Když jedeš do práce a začne tě loupat v zádech

Dnes, 27. května 2022, nelze toto výročí opomenout.

💣 Reinhard Heydrich přišel jedny Čechy srazit na kolena, druhé pak podplácel penězi a dalšími výhodami, aby vyráběli v zemi s rozvinutým průmyslem, zbraně pro válku, kterou Němci vedli proti celému demokratickému a v případě SSSR i nedemokratickému světu.

Navíc výhledově měl realizovat plán vyhlazení nehodících se a přesídlení východ těch zbylých, kteří by tam byli odsouzeni nakonec ke smrti otrockou prací.

💣 Leč, nic z toho se ve velkém realizovat nestihlo.

Na nacistické Německo čekala těžká porážka a samotného Heydricha si vzali do parády naši kluci z výsadku Anthropoid.

💣 Právě v ten den se zhmotnila práce ve výcvikovém středisku ve Skotsku a obětavá pomoc stovek českých odbojářů tady.

Jistě se ptáte, proč je na úvodní fotce přemalována vlaječka s hákovým křížem na aktuální Zetko. Vysvětlení vidíte ve screenu. A samozřejmě, že se tato fotka objevuje bez problému na mnoha jiných profilech každý rok v tento den a žádné FB to jako žádné porušení neshledává …

💣 Heydrich byl cestou do práce z domova, z Panenských Břežan napaden a dvojice Gabčík – Kubiš se jej pokusila v Libni zlikvidovat. Šrapnel jej zranil na zádech a do rány se mu dostaly částečky sedadla z auta.

💣 Kvůli problémům se samopalem, byl Heydrich však pouze ručně hozenou minou (dnes v rádiu: plastická trhavina) zraněn, nicméně patrně kvůli dlouhé prodlevě při čekání na výhradně německého operatéra v nemocnici, dostal z místa zranění v bedrech sepsi (otravu krve) a za několik dní zemřel.

💣 Šlo o likvidaci nejvyššího představitele Třetí říše na okupovaných územích během války a tento čin nám spoluzajistil naši poválečnou příslušnost k vítězným mocnostem.

💣 Hvězdná hodina našeho odboje však stála život jednak vojáků, kteří se přímo podíleli na likvidaci reichsprotektora, ale i několika set jejich pomocníků.

📌 Mementem dnes nám budiž vědomí, že dokud jsme drželi při sobě, tedy celých dvacet dní po atentátu, nacisti i přes represe nevypátrali nic.

Zlom nastal až se zradou jednoho z nás.

🇨🇿 ✌ ⚔ ♥️

Díky všem, kteří do toho šli i když věděli, že mohou zemřít a často taky skutečně zemřeli.

Pro svobodu vlastní země a těch, kteří přijdou po nich.

Tedy naši.

Fotky

Heydrich před Rudolfinem
Heydrich s rodinou. Vražda na tyranu není zločinem, ani když má tři děti. Svoji cestu si vybral sám
Heydrichovo auto po útoku
Nejdražší kolo v dějinách země. A nejdůležitější.
Pomník několika stovkám zavražděných pomocníků parašutistů v prostorách muzea v Resslově ulici. Sůl země.
Slavnostní vojenská přísaha příslušníků výsadkového vojska před bustami parašutistů v kryptě pod kostelem svatých Cyrila a Metoděje. Pro vojáky velmi emoční záležitost.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh