Hořící keř

Dnes, už před 53 lety, se v Praze na Václavském náměstí upálil Jan Palach, mladý Čechoslovák, následován mnoha živými pochodněmi ve své zemi i v Evropě.

Je na místě, že si jeho oběť minimálně prozápadní demokratická část Česka připomíná, byla skutečně obětí absolutní.

Proto, aby byl Palachův odkaz uchován v nezkreslené podobě, je třeba vypíchnout jednu zásadní (a opět aktuální) věc:

Jan Palach se neupálil je kvůli prosté okupaci země, on už ji bral jako nechtěnou realitu, ale upálil se s dvěma požadavky:

1️⃣. Zrušení opět zavedené cenzury

2️⃣. Ukončení vysílání produktu ruské (sovětské) dezinformační propagandy, pod názvem “Zprávy“.

(3️⃣.) A jak plyne z jeho dopisu na rozloučenou, rovněž tak učinil kvůli společnosti prostupující rezignaci na daný stav a počínající kolaboraci s okupanty a to jak politiků, tak i mnoha našich spoluobčanů.

Skautský pozdrav pohřebnímu průvodu Jana Palacha. Ikonická a symbolická fotka.

👤 K naplnění jeho odkazu došlo po dlouhých 20 letech, v lednu 1989, kdy se v době výročí upálení několik tisíc nejstatečnějších občanů Československa postavilo na týden totalitní moci tváří v tvář a každý den vyráželi do ulic Prahy nechávat se bít a zatýkat, jen aby ukázali, že jsou svobodní i v totalitě.

Šlo o největší sérii demonstrací v éře pookupační doby.

👤 Naopak k pošlapávání jeho památky dochází v posledních letech, kdy i pod vlivem ruské dezinformační války se ve veřejném prostoru objevilo mnoho existencí, které ač sami nedokázaly v životě, kromě založení profilu na sociální síti, vůbec nic a které tvrdí, že šlo o čin slabocha nebo člověka s psychiatrickou diagnózou.

👤 Normální je si své národní hrdiny hýčkat zaživa a připomínat a ctít po smrti. Aspoň všude jinde to tak dělají.

Myslím, že by tomu v případě Jana Palacha mělo být i u nás. Šel kvůli nám všem až za samotnou hranu

.🇨🇿 ✌️ ❤️

Momentka z „Palachova týdne“ v lednu 1989

Úvodní foto: Záběr z filmu Hořící keř, jehož název jsem si půjčil i pro tuto vzpomínku.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh