Když je vodící pes nevidomého v akci.

Třetí část edukativního materiálu o komunikaci s nevidomými lidmi. Tentokrát na téma vodící psi. Autorkou je sama nevidomá Linda Albrechtová

,,Orientace v prostoru je obtížnou záležitostí pro všechny osoby se zrakovým handicapem. Při zdolávání terénních bariér nám vedle bílé hole pomáhá také vodící pes, který je nedocenitelnou kompenzační pomůckou. Ten tak usnadňuje samostatný pohyb člověka se zrakovým postižením. Pes umí najít volné místo, dveře, výtah, schody a vyvést z budovy, kde se právě nachází.“

👩‍🦯 Od psa se očekává maximální soustředění na jeho práci, proto:

a) je-li pes v postroji, a tedy pracuje, tak na psa nemluvíme

b) neoslovujeme ho jménem

c) nehladíme a nekrmíme ho

d) chceme-li pomoci při orientaci v prostoru ZP s vodicím psem, tak povely, kam jít dáváme ZP, který sám si naviguje psa.

e) nesaháme, nebereme a ani nijak netaháme za postroj

f) je-li terén náročnější, tak sám ZP si určí, zda se chytne osoby, která ho naviguje a nechá psa jít při noze na vodítku. 

g) je-li pes odložen na určitém místě, nehladíme jej, nemluvíme na něj, nevoláme ho k sobě, má své pevné místo, kde musí zůstat, dokud si jej pán nevyzvedne

h) kromě psovoda nikdo jiný vodicího psa nepoveluje.

i) máme-li také svého psa, snažíme se, aby neobtěžoval pracujícího vodicího psa

👩‍🦯 ,,Vodicí pes má ze zákona přístup na veřejná místa, to znamená do škol, úřadů, nákupních center, knihoven, zdravotnických zařízení, kulturních stánků – divadel, kin, ale také do restaurací a jídelen.“

Předchozí díly TADY a TADY.

🏇 Je dost možná, že tyto informace použijeme jen několikrát za život. Jenže právě proto, že nebudou našim denním chlebem, je dobré o nich něco vědět a umět je v tu správnou chvíli použít.

Jsem si jist, že naši nevidomí spoluobčané to ocení.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh