Leopardy pro Ukrajinu. Blíží se to?

Souhrn informací, které mluví o blížící se dodávce tanků Leopard 2 ukrajinské armádě.

Začal bych tím, že jde, stejně jako v každé průlomové dodávce zbraní Ukrajině, o politické rozhodnutí.

Zásadní informací pro tuto debatu je fakt, že s přesunem (ať už darováním, nebo prodejem) do třetí země, musí souhlasit výrobce, tedy Německo.

I tam už se o této možnosti baví, ale více méně to záleží na Olafu Scholzovi a ten ještě „ano“ prostě neřekl.

Teoreticky by západu v součtu minimálně vyšší desítky těchto strojů nechyběly tak, že bychom nebyli obranyschopní.

Takže, co víme najisto:

Část těchto tanků není ovšem ihned funkční, část jich stojí léta zakonverzovaná v depech. Na druhou stranu, u výrobců také čeká více než 120 tanků Leopard 1 (pravděpodobně verze 1A5) . Tyto verze snad mají ve větších počtech Řecko a Německo. A když už je v seznamu NATO Finsko, pak inovované verze Leopard 2 má v počtu 120 kusů Švédsko, pod názvem Stridsvagn 122

Celkem bylo vyrobeno asi 3 565 kusů tanků Leopard 2. Používá je 12 blízkých spojenců Ukrajiny:

Schéma výroby a vlastnictví Leopardů nascreenované ze stránky knihy:

Vidíte, že mapka už počítá i s našimi 14 kusy tohoto tanku, které nám dodá Německo v příštím roce. Respektive třináct, protože první už v Česku je.

Jeden z insiderů twitteru Mat Mueller: „Leopard 2 dává pro Ukrajinu největší smysl, vzhledem k tomu, že jde o tank primárně používaný v Evropě; logisticky snazší dopravu, snazší doprava zpět k opravě, navíc dostupný a i servisuschopný i v sousedních či blízkých zemích atd.

Dále jsem našel text Makuse Fabera, který patří k německým Svobodným, tedy nejmenší strany německé vládní koalice a který nedávno byl přímo v Ukrajině.

Ten říká cca toto: „Od velitele T64 u Kupiansku jsem se dozvěděl mnoho informací o tankových vojskách Ukrajiny. Náhradních dílů pro staré stroje je málo. Další moderní vybavení, jako je Leopard2, je pro obranu naléhavě nutné.“

„Ukrajina bude mít čím dál větší problémy s obstaráváním náhradních dílů pro sovětské modely, protože se prostě nevyrábějí. To je další důvod, proč musí světové demokracie konečně dodat #bojové tanky, které lze dodat. Školení musí začít hned.“ (My víme, že ČR, SR a Polsko něco zvládnou opravit, ale nebude to stačit.)

„Francie je lídrem v dodávkách bojových tanků s udržitelným logistickým řetězcem. Musíme vám pomoci, aby se brutální invaze Putina do sousední země nevyplatila a nikdy se neopakovala. Náš Leopard vám může pomoci.“

Hm.

A pak tu máme našeho novináře. Zpravodaj ČT ve Varšavě Andrease Papadopulose:

„Premiér Morawiecki na tiskové konferenci řekl, že Polsko samotné zatím nebude předávat Ukrajině své tanky. Samotné. Varšava ale podle něj buduje širší koalici spojenců, kteří by měli jednat o společném balíku těžké vojenské techniky. Může podle něj jít třeba i o Leopardy. Jasno bude v řádu týdnů.“

„Docela to kopíruje to, co řekl šéf institutu PISM Slawomir Dębski, který má velmi blízko ke konzervativní vládě. Podle něj spojenci budou Leopardy 2 dodávat ve společných balících. a mělo by jít spíše o desítky tanků, které poskytnou různé země.“

Nejnovější včerejší zpráva (Sky News) mluví o tom, že Velká Británie se chystá nakonec udělat ten break point s tanky dříve a hodlá spustit dodávání tanků západní výroby předáním 10 kusů tanků Challenger 2.

Myslím, že tanky západní provenience vjedou na ukrajinskou půdu už opravdu brzo. Proč?

Politici vědí, že každá další pomoc, ač nás někdy může bolet a přechodně třeba oslabit, je pořád lepší, než mít šílence typu Hitlera na našich hranicích,

A pak taky z vděku, že tu nejhorší práci někdo dělá za nás.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh