„Když nemůžeš, tak přidej!“

Životním mottem Emila Zátopka, který se ve sporu nikdy nevzdával, uvádím text směřující k současné situaci na mediální i reálné frontě.

Nevypadá aktuálně nejradostněji, ale klíčové je slovo „aktuálně“. Vůbec totiž nepředjímá, že válka i stav demokracie v Česku, musí nutně skončit vítězstvím Mordoru.

Pojďme na to:

Aktuálně nejsilnější linka ruské dezinformační války a propagandy:

(na twitteru sepsal uživatel Roman Kolář @Ro_Kolar )

🧹 Hlavní narativ RU dezinfa se změnil, poučili se, sesbírali data a jsou úspěšnější. Teď je jejich primárním narativem:

🧹 „Válku UA nemůže vyhrát, Rusko je silné, posílání zbraní je zbytečné.“

🧹 Na to navazují:

„Nikdo zbraně už neposílá“ (lživě argumentují Polskem, Slovenskem + Maďarskem)

„Ukrajinci pomoc kradou.“

„Mělo by se jednat o míru.“

„Mělo by se myslet na naše lidi“ (cíleno na závist, využívá i @AndrejBabiš )

🧹 „Sankce Rusku neublížily a naopak poškodily EU, která je před pádem“. Tento narativ o slabé EU podporují pak i útoky na západ od různých politiků a neziskovek (SOS_projevu, Čechoslováci, Stonišovo TO, Parlamentní listy) – rádi si přihodí kecy o cenzuře, „nikým nevolených byrokratech“, či v mírnější verzi úpadek západu dokládají sdílením příkladů LGBT extrémů, zločinů migrantů, či krachů firem.

🧹 Vše je to blbost – válku UA může vyhrát, pokud naopak dodáme více zbraní;

🧹 Ukrajinci vojenskou pomoc moc krást nemohou, samopal není bankovka; jednat o míru ruSSko odmítá.

🧹 Pomoc UA je i pomoc našim, je to náš zájem; sankce RU drtí mnohem víc, než EU, bohužel ale pomalu; západ fakt není tak zkažený, jako východ a LGBT extrémy, či problémy s migranty sice jsou, ale jsou účelově zveličovány a mediálně zesilovány. A tedy tlačí lidi, aby nadsazovali tyto problémy nad nebezpečím fašistického Ruska pro naše země.

Letošní ukrajinské vánoce v oblastech kde se bojuje, jsou o tomtéž jako vloni: hlavně sehnat alespoň nějaké dřevo na topení … ODKAZ

🏇 K tomu jedna důležitá kontextová poznámka:

Ukrajinská fronta se velmi pravděpodobně nezhroutí a Ukrajinci (tím spíš s další velkou vlnou mobilizace) budou schopni bránit zemi minimálně několik let.

Proč si to myslím?

1. Ukrajinci se od června do října intenzivně snažili na mnoha úsecích fronty prorazit, ale dostali se dál (i díky naší slabé pomoci) maximálně o nižší desítky km.

Rusové prostě dostali čas zakopat a jsou v tom dobří

Ted Ukrajinci nemají na ofenzivu lidi ani zbraně a ofenzivní operace zase začnou provádět Rusové.

Ale výsledek v terénu, kdy je jednotlivého vojáka vidět,(velká rovina s minimem zalesnění) bude u Rusů nejspíš podobný.

I Ukrajinci sledují každý ruský pohyb a i oni jsou pečlivě zakopáni. Navíc, bránit se je vždy snazší, než útočit.

2. Bod jedna je myslím jistota, dvojka je spekulace.

Pokud se bude fronta přece jen pomalu (například se za dva roky dostane do třetiny Ukrajiny), začnou se na západě víc bát, protože ruská hrozba bude reálnější a přitlačí konečně víc – tak jak bylo třeba od začátku – a začnou sami zbrojit výrazně nad ona mírová 2 % HDP.

3. Negativa:

A: každý den, které Rusko Ukrajinu okupuje, zdokonaluje a mohutní opevnění na dobytých územích a jejich rozvědky na nich pozvolna likvidují reálná i domnělá hnízda odporu. O to bude případné osvobozování těžší, ne – li nemožné

B. Když se podíváme k nám domů. Za dva roky může přijít vláda, která za. 1. nebude mít příliš peněz na rozhazování (reálný stav ekonomiky), ale za 2. bude chtít rozdávat část naslibovaným dárečkům svým voličům.

C. Tato vláda (třeba vůbec nevyhrají, vše je hypotetické, ale jestli ANO, stane se to) navíc bude v lepším případě bez morálního kompasu. Kde asi bude šetřit, kdo není pro její voliče zajímavý? Ano, obrana. Ostatně už se tak někteří zaměstnanci holdingu v parlamentu vyjádřili.

C. Co z toho plyne?

1. Pomáhat Ukrajině a neváhat – dnes oni a zítra my.

2. Ani Babiš ještě nevyhrál a podobná čísla jako dnes měl i na začátku pandemie.

A nakonec z těch výšin sjel dolů po toboganu v pořadí parlamentní, senátní a prezidentské volby, stylem, že ani nevěděl jak.

Všechno může dobře dobře dopadnout, když tomu půjdeme sami aktivně naproti.

Bez toho to nejde.

Obrázek via @yuwube

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh