Mordor se vydal na západ

Všichni, kdo mají možnost oslovit větší množství lidí, by měli dění z Ukrajiny reportovat k českému divákovi / čtenáři.

Jen když plně pochopíme, čeho je Putinova horda schopna, budeme ochotni bojovat (každý dle svých možností) proti tomu, aby se tato anticivilizace ve svém tažení na západ zastavila už v Ukrajině a posléze byla donucena se stáhnout tam, odkud vyšla.

1.Včera byl oběma stranami dohodnut odchod další skupiny civilistů z obklíčené továrny Azovstal v Mariupolu.

Rusové tuto dohodu porušili a ostřelováním zasáhli jedno z vozidel, které bylo na cestě vyzvednout lidí z podzemních prostor továrny a vyvézt je mimo toto město.

Jeden voják zemřel na místě, šest dalších bylo zraněno.

Ten kluk na záběru, jeden z těch šesti, nepřežije nejspíš taky. Nemají žádné léky.

2. Továrna Azovstal. Rusové na ni útočí, ostřelují a bombardují ji, chtějí ji dobýt do pondělí, kdy se v Rusku slaví konec II. světové války. Vojáci uvnitř nejspíš všichni zemřou, pro ně neexistuje možnost vzdát se. Byli by brutálně umučeni. Ruská propaganda je prodává doma jako nacisty, kvůli nimž Ukrajinu Putin přepadl.

3. Patnáctiletá dívka (dítě prostě) popisuje v sanitce, jak sama řídila auto vezoucí raněné z frontové linie v Popasné. Auto, v němž jelo pět lidí, bylo během evakuace ostřelováno okupanty, někteří cestující utrpěli těžká zranění. Dívka si sedla za volant sama a pokračovala v jízdě. „Prostě sem musela jet, jeden hodně krvácel“ Dostala se pod palbu Rusů, prostřelili jí nohy, ale stejně jela dál. „Bolelo to, ale nenechala bych je pod palbou.“

Jmenuje se Nasťa Černyševa. S autem ujela 30 kilometrů a všichni které vezla, přežili. V nemocnici jí museli amputovat prsty na nohou…

4. Na snímku Anton, jeden z vojáků bránících se v Azovstalu. Jeho žena Lizaveta: „Můj Anton je zraněný. Došla jim antibiotika a pitná voda. Jídlo jen jednou denně. Jsem velmi hrdá na svého manžela a jeho přátele. Kluci, kteří odešli, byli nejlepšími lidmi na světě..“

Obrázek

5. V Mariupolu zemřela Natalia Lugovska (vlevo), psycholožka z pluku Azov. Její syn Jurij, snajpr z pluku Azov,, zemřel v bojích na Donbasu v roce 2018. Natalia se rozhodla pokračovat ve šlépějích svého syna a zůstala s ukrajinskou armádou v Azovstalu pod ruským útokem až do svého konce.

During the defense of Ukraine died Krasnohrad Natalia Lugovska - military,  mother of Azov Hero Yuri Barret - Voice of Sokal - news about Sokal,  Chervonohrad

6. Nalezené tělo zavražděné ženy v Kalinivce. Vytrhané nehty. Svázané ruce.

Obrázek

7. Tisíce lidí každý den prchají na vlastní pěst z okupovaných území. To jsou oni, váleční uprchlíci. Někde na té korbě leží par batohů a tašek, všechen jejich majetek.

8. Na závěr i jiné záběry, tohle je ruská Rjazaň:

9. Ruské okupanty tato válka samozřejmě taky bolí. Ale na rozdíl od Ukrajiny, která se pouze brání napadení, je toto válečné běsnění ruská dobrovolná volba.

Obrázek

10. Pokud budeme ti, kteří s Ukrajinou v čele, ponesou společně prsten, můžeme Mordor sundat. Ale nebude to určitě zadarmo.

Podpořte provoz této stránky

Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.

Díky!

Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.

Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji

Nejnovější články

Autor

Karel Paták - Zdravotník s přesahem

Zajímá mě politika, proto ji sleduji a snažím se svoje postřehy a poznatky prostřednictvím textu předat dál, mezi další lidi. Mám totiž za to, že v době nástupu populismu a dezinformací, jako běžného politického nástroje, je dvojnásob nutné, aby každý, kdo dorazí k volební urně, vhodil svůj hlas na základě co nejširšího spektra informací a podle něj se potom rozhodoval. Mediálních výstupů je dnes přebytek a vytváří tak informační chaos, proto se snažím, aby můj web sloužil k jejich tříbení.

Můj příběh