Kladný potenciál. Na půli cesty.

Na snímku ukrajinský dětský uprchlík Mykyta Zadesenec.

Jeho rodný Charkov leží jen třicet kilometrů od Ruska, ale Rusům se ho nikdy dobýt nepodařilo. „Když ale vypukla válka, každou noc jsme zažívali bombardování. Nemohli jsme spát. Buď jsme bývali ve sklepě, nebo v koupelně. To byla nejizolovanější místnost,“ vzpomíná.

Události v jeho rodné zemi jej zavály až do Třebíče, kde nastoupil do osmé třídy. Tehdy ještě vůbec neznal češtinu.
Jazyk si ale osvojil natolik rychle, že nyní skončil třetí na olympiádě z českého jazyka. „Soutěžili jsme v rámci školy. Bylo nás tam asi čtyřicet,“ vysvětluje Mykyta.

Na jazyky má prý talent. „A baví mě i poznávat jiné kultury. Chtěl jsem být lingvista,“ dodává Mykyta s tím, že nyní kromě ukrajinštiny a češtiny ovládá i angličtinu a ruštinu. „Ve škole se učím německy. Možná se naučím španělštině, protože mám ve Španělsku kamarády. A jejich jazyk mě baví.“

V Česku se zaregistrovalo už skoro půl miliónu uprchlíků z Ukrajiny. Kolem 2/3 z nich jich v Česku zatím zůstává a stejně jako z každé jiné uprchlické vlny, jich nemalá část už v naší zemi zůstane.

Naše republika jim pomohla se zajištěním základních potřeb. Mají kde spát a mají co jíst. Polovina z nich pracuje. Ale přesto by to mohlo být lepší, ba až mnohem lepší.

Neumíme využít jejich potenciálu, vzdělání, praxe, jsou jim (nejen jim, ale všem) kladeny nesmyslné byrokratické překážky.

Co mám na mysli vystihuje ⬇️

Tady ti dva manželé budou teď v Kanadě odevzdávat mnohem vyšší daně (bez ohledu na rozdíl v platech) než odevzdávali ze svých manuálních pozic v ČR. Pak, vzhledem k socioekonomickému statusu rodiny, nejspíše připraví dalších pět nadprůměrně vydělávajících daňových poplatníků. Nehledě na osobnostní a životní (vědí, co je Rusko zač a stanou se časem patrně i voliči)

Trochu to twitteru zjednodušil @keff85 Tomáš Kafka, ale v podstatě to pravda je i když samozřejmě ne úplná.

Firmy: Chceme chytré lidi!

MPSV: Potřebujeme produktivní lidi, jinak nebude na důchody.

Putin: Tady vám jich posílám desetitisíce až statisíce.

Firmy a MPSV: Ať jdou někam jinam.

… a proto, milé děti, nemáte na důchody.

A dál ⬇️:

Ray je novinář opakovaně působící přímo v Ukrajině, pokrýval třeba i Buču.

… a pojďme zpět k výsledné situaci

Myslím, že ten graf je celkem přehledný.
Zdroj, zdroj screenů

Ano, všechno jsou to investice, jenže jde o takový druh investic, které se dané zemi násobně vrátí. Ověřeno praxí v násobném počtu zemí.

Nefunkční (fakticky, ne formálně) státní správa nezvláda řešit tyto nepříliš složité (ale početné množstvím) případy. Neumí lidem skutečně pomoci. Ušetří miliony, ale připraví stát i společnost o miliardy.

Úvodní foto a text o Mykolovi tady.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh