Kdy dostane Ukrajina západní tanky?

Potřeby ukrajinské armády, myšleno ty nejakutnější, se v průběhu války časem proměňují s tím, jak se mění její charakter.

Pro uvedení do celé problematiky textu, cituji Zdeňka Petráše z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany z jeho rozhovoru pro deník E 15:

„Rozhodující roli pro úspěch Ukrajiny ve válce s Ruskem bude hrát těžká obrněná technika pro mechanizované jednotky pozemních sil. Tedy tanky a bojová vozidla pěchoty. Pokud tento typ techniky nebude mít Ukrajina v dostatečném počtu a nebude mít dostatečný počet jednotek vycvičených pro daný typ techniky, nelze očekávat zásadní posun ve vývoji konfliktu ve prospěch Ukrajiny,“ 

A dále v článku říká: Válka se zjevně znovu dostává do fáze statického opotřebovávacího konfliktu, kdy ani jedna strana není schopna vojensky zvrátit vývoj ve svůj prospěch. To je dáno tím, že žádná strana v současnosti nedisponuje dostatečnou kapacitou mechanizovaných jednotek s potřebnou palebnou silou, které by dokázaly efektivně proniknout do hloubky protivníkovy operační sestavy a vytlačit ho z obsazeného území.“

Ukrajina tedy bezesporu k současně dodávaným systémům protiletecké obrany na ochranu kritické infrastruktury a civilních cílů, potřebuje i těžkou vojenskou techniku a to včetně tanků.

Jak už je u nás na západě zvykem, rozhýbáváme se pomalu, ale nakonec přece.

Zkusím vypsat, co jsem v posledních dvou dnech zachytil mezi zdroji jež sleduju a dost možná mi i něco stačilo utéci.

Tak tedy:

Německá velvyslankyně v USA Emily Haber:

„Německo nově poskytne bojová vozidla pěchoty Marder Ukrajině️. Připojíme se také k USA a dodáme další baterii protivzdušné obrany Patriot.“

Mimochodem v celkové výši pomoci vojenské Ukrajině, už je Německou druhé za USA. Text k tématu TAZDY a TADY.

Dál: Podle agentury Reuters USA zítra oznámí dodávku 50 strojů M2 Bradley.

Pokračujeme: Francie přislíbila dodávku lehkých tanků AMX-10 RC ve středu

A o tomto novém pohybu směrem k Ukrajině se píše i v Česku, kde to zachytil novinář a bývalý diplomat Petr Janyška, specializující se na Francii.

Turecká obrněná vozidla Kirpi už na Ukrajinu směřují teď. Jde o 42 vozidel, přičemž celkem jich mí na Ukrajinu dorazit 150.

BMC Kirpi z výzbroje turecké armády

Těchto a podobných vozidel má být Ukrajině dodáno celkem až 700. Otázkou je v jakém časovém úseku se tak stane.

Bohužel, taky několik navzájem nezávislých zdrojů tvrdí, že tento cvrkot západu reaguje na hrozbu blízké ruské ofenzivy, kterou měly detekovat západní rozvědky.

Možná se ptáte na US tanky Abrams, tady v článku se píše, že jsou složité na výcvik i údržbu, za to jsem zachytil výzvu (Finsko, Dánsko, Švédsko) k dodání tanků Leopard. Asi to není ještě úplně na pořadu dne, ale myslím, že se tak časem přece jen nakonec stane.

Článek o této iniciativě ZDE.

🏇 Situace se zdá ložená. Jestli Ukrajincům nedodáme tanky, tak s tím co zatím mají, zakopané Rusy nejspíš zlomit nedokáží. Ostatně v jednom zde tagovaných textů se doslovně píše, že potřebují dostat stroje na útoky pod nepřátelskou palbou.

Zbraně, které jsme už obráncům Evropy dodali, stačily na zastavení a odvrácení ruského útoku. Nemám důvod nevěřit vojenským expertům, kteří tvrdí, že k porážce okupantů a jejich vytlačení z Ukrajiny, je nyní potřeba další stupeň naší pomoci.

Je to prostě i naše válka, ač se přímo nebojuje na našem území. Díky Ukrajině a USA máme zatím to štěstí. Tak mu my všichni ostatní, kterých se tento boj týká, pojďme co nejvíce naproti vlastním úsilím.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh