Klimatická změna jako pole pro dezinformátory

Každé takové celospolečensky třaskavé téma, kterým změna klimatu nepochybně je, se stává programově předmětem zájmu dezinformačního ekosystému.

Dezinformačním fabrikám samozřejmě nejde o počasí a jeho vliv na náš život, ale o účelové štěpení společnosti a především o snižování důvěry ve státní instituce, média a vědu, čímž vytváří podhouí pro nedůvěru v samotný systém, tedy v demokracii.

Jeden konkrétní příklad:

Možná už jste viděli tzv. klimaskeptiky sdílet tento srovnávací obrázek níže ve snaze říci, že s námi média „manipulují“, abychom byli znepokojeni mimořádnou vlnou veder.

Ale jako vždy jsou to skeptici, kdo manipuluje s realitou

Ihned vás může udeřit do očí, že mapy počasí pocházejí z různých televizních kanálů v Německu. Horní (Hessischer Rundfunk, 21/6/2017) zobrazuje klasickou topografickou mapu (hory, řeky atd.) s předpovědí teplot, , kdežto spodní grafika (ARD/Das Erste, 21/6/2022) zobrazuje výhradně mapu teplotní.

Není tedy pravda, co je u sdílení tohoto obrázku uváděno, že by ,,zkorumpovaná“ média, informovala o teplotách schválně klimahystericky, aby lidi vyděsila.

A nejen to: můžeme využít zázraky internetu a najít si tepelnou mapu zobrazenou v televizi ARD z toho dne v roce 2017. A hádejte co uvidíme? Ano, stejný formát, jako na druhé fotce, prostě teplotní mapa.

Lze ověřit v přiloženém videu: https://www.youtube.com/watch?v=XJPqWvf4X4E&t=891s

Pojďme tedy nyní porovnat jablka s jablky spíše než jablka s hruškami…

Níže jsou vedle sebe zobrazené teplotní mapy tedy bez obrázků mapy topografické) pro stejné dny v letech 2017 a 2022. Máte pocit, že vás manipulovala média? Nebo se vás spíše pokoušel manipulovat klimaskeptik- dezinformátor?

Změna podnebí, z velké části iniciovaná člověkem, nás nutí dělat rychlá a celkem zásadní opatření na mírnění jejího následku.

Je potřeba mít na paměti, že odchodem od fosilních paliv ztratí velmi vlivná skupina států (Rusko, arabské státy, Írán, některé turkické státy) a západních korporátů svůj vliv a bohatství.

Takže je v jejich zájmu, aby politici byli pod tlakem občanů, kteří budou přesvědčeni, že klimatická změna ve skutečnosti žádný problém neznamená.

A proto se dezinformace nna toto téma ve veřejném prostoru vytváří.

A mimochodem: Nejsilnější zbraní proti Rusku je to, že ho co nejdřív přestaneme potřebovat.

Níže: Průměrná globální teplota, hlavně tedy její rychlost v čase

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh