Úvodní fotku jsem i s příhodným citátem našeho nového prezidenta použil z webu E15.
Ten se totiž vyloženě hodí k tomu, co mě už několik týdnů znepokojuje.
Když začali podzimní plískanice a bahna, novináři a insideři psali, že Ukrajina čeká až začnou mrazy, aby mohla začít svoji zimní ofenzivu.
Spoučasný průběh války ale ukazuje, že Ukrajina ji vůbec nemá čím vést a v podstatě je ráda, že se brání ruskému tlaku na několika místech fronty.
A protože jak víme, jsou ukrajinští válečníci závislí na na našich západních dodávkách, je zřejmé, že je podporujeme málo a nedostatečně.
A samozřejmě je jasné, že tato situace výhledově zhoršuje i naši bezpečnostní situaci.
My, východoevropské státy jsme oznámeným cílem Ruska a je v našem bytostném zájmu, aby na Ukrajině odešlo Rusko poraženo.
Evropská jednota ochabuje
A situace se nevyvíjí k lepšímu ani na mezinárodním poli, ba naopak: Polovina Němců už je proti podpoře Ukrajiny, v Rakousku výrazně sílí proruští Svobodní, na Slovensku se může v září chopit moci vyloženě proruská vláda.
A k tomu už plně Rusku sloužící Maďarsko…
Jak vypadá situace na frontě
Důležité je sledovat objektivní zpravodajské zdroje, nikoli jen ty, které fandí Ukrajině a jejich zpravodajství tak neukazuje objektivní situaci na bojišti. Sleduji kolem 70 zdrojů a z těch,. kteří frontu pokrývají komplexně pro ukázku současného dění vybírám MilitaryLand.net
- Souhrnný přehled o situaci v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu za posledních 48 hodin ke dni 31. ledna 2023 – 22:00 kyjevského času:
- Fronta Sloboda – zahrnuje oblast mezi řekou Oskil a Aydar – Nepřítel zaútočil na ukrajinské pozice u Novoselivske, ale neuspěl
- Siverskyi Donets -přehledová mapa okolí Slovjanska, Kramatorska, Bachmutu a Lysyčanska: Ruské síly se pokusily prorazit směrem k Jampolivce (u Terny), ale bez úspěchu.
Ukrajinští obránci odrazili ruský útok směrem na Bilohorivku a Spirne.
Ruské jednotky se pokusily postoupit směrem na Rozdolivku a Vasjukovku. Útok byl odražen. - Bakhmutská fronta- zahrnuje okolí Bakhmutu: Ruské jednotky se pokusily vstoupit do Krasné Hory a Paraskoviivky, ale neuspěly.
Nepřítel postupoval v oblasti Kliščiivky a směrem k Ivanivsku.
Silnice T0504 spojující Kostyatynivku a Bachmut přes Ivanivske je nyní v dosahu ruského dělostřelectva, a tudíž již není průjezdná.
Ukrajinští obránci odrazili ruské útoky v okolí Kurdyumivky a Ozaryanivky. - Avdijivkská fronta – zahrnuje okolí Avdijivky: Ruské síly zaútočily na ukrajinské pozice u Avdijivky, Vodjaně a v Pervomajsku. Ani jeden z těchto útoků nebyl úspěšný.
- Doněcká fronta – zahrnuje střed a jižní část Doněcké oblasti: V Marince pokračují boje. Nepříteli se podařilo dosáhnout centra města.
Ukrajinská 72. mechanizovaná brigáda ve spolupráci s 68. brigádou Jager pokračuje v odrážení ruských útoků směrem na Vuhledar. - Záporožská fronta – zahrnuje Záporožskou oblast: Za posledních 48 hodin se na zemi nic nezměnilo.
- Kalanchakská fronta – zahrnuje levý břeh řeky Dněpr jižně od Chersonu a Kachovky: Za posledních 48 hodin se na zemi nic nezměnilo.
A to je všechno. Nikde žádná ukrajinská aktivita, žádné útoky, jen úporná obrana, většinou, ale ne všude, zatím úspěšná.
Jednu z hlavních příčin vystihl zpravodaj ČT na místě:
Válečná výroba? Rusko už ano, my se k ní zatím ani nechystáme
Výtah z vlákna Jana LudvíkaInstitutu bezpečnostních studií k tématu:
- Krátké války se vyhrávají na frontě, dlouhé v továrnách. Přes sankce si ty ruské nevedou tak špatně, jak bychom si přáli. Vidíme pokles nevojenských sektorů. Ten ale může být i důsledek přechodu na válečnou výrobu. Nejlepší co může Západ udělat je odpovědět obdobně.
- Klíčové nicméně je, jak špatně / dobře si vede ruský zbrojní průmysl. A to dost dobře nevíme. Optimistické informace ze začátku války se ukázaly jako liché. Lze to ukázat na momentálně hodně probíraném příkladu tanků.
- V březnu se objevily informace, že Uralvagonzavod musel přerušit výrobu. Jenže to samozřejmě bylo přání otcem myšlenky. Od té doby jsou v ruských médiích i a fotkách z fronty pravidelně vidět trvající dodávky nových tanků T-90M a T-72B3M.
- Nejedná se přitom o žádný nefunkční ruský šrot, jak se někdy laická a pseudoodborná veřejnost domnívá. Jsou to zbraně, které funguji tak, jak byly navrženy. Jak upozorňuji sami Ukrajinci: “Pokud potkáme T-90, musíme být tři nebo mít velké štěstí”.
- Obdobně Rusko zvládá vyrábět i nejmodernější letadla. Čísla to na první pohled nejsou nijak závratná, ale žádoucí propad výroby v důsledku sankcí tam nevidíme. Je to tak nějak stejně jako roční produkce mezi lety 2009-2021.
- Velmi zajímavá ilustrace je i výroba střel s plochou drahou letu. Ty už měli Rusku podle různých zdrojů dojít asi desetkrát. Přesto útoky na ukrajinskou infrastrukturu pokračují. Podle analýz sériových čísel ze zbytků raket produkce dokonce roste
- Naštěstí existují i dobré zprávy. Ta nejdůležitější je, že ruský průmysl velmi pravděpodobně nedokázal zvýšit výrobu tak, aby byla větší než ztráty. Rusko proto musí stále sahat pro starou sovětskou techniku, kterou se snaží rychle modernizovat.
- Jaký je ale big picture? Nejspíš následují: “Sankce omezeným způsobem snižují schopnost Ruská vést válku, ale nelze to považovat za zásadní. Rusko v budoucnu pravděpodobně dokáže dále navyšovat zbrojní výrobu, byť místy bude nuceno jít cestou kvantity na úkor menší kvality.”
- Snižování kvality ještě není důvod ke smíchu. Velké války často vyhrály zbraně, které nebyly nejlepší, ale daly se snadno vyrábět a bojovaly tak nějak “just enough”. Záleží na tom, jestli kvalita klesne pod just enough.
- A TEĎ: Sankce je v tomto ohledu brát jako doplňkový nástroj. Klíčové je dodávat Ukrajině zbraně a zároveň je být schopen vyrábět ve válečném a nikoliv mírovém módu.
A ještě výcuc článku z webu Politico: „Ukrajina plánuje osvobodit celé své území včetně Krymu. Získat zpět tento poloostrov se jí ale v blízké budoucnosti nepodaří. Na tajném brífinku to podle serveru Politico sdělili zástupci Pentagonu zákonodárcům Výboru pro ozbrojené služby americké Sněmovny reprezentantů.
Ukrajinské jednotky podle nich nemají a v nejbližší době ani mít nebudou schopnost vytlačit ruské síly z poloostrova, který Moskva anektovala téměř před devíti lety. Politico uvedlo, že není jasné, co vysoké představitele amerického ministerstva obrany k tomuto hodnocení přimělo.
Mluvčí Pentagonu Sabrina Singhová dodala, že ministerstvo oficiálně nebude komentovat tajné brífinky, které se odehrávají za zavřenými dveřmi.
🏇 Jednoduše řečeno, porážka Ruska patrně vůbec není otázkou času, ale naší schopnosti zůstat dlouhodobě jednotni v podpoře Ukrajiny a naší schopnosti zásobovat dostatečně bojující vojska takovým množstvím materiálu, které nutně potřebují k otočení vývoje války.
To vůbec není snadný úkol a ještě těžší bude udržet stejný a vyšší tlak ještě minimálně desítky měsíců.
Je to na nás, jen my si v tomto případě určíme, jaká bude naše budoucnost a kolik jsme toho ochotni obětovat.
Totožné vlakno dnes zveřejnil i insider Andrej Poleščuk. Rovněž píše, že současná podpora západu je spíše SYMBOLICKÁ.
Podpořte provoz této stránky
Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.
Díky!
Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.
Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji