Jak se žije seniorům v zemi, kde už je líp? Hůř.

Předesílám, že je nabíledni, že za současné postavení seniorů v české společnosti, nemůže jen současná vláda a svůj díl si jednoznačně vybraly i vlády předchozí.

Nicméně, nyní hodnotíme poslední dvě volební období, kdy je u moci strana ANO, která si velmi dává záležet, aby se prezentovala jako ta, která postavení seniorů ve společnosti výrazně zlepšuje.

Text vychází z postu Filipa Vícha, novináře webu FlashNews.cz.

✅ Ale postupně: není pravdou, že Andreji Babišovi záleží na seniorech a na tom, aby se jim žilo v Česku co nejlépe.

Používá je pouze jako svoje beranidlo k volebnímu zisku a proto jim nyní rozdává peníze i v situaci, kdy by si stát, kvůli pocoronavirové krizi, měl spíše naordinovat úsporný režim.

✅ Důkaz?

V době, kdy ekonomika nezažívala současný několika procentní propad, ale naopak už několikátým rokem rostla, Babiš zvyšování důchodů odmítal.

Důvod? Byl ministrem ve vládě Bohuslava Sobotky a pracoval na tom, aby Sobotka, jako premiér, ale hlavně předseda koaliční ČSSD, byl pokud možno u tradičních voličů strany co nejméně populární.

Prostě seniory Babiš používá jako zboží ve skladu, manipuluje jejich příjmy podle toho, jak se mu to zrovna hodí a NIKOLI primárně v jejich prospěch.

Pan Babiš má seniory rád, jen když z toho něco má.

V posledních letech se seniorům důchody halasně zvyšovaly, přesto však v porovnání v čase s vládou Miroslava Kalouska berou nyní reálně méně.

Tehdy totiž dostávali senioři 42 až 44 % průměrného platu. V současné době je však výše průměrného důchodu, jen 39,8 % průměrné mzdy.

✅ Tento tzv. poměrný důchod (hrubý náhradový poměr) začal klesat od chvíle, kdy do čela ministerstva financí nastoupil současný premiér Andrej Babiš. A trend pokračoval i nadále s nástupem Aleny Schillerové (oba ANO).

Jedna věc je se neustále v médiích kasat, jak zasypávám důchodce penězi a druhou věcí je, jak už to tak u Andreje Babiše bývá, skutečná realita.

✅ A nyní už k textu Filipa Vícha:

➡ „Babiš nám jediný přidal na důchodech.“ Častý argument voličů Andreje Babiše, kteří jsou ve věku nad 65 let. Podle výzkumu MEDIAN volí Babiše ve skupině nad 65+ až 45 % lidí. Jiné průzkumy uvádí až 51 %.

➡ Podle Kantaru navíc senioři mají vyšší volební účast a kategorie 65+ je také nejvíce odhodlána jít k volbám. Babišovi stratégové tak vsadili na to, že je potřeba důchodce strašit a připomínat jim, že důchody rostou a on jim dává peníze.

Tak teď jaké je reálné postavení seniorů ve společnosti.

➡ Čísla rostou, ale reálné důchody a jejich dopad na život seniorů už tak pozitivní nejsou. Český statistický úřad uvádí, že za poslední desetiletí (Babiš u vlády 8 let) úroveň starobních důchodů stoupala pomaleji (35 %) než rostla průměrná mzda (43 %).

➡ V roce 2010 pracovalo 75,6 tisíce seniorů nad 65 let.

V roce 2019 to bylo 152,1 tisíce.

Podle ČSÚ délka života lidí v důchodovém věku ve zdraví u mužů stagnovala a u žen se dokonce zkrátila (2010 – 2019).

➡ Řada seniorů je odkázána na péči blízkých či pečovatelských zařízení.

Podle analýzy Ernst&Young: Jen od roku 2010 dodnes ubylo v pobytových sociálních službách více než dva tisíce lůžek – např. už v roce 2018 na jedno lůžko připadalo celkem 37 seniorů.

➡ V roce 2020 podle ČSÚ zvýšení peněžních příjmů zaostalo za růstem výdajů o 110 Kč.

Za zvýšením nákladů stojí především výdaje na služby, v roce 2020 o 387 korun více než v roce 2019.

Vše navíc měřeno v roce před rekordním růstem inflace, který zažíváme.

➡ Ve skupině jednotlivců nad 65 let vychází 1/5 domácností obtížně s příjmy. V seniorské kategorii je značný trend ke zhoršování situace v ohrožení chudobou. U žen seniorek již podíl převýšil průměr EU. Tisícům dalších seniorů hrozí navíc ztráta bydlení.

➡ Až pětina nájemníků ubytoven jsou senioři Ve skupině seniorů starších 65 let byl podíl osob s příjmem pod hranicí chudoby 15,9 %. Velký problém je u domácností jednotlivců seniorů nad 65 let. Zde je ohroženo chudobou 37,4 %.

V roce 2014 to bylo přitom jen 14 %.

➡ Vláda Babiše tak sice zvedá důchody seniorům, ale kvalita jejich života neroste.

Andrej Babiš v roce 2017 sliboval důchodovou reformu. Dnes společně s ministryní financí Schillerovou říkají, že důchodová reforma není potřeba.

➡ Seniorům rostou náklady na život a stále více z nich se dostává do existenčních problémů. Kvalitu jejich stáří premiér a jeho ministři neřeší.

🏇 Babiš versus senioři tedy asi tak.

Část Babišových „našich dědečků a babiček“ skončila kvůli jeho nekompetentnosti a snaze řešit pandemii jako PR událost, takto a mnohdy i ještě hůře. Snímek DeníkN

A to se na tomto místě vůbec nevěnuji faktu, že řízení pandemické situace, nad nímž Babiš převzal osobní zodpovědnost, stálo zbytečně životy desítek tisíc seniorů, vysoko nad průměrem EU a dalších vyspělých zemí.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh