klimatickou krizí? Jednoznačně ano – bez ohledu na to, že oheň v Českosaském Švýcarsku nejspíš zapálil neopatrný výletník.

DeníkN:

,,Co je suché, hoří samozřejmě snáze, než co je vlhké. Les za normálních okolností zadržuje obrovské množství vláhy. Obvyklé lesní požáry proto většinou bývaly přirozeně lokalizované: blesk zapálil, vyhořela menší či větší plocha a oheň sám uhasl.

Změna klimatu vysušuje půdu i lesy, a spontánní brzda požárů se tak vyřadila z činnosti. Česko má za sebou dvě léta, která nebyla tak suchá jako řada předchozích. I tak je vlhkosti málo. Horké a suché období trvá delší část roku než dříve, požáry proto mají více příležitostí.“

,,Důležité je také to, že suché dřevo má větší výhřevnost než vlhké. Uvolňuje při hoření více energie ve formě tepla. Víc tepla znamená vyšší teplotu. Požár ve vyschlém lese se tedy nejen snáze šíří, ale také se obtížněji hasí, i kdyby byl na malé ploše.“

,,Prudké změny počasí, typické pro klimatickou krizi, mají za následek silnější proudění vzduchu než dříve. A vítr rozdmychává požár a přenáší ho do nových lokalit.“

Via Fakta o klimatu, tato skupina vytvořila už několik tun materiálu k celé problematice. Například tady a tady

🏇 Nemá smysl už diskutovat o tak bazálních věcech, jestli klimatická změna vůbec probíhá a jestli je za jejím průběhem a zrychlováním činnost člověka. Teď už je potřeba opustit ideologická stanoviska začít dělat, co je potřeba k tomu, abychom její následky pocítili co nejméně a aby planeta byla nadále pokud možno komfortně obyvatelná.

Politici, kteří to nepochopí začnou zaostávat, což nejspíš u nich povede k vytahování populistických témat- migrace, vnitřní a vnější nepřátelé, ,,tradiční hodnoty“, a. p.. Prostě odvádění pozornosti od zásadního problému, na jehož řešení – a možná ani pochopení -nemají kapacitu.

Úvodní obrázek: Pobavime.cz

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh