Ivermectin je u Covidu placebo.

Když už jsme se ráno, v souvislosti s párečkem Volný & Bojko dotkli léku Ivermectin při léčbě Covidu.

Už řada předchozích studií a výzkumů naznačovala, že Ivermectin proti covidu-19 funguje velmi málo, případně vůbec. Většina jich ale byla jen malá nebo nepříliš kvalitní.

Teď je na stole ale dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná studie.

Od počátku pandemie covidu-19 se objevilo několik vychvalovaných léků, které měly lidstvo zachránit před novou a neznámou nemocí. Některé byly zklamáním rychle (hydroxychlorochin), další měly menší význam, než se zpočátku zdálo (remdesivir), u některých se silný účinek nepodařilo prokázat (isoprinosin). 

Nechci si hrát na vševědoucího, tyto omyly asi prostě ke každé nové celosvětové nákaze patří.

O to nic. Stejně o ně největší války na sociálních médiích vedli zejména laici a to podle toho, jaký měli názor na opatření proti šíření a očkování.

My jsme v práci zkoušeli dávat pacientům například i Isopironosine, přičemž někdo se zlepšil a jiní třeba zase zemřeli. Z užití tohoto léku nešlo vyvodit nic než to, že po jeho podání v různých stadiích nemoci, žádné zázračné uzdravení nepřichází a změna stavu pacienta se nejspíš odehrává nezávisle na podání.

Tato nová studie říká k Ivermektinu jednoznačně: „Naše zjištění nepodporují použití Ivermectinu u ambulantních pacientů s mírnou až středně těžkou formou covidu-19.“

Dvojitě zaslepená, placebem kontrolovanou studie znamená, že polovina účastníků dostala Ivermectin, druhá půlka neškodné tabletky s cukrem, které neměly žádné účinky. Ani pacienti, ani ošetřující lékaři nevěděli, jaký druh léku kdo dostal, takže mohli ke všem v léčbě přistupovat rovnocenně. Samozřejmě byly obě skupiny rozlosovány zcela náhodně.

Studie, kterou nyní zveřejnil server JAMA, vznikla ve Spojených státech. Probíhala od poloviny roku 2021 do února 2022. Autoři do ní zařadili celkem 1591 účastníků ve věku třicet let a víc, kteří měli covid-19 a trpěli přitom nejméně dvěma příznaky. Výzkum se konal na 93 místech Spojených států.

Výsledky ukázaly, že délka zotavení byla u ivermektinu a placeba velmi podobná: u ivermektinu to bylo 12 dní, u placeba 13 dní. Podle autorů je to statisticky natolik nevýznamné, že to neospravedlňuje užívání léku, jenž se nejčastěji používá proti parazitům.

Ještě horší výsledky měl ivermektin, co se týče ochrany před úmrtím. Ve skupině s ním totiž došlo k deseti hospitalizacím nebo úmrtím, u placebo „bonbonů“ šlo o devět osob.

A proč některé studie vycházely dříve pro toto antiparazitikum pozitivněji? Právě proto, že nejvíc těch s kladným posudkem bylo ze zemí, v nichž obyvatelé trpí na parazity. Konkrétně Indie, Kolumbie, Bangladéš.

Tito paraziti jsou rizikovým faktorem při onemocnění covidem-19. Infekce parazity zvyšuje úmrtnost na covid a pravděpodobnost těžkého průběhu této choroby.

To znamená, že lidé, kteří mají parazity, mívají horší průběh covidu. A protože je Ivermectin antiparazitikum, může u takto nakažených lidí opravdu reálně pomoci – tím, že zničí parazita, zvýší pravděpodobnost pacienta na mírnější průběh covidu-19 a přežití.

Takže pokud nemáte v sobě v nějakém větším množství parazity, bude vám Ivermectin při Covidu na nic.

Jako člověk pohybují se ve zdravotnictví už čtvrt století, vůbec nemám pocit, že bych ohledně Covidu mohl dávat z osobních zkušeností a vědomostí osvětu. A jako člověk mající respekt před medicínou i výzkumem, bych radil všem, nechme to společně vědě.

Jsou pomalejší, než clikbajtové články, ale nakonec se vědecké poznání prosadí a každou nemoc zvládne. Viz HIV, akutní leukémii, většinu onkologických nemocí, atd. Samozřejmě zase přijdou nové hrozby, ale jinak už to s naší civilizací prostě nebude.

Jako příklad mediální manipulace (nevěřím, že to nebyla kampaň na zakázku), tady příklad z webu Novinky, k nimž patří i všechny čtyři screeny v textu.

Kde jinde se mohlo mystifikovat, než na Fox news a osobou Tuckera Carlsona?

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh