„Kdyby sem to byl věděl, tak bysem sem nechodil“.

Ikonická věta zapomenutého francouzského filmu Knoflíková válka, tak nějak předznamenává nejen průběh ruské invaze, ale i událostí s ní přímo souvisejících.

Dopolední přehled nočních a ranních událostí na bojištích Rusy přepadené Ukrajiny a ve světě, který zdá se, se konečně probral a reaguje na situaci adekvátně.

Noc a ráno.

Rusové atakovali Ukrajinu nejtěžším bombardováním od začátku invaze.

Podle zpráv přímo z místa se na něm podílely i balistické střely.

Pokud vše zjednoduším, Ukrajina utrpěla tři ztráty: zničení plynovodu v Charkově, zásobníku ropy u Kyjeva a okupanti vstoupili di prvního velkého města, do Charkova, nicméně o ten se stále bojuje.

Odražen byl útok na Mikolajiv, nyní se nejtěžší boje vedou na severozápad od Kyjeva v oblasti Irpen, Hostomel.

Tam mimo jiné ukrajinští vojáci zlikvidovali postupující kolonu Čečenců Ramzana Kadyrova, bojujících za Rusko.

Obě strany musí mít těžké ztráty, ty ruské vidíme v reálu a nejsou to žádné jednotlivosti, ale masorjubka, mlýnek na maso, což je ruskojazyčný termín pro to, co se děje.

Ukrajinci ztráty z taktických důvodů tají, ale dělají to až moc okatě.

Každému, kdo zapřemýšlí je jasné, že ukrajinské statistiky, hovořící o 3000 mrtvých okupantech cca a naopak o asi třech stovkách všech Ukrajinců, tedy včetně civilistů, je při poměru sil nesmysl.

Každopádně invaze musí mít určitě jiný průběh, než se jistý muž(ik) před jejím spuštěním domníval.

A to ani nemluvím o to, že jsme (západ) po včerejšku stoupli na krk ruské ekonomice.

Ukrajina ale potřebuje zbraně, protivzdušné a protitankové systémy a potřebuje úplně jiné počty, než tam dosud dodáváme.

Obrazová a video část

Noční ostřelování Charkova
Noční ostřelování Kyjeva
Město Sumy
Sestřelení ruského útočného vrtulníku v přímém přenosu. Stinger?
Hořící ropné skladiště v Rovenki, nedaleko Luhansku.
Půlnoční situace na bojišti.
Poškozená a opuštěná ukrajinská auta u Chersonu
Oděsa se chystá na útok okupantů. Ty bíle maličkosti v krabicích jsou stovky Molotovovů.
Naše zbraně pro Ukrajinu se vydávají na cestu. Je to skvělé, ale ještě musíme přitvrdit. Jestliže jde skutečně o budoucnost východní Evropy a ono jde) musí ta pomoc jít několikrát vyšší. Protože později bychom zaplatili stejně mnohem mnohem víc.
Magomed Tušajev, velitel Kadyrovců při ruské invazi do Ukrajiny. Už je v pekle.
Na místě je pod nulou. Zdá se, že někteří ruští zajatci podlehli trendu otužování
Tohle je Volnovacha po ruském ostřelování. V tomto města zasáhli při začátku okupace před osmi lety Rusové minometem autobus plný civilistů.

Okupanti rozbiti nedaleko Chersonu.
Takhle válčí rozzlobení Ukrajinci molotovovými koktejly
Konec ruského útoku na Mikolajiv
Vidíte sami, že „Mírová operace ruské armády, která neútočí na civilní cíle“ (Putin), je vlastně humanitární akcí
Cyklistická stezka na trase Kyjev – Evropská unie je výstavbě. Doufám

Vasilkyv u Kyjeva, hoří ropná sila, o nichž jsem psal výše. Situace byla dramatická i pro civilní obyvatelstvo, zplodiny byly a jsou toxické. Při explozi muselo dojít k mnoha ztrátám na životech.

Zásah plynovodu v Charkově. Mám obavu, aby oba útoky neomezily manévrovací schopnost ukrajinských vojsk. Tedy hlavně ta ropa.
Ranní úklidové práce ve středisku radioaktivního odpadu v Kyjevě. Ten byl ruskými raketami rovněž zasažen. Dělají to schválně.
Takto po raketovém úderu riskovali pracovníci ropného skladu své životy, aby vyvezli část paliva. Po ostřelování se podařilo zachránit 15 dieselových aut a 8 plynových aut. No, bude to problém. Tohle se Rusům povedlo.
Rusové vjíždí do Charkova
Ale nebylo to bez ztrát…
Taky Charkov a taky ruská technika

Charkov? Charkov. Charkov! Ruské vozidlo došlo ke svému datu spotřeby.

Zničený ruský vojenský konvoj na okraji Charkova
Jeden z podzemních krytů v Kyjevě.
Takhle vypadá předměstská kyjevská čtvrť, po nočním bombardování. Autor tvrdí, že po zásahu balistickými raketami. Zatím neověřeno.
Tohle je největší sviňárna hodná Putina. Diverzní jednotky přijíždějí za linie ukrajinských vojáků do obytných čtvrtí Kyjeva v nevojenských civilních dodávkách. Tahle byla zachycena a myslím, že fotka ruského vojáka vlevo nahoře je jeho poslední fotkou v životě. Kolik jich ale nenajdou?

Situace na předměstí Kyjeva po rozednění.
Hladoví Rusové rabují v ukrajinských obchodech s jídlem. Velmoc jako cirkus na kolečkách.
Tohle je neuvěřitelné. Lidé svými těly cíleně zastavují ruský tankový konvoj a obrací jej zpět. To je morální vítězství K.O. A taky je vidět, že tváří v tvář poklidným a mírumilovným ukrajinským obyvatelům, není tak snadné zabíjet ani pro Rusy.
Zabavené zbraně okupantů po ukrajinském protiútoku na předměstí Charkova.
Hackeři skupiny Anonymous vyhlásili Putinovi válku. Včera zablokovali vysílání ruské televize a na místo toho pouštěli Rusům do obýváků záběry z Ukrajiny
Pouliční boje na tomtéž místě.
Těžké boje v Irpinu, severozápadně od Kyjeva. Ukrajinští vojáci v příspěvku hodně na pohodu. „Všechno bude v pohodě“.
Tedy jak pro koho. Taky Irpin. Tohle by měli vidět všichni lidi v Rusku, jak končí jejich synové, sourozenci, spolužáci a kamarádi. Kvůli Putinovi.
Sumy, oblast nad Charkovem, okupantská technika
Když si Ukrajina nakoupila turecké zabijácké drony Bayraktar (vyhrály Azerům válku nad Arménii o Karabach), Rusko zuřilo. A mělo proč. Tohle je zásah vojenské kolony postupující směrem na Cherson
Tady video mi udělalo největší radost. Zničení ruského tanku v přímém přenosu. Západem dodanou střelou NLAW.
A naopak zpráva nejsmutnější. Polina, 10 let. Zabita včera Rusy při střelbě na neozbrojené civilní auto. Zemřeli taky oba její rodiče, její dva sourozenci bojují o život v nemocnici. Tohle je Putin.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Související dění ve světě:

Hlavní událost je uvalení rozsáhlých sankcí na Rusko. Co budou znamenat v reálu tady. Laicky bych řekl, že jde o bod zlomu. Ten by měl znamenat v delším časovém období konec Putinova režimu.

Bilance ztrát ruských agresorů: více než 3 tisíce zničených teroristů, skoro 100 tanků, 540 BVP, 15 děl, 16 letadel, 18 helikoptér. (zdroj UA armáda, nedá se jinak potvrdit)

Na území Ukrajiny byla aktivována služba Starlink, která zajišťuje přenos internetu. Očekává se dodávka terminálů, oznámil na Twitteru Elon Musk, šéf společnosti SpaceX.

EU končí s přidělováním zlatých pasů bohatým Rusům a jejich rodiným příslušníkům,

Ukrajinci z Francouzské cizinecké legie dostali od vedení povolení k urgentní dovolené. (Zatím neověřeno, ale asi reálné).

velitel rakouské jednotky kybernetického boje dal svým vojákům týden volno, protože pro ně nemá práci.

Lídr britské opozice chce, aby vláda informovala o ruských oligarších skupujících majetky v království. Premiér Johnson slíbil do Velikonoc zprovoznit rejstřík zahraničních vlastníků. Labouristé jim pomůžou schválit ho ve zrychleném řízení

Státní železniční služba oznámila, že ukrajinské ozbrojené síly vyhodily do vzduchu všechny železniční tratě z Ruska na Ukrajinu.

Odpovědnost za válku na Ukrajině připisuje Rusku více než 62 % Slováků. Pětadvacet procent lidí zastává názor, že za konflikt jsou zodpovědné USA. To je zcela otočený trend, než jaký byl ještě před několika dny, kdy většina Slováků v průzkumu uvedla jako viníka eskalace západ. Bylo to ovšem ještě těsně před invazí.

Neutrální Švýcaři nakonec přece jen zavádí určité sankce, tak aby nešlo skrze Švýcarsko obcházet sankce EU.

Policie ČR: „Evidujeme desítky podnětů na komentáře v internetových diskusích, schvalující ruskou invazi a aktivity ruské armády. Internetové prostředí pečlivě monitorujeme a omlouváme se, že nereagujeme na každé označení v příspěvcích. Není to vždy žádoucí a taktické. Děkujeme za pochopení!“

„Kombinace odstřižení od SWIFT a zmražení zahraničních devizových rezerv je pro ruskou ekonomiku smrtící koktejl. Zaplaťbůh, tohle už je úplně jiná káva. Zaplatíme také, ale měli bychom platit ochotně. Snad to zabrání mnohem větším škodám.“ Miroslav Kalousek

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek řekl, ze energetická nezávislost Evropy bude priorita našeho předsednictví EU.

Tohle jsme my. Tleskám všem. Skautům i dárcům.

Čtěte a sdílejte pro ostatní. Díky.

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh