Když jedeš do práce a začne tě loupat v zádech

Dnes, 27. května 2022, nelze toto výročí opomenout.

💣 Reinhard Heydrich přišel jedny Čechy srazit na kolena, druhé pak podplácel penězi a dalšími výhodami, aby vyráběli v zemi s rozvinutým průmyslem, zbraně pro válku, kterou Němci vedli proti celému demokratickému a v případě SSSR i nedemokratickému světu.

Navíc výhledově měl realizovat plán vyhlazení nehodících se a přesídlení východ těch zbylých, kteří by tam byli odsouzeni nakonec ke smrti otrockou prací.

💣 Leč, nic z toho se ve velkém realizovat nestihlo.

Na nacistické Německo čekala těžká porážka a samotného Heydricha si vzali do parády naši kluci z výsadku Anthropoid.

💣 Právě v ten den se zhmotnila práce ve výcvikovém středisku ve Skotsku a obětavá pomoc stovek českých odbojářů tady.

Jistě se ptáte, proč je na úvodní fotce přemalována vlaječka s hákovým křížem na aktuální Zetko. Vysvětlení vidíte ve screenu. A samozřejmě, že se tato fotka objevuje bez problému na mnoha jiných profilech každý rok v tento den a žádné FB to jako žádné porušení neshledává …

💣 Heydrich byl cestou do práce z domova, z Panenských Břežan napaden a dvojice Gabčík – Kubiš se jej pokusila v Libni zlikvidovat. Šrapnel jej zranil na zádech a do rány se mu dostaly částečky sedadla z auta.

💣 Kvůli problémům se samopalem, byl Heydrich však pouze ručně hozenou minou (dnes v rádiu: plastická trhavina) zraněn, nicméně patrně kvůli dlouhé prodlevě při čekání na výhradně německého operatéra v nemocnici, dostal z místa zranění v bedrech sepsi (otravu krve) a za několik dní zemřel.

💣 Šlo o likvidaci nejvyššího představitele Třetí říše na okupovaných územích během války a tento čin nám spoluzajistil naši poválečnou příslušnost k vítězným mocnostem.

💣 Hvězdná hodina našeho odboje však stála život jednak vojáků, kteří se přímo podíleli na likvidaci reichsprotektora, ale i několika set jejich pomocníků.

📌 Mementem dnes nám budiž vědomí, že dokud jsme drželi při sobě, tedy celých dvacet dní po atentátu, nacisti i přes represe nevypátrali nic.

Zlom nastal až se zradou jednoho z nás.

🇨🇿 ✌ ⚔ ♥️

Díky všem, kteří do toho šli i když věděli, že mohou zemřít a často taky skutečně zemřeli.

Pro svobodu vlastní země a těch, kteří přijdou po nich.

Tedy naši.

Fotky

Heydrich před Rudolfinem
Heydrich s rodinou. Vražda na tyranu není zločinem, ani když má tři děti. Svoji cestu si vybral sám
Heydrichovo auto po útoku
Nejdražší kolo v dějinách země. A nejdůležitější.
Pomník několika stovkám zavražděných pomocníků parašutistů v prostorách muzea v Resslově ulici. Sůl země.
Slavnostní vojenská přísaha příslušníků výsadkového vojska před bustami parašutistů v kryptě pod kostelem svatých Cyrila a Metoděje. Pro vojáky velmi emoční záležitost.

Podpořte provoz této stránky

Tato stránka funguje zejména díky příspěvkům od vás čtenářů. Díky všem.

Pokud mě chcete také podpořit, můžete využít služby Donio.cz

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh