Mariupol jako příběh hrdinství jeho obránců.

Pro obě strany životně důležitý přístav, ruská armáda zcela obklíčila už 2. března a nyní se na neokupovaném zbytku jeho území, kolem závodu Azovstal, brání několik jednotek tisíc posledních ukrajinských obránců, složených z vojáků  ukrajinských pozemních sil, ukrajinské námořní pěchoty, Národní gardy a zejména vojáků praporu Azov.

Rusové i přes drtivou převahu postupují velmi pomalu a při tom si připisují značné ztráty na lidech i materiálu.

Obrázek
Skupina obránců Mariupolu z praporu Azov na fotografii z pátku.

Ruská armáda systematicky město srovnává se zemí, zástupci města oznámili, že ve městě bylo zabito přes 20 000 civilistů a desítky tisíc jich byly odvlečeny do Ruska, přičemž část sirotků je v zemi okupanta nabízena k adopci.

V troskách města se stále skrývají i tisíce civilistů, jejichž osud je po setrvalém ruském ostřelování a bombardování, nejistý. Rusové jen málokdy umožnili vytvoření humanitárního koridoru a na těch několik málo ještě často stříleli.

Navíc si do města přivezli pojízdná krematoria a pálí těla civilních obětí, aby nevyšly jejich zločiny najevo, až do města vstoupí novináři mezinárodních agentur.

Vojákům, kteří stále Putinově armádě vzdorují bylo několikrát nabídnuto složení zbraní, ale okupanti byli vždy odmítnutí, s tím, že Ukrajinci budou bojovat až do konce.

Momentálně na sebe vázají přibližně 12 taktických praporů ruské armády a jejich boj, v nedostatku, vody, jídla, spánku, ale už i zbraní a střeliva, je skutečně heroický a zapíše se navždy do dějin Ukrajiny.

Obrázky dokoumentující situaci v obklíčeném Mariupolu

Situace ve městě a okolí 1. března. Území pod ukrajinskou správou bílé, Rusy okupované červené.
Situace z včerejšího dne.
Obyvatelé Mariupolu, kteří byli nuceni se stáhnout až do prostor Azovstalu. V neskutečném psychickém i fyzickém vypětí žijí již několik týdnů
Dtto
Z pouličních bojů ve městě
Děti přežívající v krytu
No words …
Mariupol dnešních dnů…
Zničená či opuštěné bojová vozidla ukrajinské armády
Rusové postupující vpřed v ulicích Mariupolu
Azovstal, poslední výspa ukrajinských obránců. Není kam ustoupit. Před nimi Rus, za nimi moře…
Nejnovější video …

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh