Kolik lidí chce ve skutečnosti převrat, Czechxit, nebo být v ruském vlivu? Málo.

1. Opakování: to, co nyní vídáme na náměstích je hlavně patologický okraj společnosti, extrém, část ruských kolaborantů, část antiCovid aktivistů, především pak takřka všichni jsou lidi vymletí dezinformacemi a konspiračními teoriemi. Často s nízkým vzděláním, nulovou mediální gramotností, bez kritického myšlení.

2. Tito k dezinfu náchylní jedinci jsou ve společnosti přítomni neustále. Jen v době krizí jsou jakožto potenciálně zasažitelnější jejími dopady, mnohem snáze zneužitelnější a ochotnější se aktivizovat. Nyní je jejich aktivita v manické fázi.

Politolog a odborník na extrémismus Jan Charvát. Článek jsem psal už včera, ale tento a následující screen jsem k němu doplnil, aby bylo vidět, že neblouzním 🙂

3. Ale! Nezastupují většinu společnosti, ale ani nijak velkou část. Jsou organizovaní hluční, opanovávají diskurs sociálních sítí. Proč tam nejsme aktivní my? To nám záleží na naší zemi méně než extrémistům? A nemyslím nadávání, a hádky, to je naopak velice kontraproduktivní, ale přeargumentovávání, které v situaci, kdy oni horují pro agresi Ruska proti západu, není vůbec těžké zvládnout. Nikdy nebyla situace černobílejší. Rozumíte, nejde o to, uhádat trolla, ale v jiném vláknu, v samostatném příspěvku u téhož článku, jeho argumenty jednoduše, racionálně a s klidem jeho argumenty vyvracet. Lidi si to přečtou i když třeba nebudou odepisovat. Nezlehčujme přitom obavy lidí, tím je budeme od sebe odpuzovat, skutečně jich je dost, kteří se nadcházející zimy bojí, že by ji nemuseli zvládnout,

4. Nejdůležitější je aby extrém, (ať se třeba na náměstích staví na hlavu), zůstal izolovaný a většinový občan (tedy v zásadě se o politiku nezajímající nijak intenzivně, primárně rodina, práce, volnočasové aktivity), nezačal názorově přecházet na jejich stranu.

5. Proto musíte vystupovat ze svých komfortních zón a konfrontovat vaše známé, kamarády, (reálné i jen ze soc. sítí), jak s děním v Evropě, v Ukrajině i v ČR a zároveň jim ukazovat, že „Václavák není hlasem rozhořčených, většinou ve finanční tísni se nacházejících spoluobčanů, ale na podiu organizovaná proruská kolaborantská sebranka, jejímž cílem je státní převrat, příklon k Rusku, vystoupení z EU a NATO a tedy nestabilita, chudoba nás všech jako země a celé Česko v ruské vlivové zóně. A pod pódiem lidi, kteří ve skutečnosti nekritizují vládu, ale systém.

Tedy demokracii jako takovou. Bez demokracie ale nebudeme bohatá ani bezpečná země. Demokracie jsou všude okolo nás, kdo chce vidět, jak to funguje tam, kde demokracii odmítají, ať se podívá na „bohatství“, kriminalitu a třeba míru dožití v Rusku.

Příslušník GŠ AČR Ivo Zelinka

6. Obvyklou chybou je posuzování reálné situace podle diskuzí na sociálních sítích a podle nejhlasitějších křiklounů. Diskuze na sociálních sítích jsou účelově manipulovány (falešnými profily, konspiracemi a dezinformacemi naspeedovaní diskutéři, kterých není zdaleka tolik, jak to vypadá – jen jednotky procent diskutujících!)

7. Typicky: dezinformacemi zblblí lidé jsou přesvědčeni, že jim jejich informační zdroje odhalily spiknutí (elit, médií, Chvilkařů, LGBT,ČT, …) a jsou emočně na hraně (viz Balda), proto o nich pořád víme. Mají nutkavou potřebu s touto virtuální realitou pořád seznamovat okolí, aby „všichni věděli to, co v ČT neřeknou, či neukáží“. Tudíž vy je slyšíte v MHD, u kadeřníka, v čekárně u doktora, atd a máte z toho chybný pocit, že už je tak zmanipulovaný celý národ. Ale tak to přece není- proč jim nepřizvukuje celá čekárna, celý vagón ve vlaku, celá třída, ap? Vždyť, pokud by tomu bylo tak, musely by mít SPD, Trikolóra, PRO a další dezinfokremlo grupy v součtu alespoň 2/3 preferencí.

Doplňuji ještě poznámku Světlany Witowské, je příhodná

8. Ano, lidi se mají špatně a bojí se, ale to vůbec neznamená, že by chtěli vystupovat z EU a vítat tady Rusy. Většina Čechů je rozumných a jsou +/- realisté a vidí, jaké je objektivní situace. Jenže propaganda, kterou kremloboti šíří, je na sebe může natáhnout přes jiná témata: energie, finanční pomoci a podpory, exekuce, atd. A lidé pak začnou brát primární info z proruských zdrojů, jako se tomu stalo u části Čechů u Covidu.

9. Pokud tomu chceme zabraňovat, musíme co nejvíc e lidem ukazovat, kdo jsou organizátoři, ale i část demonstrantů z Václaváku.

Seznamovat své okolí (a zase- přestaňte v duchu myslet na těch několik nejzatvrzelejších, kteří se vám hned vybaví, mlčící ovlivnitelná menšina je mnohem větší) s tím, co jsou tito lidé zač, jaské jsou jejich oficiálně deklarované cíle a jak jich plánují dosáhnout.

Například že argument, který vyvrací jednu z mnoha kolaborantských tezí že máme chtít mír (to znamená, že Ukrajina se má nechat okupovat) a zároveň chtít od Ruska kupovat plyn (když to nám přitom dodávky stoplo samo), za jehož prodej financuje právě válku, je nesmysl, snad zvládne podat každý.

10. Ze všeho nejhorší je pasivita. Když se podíváte na záběry z proruských demonstrací, na názory těch lidí tam a na úroveň jejich projevů, jak je můžeme nechat ovlivňovat naše spoluobčany a tím i sekundárně naši budoucnost? Snad nechceme být Ruská republika vysoké školy života?

Několik videí novináře Aktuálně.cz Radka Bartoníčka, který natáčel s demonstranty na obou akcích na Václavském náměstí (mezi oběma proběhlo ještě několik neúspěšných proruských akcí).

Ukazujte je.

„Vystoupit EU, horší než za Hitlera.“ A dál hned v úvodu řečník na pódiu: „Policajti jsou s námi, už jich z policie tisíce odešly.“

A tady hned policejní mluvčí:

Ukažte všem, že lžou.
Rajchl vyzývá k převratu. Vzdáleně to připomíná dvě minuty hitlerovky. Na druhou stranu si nemůžu odpustit poznámku: takhle se demonstrace dělá. Když přišlo Letenskou pláň čtvrtmiliónu lidí naštvaných na Babišovu vládu, byl jsem překvapen, když byl dav pod pódiem vyzýván k meditaci. A to dokonce dvakrát během akce …

Nezapomeňme:

 • Rusko prohrává
 • ČR i EU se již zbavily závislosti na ruském plynu
 • Republika má zajištěny dodávky na zimu
 • Cena energií je zastropována
 • My jsme si válčení nevybrali
 • Viníkem je Rusko, které přepadlo a vyvražďuje sousední zemi
 • Česká republika je členem nejbohatšího sdružení na světě a největší a nejsilnější vojenské aliance světa
 • Nikdo tady neumírá na bojišti
 • Nikdo nezmrzne, protože nebude moci topit
 • Jsme v krizi, ale vždycky jsme se z každé dostali
 • Vláda dělá chyby, ale lepší, pokud nemá být proruská, nemáme.
 • Buďme maximálně solidární s nejzranitelnějšími

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh