Dnes, už před 53 lety, se v Praze na Václavském náměstí upálil Jan Palach, mladý Čechoslovák, následován mnoha živými pochodněmi ve své zemi i v Evropě.
Je na místě, že si jeho oběť minimálně prozápadní demokratická část Česka připomíná, byla skutečně obětí absolutní.
Proto, aby byl Palachův odkaz uchován v nezkreslené podobě, je třeba vypíchnout jednu zásadní (a opět aktuální) věc:
Jan Palach se neupálil je kvůli prosté okupaci země, on už ji bral jako nechtěnou realitu, ale upálil se s dvěma požadavky:
. Zrušení opět zavedené cenzury
. Ukončení vysílání produktu ruské (sovětské) dezinformační propagandy, pod názvem “Zprávy“.
(.) A jak plyne z jeho dopisu na rozloučenou, rovněž tak učinil kvůli společnosti prostupující rezignaci na daný stav a počínající kolaboraci s okupanty a to jak politiků, tak i mnoha našich spoluobčanů.
K naplnění jeho odkazu došlo po dlouhých 20 letech, v lednu 1989, kdy se v době výročí upálení několik tisíc nejstatečnějších občanů Československa postavilo na týden totalitní moci tváří v tvář a každý den vyráželi do ulic Prahy nechávat se bít a zatýkat, jen aby ukázali, že jsou svobodní i v totalitě.
Šlo o největší sérii demonstrací v éře pookupační doby.
Myslím, že by tomu v případě Jana Palacha mělo být i u nás. Šel kvůli nám všem až za samotnou hranu
.🇨🇿 ✌️ ❤️
Úvodní foto: Záběr z filmu Hořící keř, jehož název jsem si půjčil i pro tuto vzpomínku.
Podpořte provoz této stránky
Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.
Díky!
Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.
Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji