Jak to je a jak to může vypadat dál

Podle všeho si Rusko na bojišti nyní vybere timeout, aby si vylízalo ráno a zkonsolidovalo své jednotky. Proto je nyní dobrý čas, podívat se na situaci na frontě a taky na to, jak by se mohla v příštích týdnech vyvíjet.

Military insiderů je hodně, analýz vývoje tudíž taky. Osobně jich sleduju asi třicet a z jejich svodek se snažím utvořit si celkový obraz.

Jeden z nich, publikující pod nickem @BrabecMis vyhodil dnes přehledné shrnutí i predikci následného vývoje.

Obrázek
Příslušníci 95. samostatné útočné brigády ozbrojených sil Ukrajiny při práci

⚔ Po delší době zase shrnutí válečného dění.

Tři dobré zprávy na začátek: 1) Rusko si přivodilo strategickou prohru (což víme zhruba od začátku března) – nikdy nebude schopno dosáhnout maximalistických cílů té zbabrané války.

2) Západu se umně podařilo vyhnout eskalaci, která by mohla mít katastrofické následky. Samozřejmě, ta možnost tady pořád je, ale šance je podstatně nižší než před měsícem.

3) Jasná operační porážka 4 armád na Kyjevském směru. Vezmeme to postupně, pak bude následovat výhled.

⚔ 1) Z (Rusové) vycházeli ze špatných předpokladů a odhadů UA armády a plánovali na pro ně nejlepší variantu. Po tom, co se vyčerpal prvotní úder, tak na většině směrů zamrzli a dostali se do patové situace (operačně a logisticky). Celý ten průšvih korunovala nejednotnost velení.

⚔ Celý měsíc pak věnovali tomu, aby vyřešili další směřování války, tomu, aby byli vůbec schopní udržet nasazené síly v poli a zalepování děr (především co se ztrát týče).

⚔ V rámci téhle, řekněme racionalizace, vzdali snahy dobýt Kyjev, obejít Charkov a zařízli snahy o další expanzi na západ (Oděsa, Kryvyj Rih). Což znamená úplné opuštění původních cílů a přechod na nové, omezené (uznání Krymu? pevninský most? rozšíření Donbasu? neutralita?).

⚔ Jelikož oba menší směry ke Kyjevu nedávají v kontextu nových cílů smysl, přešli na nich do obrany, aby se v uplynulém týdnu pod tlakem stáhli. A protože je řeč o mongo…sovět…rusech, na místech, která opouštějí, nechávají bordel a zkázu (včetně důkazů o válečných zločinech).

Obrázek
Ruské vraky západně od Kijiva

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

⚔ 2) Západní vlády byly poslední měsíc pod veřejným tlakem, aby se na UA přímo angažovaly (více či méně nesmyslným způsobem). Naštěstí tomu nutkání nepodlehly (cynicky: částečně proto, že prvotní šok pominul a z války se stal nový normál).

⚔ „Omezujeme“ se tedy na maximum možného: ničivé sankce, posilování východního křídla, masivní dodávky zbraní, dobrovolníky, pomoc uprchlíkům, logistickou a (asi) zpravodajskou podporu. Putin zároveň ví, kde leží červené linie (použití jakýchkoliv WMD).

⚔ Zároveň (konečně!) probíhají přípravy na získání co největší energetické nezávislosti na Rusku. Mimochodem, je to zároveň obrovská příležitost pro transformaci ekonomik a obecné snížení závislosti na fosilních palivech, jejichž producenti jsou vesměs strašní zmrdi.

Obrázek
Okupační vojáci v Mariupolu

⚔ Nevidím ale, co bych očekával: větší snahu zapojit, řekněme neangažované, státy do snahy o izolaci Ruska. Macron se Schulzem by se měli místo pravidelného vyvolávání Putinovi, což je stejně k hovnu, otočit v Dillí, Pekingu, Kapském městě…a slibovat investice a zbraně.

⚔ 3) U Kyjeva dostali Z na prdel. O tom není pochyb. Měsíc se tam plácali v nesmyslných a bezcílných bojích, aniž něčeho dosáhli nebo mohli dosáhnout. Kromě vázání sil protivníka, teda. 1/3-1/2 disponibilních sil nasazených proti cíli bez reálné vojenské hodnoty. Mlýnek na maso.

⚔ Na nějakou rozumnější linii se měli stáhnout už dávno. Trochu překvapení je i stažení se od Černigova a Sum, které měly hodnotu svých obklíčených posádek. Velké překvapení ale je, že se jim pod tlakem povedl organizovaný ústup (což naznačuje jistou úroveň vedení a morálky).

+18, ulice osvobozené Buči. Tohle bude nejspíš stav většiny okupovaných oblastí.

⚔ Další překvapení je, že nakonec nedošlo k nasazení Bělorusů (pravda, ti by byli spíš přítěží a jejich záporná hodnota možná přispěla k opuštění celého směru). Na celém tomhle úseku nejspíš zbude nějaké propagační předmostí, aby dělalo bububu na Kyjev.

⚔ Uvolněné síly bude před dalším nasazením třeba dovybavit, doplnit a přesunout, což chvíli potrvá. Zbytek se zakopá. Novou hlavní scénou (jak říkám už delší dobu, ale Z jsou strašně pomalí) bude Východ. Tady přicházejí ty špatné zprávy.

⚔ UA má na východ jenom jednu cestu, obě ostatní ovládají Z: Mariupolskou a M03, která vede přes Izium (to je důvod, proč se tu tak bojovalo a Z naneštěstí dobyli). Stejně je to se železnicemi. Mariupol se sice drží hrdinně, ale reálně jenom váže nějaké Z síly.

⚔ Zároveň včera nastal civil pro Z nastupák 4/21 zaklaďáků. Otázka je, kolika z nich se povedlo vnutit profi smlouvu, aby mohli sehrát roli kanonenfutru. Čekal bych tak 40k čerstvých těl. Z sice dobyli Izium, ale s těžkými ztrátami (ženisti by mohli povídat, kdyby mohli).

Sestřelení moderního ruského bitevního vrtulníku Mi- 28N

⚔ Tady se budou muset před tím, než zkusí něco dalšího, přeskupit. Na jihu nemůžou nic zkusit než dobudou Mariupol (i v tomhle jsou pomalí). Tipuju, že nás čeká (relativně) klidný týden – nebo dva – než jim dojdou posily a dobudou Mariupol.

⚔ UA bude na východě taky posilovat, mají tu výhodu, že se pohybujou po vnitřní linii. Na druhou stranu nemají moc možností kudy, takže Z se bude víc dařit narušování UA přesunů. Celkově to bude připomínat červen/červenec 44 v Normandii před Cobrou (náckové si prohodí strany).

⚔ Pak Z zkusí průlom a izolaci Východu, i když opotřebovávací válka by jim taky hrála do karet – světové skladové zásoby PTŘS a PLŘS už nebudou moc velké – a s tím, že nezávislost UA byla zachráněna, bude taky v čase bude klesat podpora Západu.

⚔ Putinovi ovšem zároveň běží čas – jak je vysazený na různá výročí, tak bude chtít úspěch do 9.5. Zároveň se blíží dubnová splátka státního dluhu a možný default při jejím nesplacení. S tím poroste tlak na vítězství a debilní nápady (jako třeba chemka a různé demonstrace síly).

🏇 Pro nás, operující vlastně v týlu války platí pořád to, co na začátku. Maximální možná podpora Ukrajině, jak tady doma (veřejný prostor, inkluze uprchlíků), tak zejména finančně na bojišti. Opět doporučuju nejpřímější cestu, přes účet ukrajinského velvyslanectví.

To pak za vybrané peníze nakupuje a dováží do Ukrajiny zbraně dle aktuální potřeby.

Obrázek

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh