„Je čas investovat do síly demokracie“

Ursula von den Leyen včera na půdě Evropského parlamentu:

„Mnozí z nás považovali příliš dlouho demokracii za samozřejmost. Zvláště takoví jako já, kteří nikdy nezažili, co to znamená žít pod pěstí autoritářského režimu.“

V pořádku a je dobře, že si k tomu EU jako celek dochází.

Toto poznání ovšem trochu rozmělňuje fakt, že i v zemích, které totalitu zažili, je takových občanů taky celkem dost. A nejde zdaleka jen o extrémisty.

Prostě nám chybí povědomí, co je demokracie, jak je důležitá a jakými je třeba ji bránit.

Každopádně Ursule von den Leyen díky a doufejme, že se tato situace přetaví do asertivnější a rozhodnější podoby EU.

Hlavní část jejího projevu ovšem teprve následovala a zaznamenala jej zpravodajka ČRo Zdeňka Trachtová:

„Ruský finanční sektor je na kapačkách. Odřízli jsme 3/4 bank od mezinárodních trhů. Skoro tisíc mezinárodních firem zemi opustilo. Výroba aut klesla o 75 %. Aeroflot uzemňuje letadla – nemá náhradní díly. Armáda bere čipy z myček a ledniček na opravu zbraní.“

Ukrajinská první dáma při jednání Evropského parlamentu

Dále z projevu o stavu Unie

Několik vztyčných bodů letošního Projevu o stavu unie (SOTEU), které přednesla šéfka Komise Ursula von der Leyen:

  1. „Je to válka o naši energii. Je to válka proti naší ekonomice. Je to válka proti našim hodnotám. Je to válka proti naší budoucnosti,“ řekla. „Je to válka autokracie proti demokracii a já zde stojím s přesvědčením, že s potřebnou odvahou a s potřebnou solidaritou Putin selže a Ukrajina a Evropa zvítězí.“
  2. Tento přelomový okamžik v globální politice vyžaduje, abychom přehodnotili svou zahraničně politickou agendu. Je čas investovat do síly demokracií.“
  3. „Chceme-li působit důvěryhodně, když žádáme kandidátské země, aby posílily své demokracie, musíme vymýtit korupci také u nás doma. Zpřísníme normy týkající se porušení zákona, jako je nezákonné obohacování, obchodování s vlivem a zneužití pravomoci. Navrhneme rovněž zahrnout korupci do režimu sankcí EU v oblasti lidských práv, který je novým nástrojem na ochranu našich hodnot v zahraničí.“ 

K energetické koncepci budoucnosti

Von der Leyen také mluvila o dlouhodobém rámci, který by měla EU s ohledem na energetické zdroje zaujmout. Zdůraznila potřebu přechodu na obnovitelné zdroje, díky kterým se členské státy zbaví závislosti na fosilních palivech.

Současně ale uvedla, že si uvědomuje možné nahrazení jedné závislosti za druhou, a proto se chce zasadit o prohloubení spolupráce se „spolehlivými a spřízněnými“ partnerskými státy – Norskem, Chile, Mexikem nebo Novým Zélandem. Evropská komise proto připraví návrh tzv. zákona o kriticky vzácných surovinách. Cílem je vybudovat strategické rezervy tam, kde dodávky ohrožují rizika.

„Evropská komise navrhuje zastropovat výnosy z prodeje elektřiny z obnovitelných zdrojů, jádra a hnědého uhlí, u kterého jsou provozní náklady nejnižší a ceny elektřiny jim tak neodpovídají. Opatření má pro státy EU vynést 140 miliard eur, které mohou nasměrovat k odběratelům.“

Viktor Daněk, zpravodaj ČRo v Bruselu

Na závěr Von der Leyen uvedla, že ještě ve středu odcestuje spolu se Zelenskou která byla na zasedání EP přítomna, do Kyjeva, kde se setká s ukrajinským prezidentem.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh