Jak šel čas s levným maďarským plynem.

„Kolaborujme s Ruskem, abychom měli levný plyn!“ Akorát, že vůbec.

Viktor Orban není jen „vlastenec“, ale je taky populistickým autoritářem, který mj. zneužívá evropské peníze řádově víc než Babiš, a jako takový přivedl zemi (nepotismus, v Orbanově podání správy země dominující, zákonitě snižuje ekonomickou výkonnost země), na práh hlubší ekonomické krize.

V době ruské války proti Ukrajině, jde zcela na ruku Putinovi. Těžko říci, jestli je to hlavně kvůli hospodářské situaci Maďarska, každopádně to Orbanovi není příliš platné.

Navíc, právě vzhledem k výše uvedenému, nutně potřebuje od EU příspěvek ve výši cca 7 miliard eur, jejich vyplácení zatím Unie pozastavila, vzhledem k porušování principů právního státu v zemi. Proto musí Orbanova administrativa lavírovat mezi dvěma póly a proto se často na evropské půdě uchyluje k vydírání, že zničí jednotu EU v přístupu k Putinovu Rusku.

Zatím to, kromě zpomalení schvalovacích procesů, Orbanovi nijak nepomohlo.

A nyní už pojďme k plynové story.

1. února, tedy cca 3 týdny před ruskou invazí na Ukrajinu. „Maďarsko nakupuje od Ruska až pětkrát levnější plyn než zbytek Evropy. V úterý to při jednání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Maďarsku zaručují levnější dodávky dlouhodobé kontrakty, které Budapešť uzavřela s Moskvou v loňském roce.“
11. květen. „Dubnové účty maďarských domácností za dodávku energií byly nejnižší v porovnání s jinými městy v Evropě. Ve středu to uvedla agentura MTI.
ČRo, 3. srpna, rozhovor s bývalým velvyslancem Gyorgy Vargou. „Byl to jeden ze základních pilířů režimu, od roku 2013 byl plyn a elektřina pro domácnosti a většinu podnikatelů na stejně vysoké úrovni. To se teď ukázalo neudržitelné a tak určili nějaký virtuální průměr a nad ním radikálně zvýšili ceny plynu na sedminásobek a elektřiny na dvojnásobek.“
30 září. „Na otázku novinářů, zda Maďarsko nakonec nenakupuje plyn za vyšší cenu než ostatní státy Evropské unie, měl Szijjártó reagovat slovy, že neví, za kolik nakupují plyn ostatní unijní státy. „Informaci, že my nakupujeme plyn nejdráž, považuji za zavádějící,“ konstatoval šéf maďarské diplomacie.“
4. říjen. „Přestože cenový vzorec 15leté dohody o plynu s Gazpromem podepsané v září 2021 zůstává tajný, Maďarsko podle statistik zahraničního obchodu nejspíš platí plnou tržní cenu. Smluvní ceny jsou svázány s kotacemi na nizozemské energetické burze TFF na rozdíl od předchozí smlouvy, kdy byla cena spojena s pohyby na trhu s ropou.

„Maďarská energetická společnost MVM požádala ruský Gazprom o odklad plateb za dodaný zemní plyn. Nemá totiž na zaplacení. Jedná se o další z řady důkazů, že ani servilní politika vlády Viktora Orbána k Rusku zemi nezajistila levnější plyn, než jaký má dnes Česko. K tomu lze přičíst padající kurz forintu, vysokou inflaci a rozvrácený státní rozpočet.“

Ekonomický deník

Abychom byli úplně objektivní, protože je dohoda s Putinem tajná, ve skutečnosti přesnou cenu kolik Maďarsko za plyn Rusku platí, nevíme. Nicméně, podle mnoha souvisejících okolností, není vůbec smlouva tak výhodná, jak maďarské vedení dlouho avizovalo.

Pokud je cena, za něž Orban nakupuje plyn skutečně cca 200 eur / MWh, pak by byla přibližně dvakrát vyšší, než ta, za kterou plyn do zásobníků natlačila naše vláda.

Odpovídal by tomu mohl i příspěvek na FB primátora Budapesti Káracsonyho, který tvrdí že vláda doslova přes noc několikanásobně navýšila poplatky za dálkové vytápění pro sociální a zdravotní zařízení. Pokud by tomu mělo být skutečně tak, jak Káracsony píše, očekával bych adekvátní odezvu na sociálních sítích a u novinářů, které sleduju. A ta zatím nepřichází.

Každopádně Gazprom v reakci na maďarské ekonomické obtíže oznámil, že žádosti Maďarska vyhoví a odloží mu splátky na plyn o tři roky (zjednodušeně). Více TADY. Víme ovšem všichni, že Putin nikdy nechce „slevu zadarmo“. Rusko se chová jako drogový dealer, který dává první dávky zdarma.

Úvodní snímek: Aktuální protesty pedagogů a studentů zaplnily Budapest. Foto z Margaretina mostu ze středy. Už jsem podobných vln u Balatonu zažil několik, takže nejzajímavější je pro mě skutečnost, že ani tato mohutná demonstrace nestojí provládním médiím, aby o ní informovala, respektive ji zmínila na více než jednom dvou řádcích.

Naše vláda nafukuje rozpočet, ve snaze ulevit lidem od vysokých cen energií. Není to optimální stav a lze i diskutovat zacílení pomoci. Každopádně má zatím situaci ohledně napjaté ekonomiky plně pod kontrolou. Což se o Viktoru Vladimiroviči říci nedá …

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh